Czym jest błąd medyczny?
Błędem medycznym nazywamy postępowanie sprzeczne z powszechnie uznawanymi zasadami wiedzy medycznej. Jest to nieumyślne działanie osoby wykonującej zawód medyczny powodujące szkodę pacjenta.
Błędy medyczne mogą wystąpić nie tylko w szpitalu czy gabinecie lekarskim, ale też w aptece, a nawet w domu pacjenta. Mogą one dotyczyć błędów w diagnozie, w zabiegach chirurgicznych, pomyłek w podanych w szpitalu lub wydanych w aptece lekach czy wynikach badań laboratoryjnych.
Najczęstszą przyczyną błędów medycznych jest zaburzona komunikacja pomiędzy personelem medycznym w szpitalu, przychodni czy aptece, ale też między personelem medycznym a pacjentem.
Przeczytaj też: Porada dla seniora - co powinniśmy wiedzieć o lekach?
Jak uchronić się przed błędem medycznym?
Nie zawsze możemy uchronić się przed błędem medycznym, często jego wystąpienie jest od nas niezależne. Jednak w licznych przypadkach możemy im zapobiec.
Oto przykłady działań, które mogą nas uchronić przed często poważnymi konsekwencjami pomyłek:
- Zawsze należy informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, zarówno tych na receptę, jak wydawanych bez niej, stosowanych suplementach diety i preparatach roślinnych. Między lekami, które już przyjmujemy, a tymi, które właśnie przepisuje nam lekarz mogą występować interakcje. Należy poinformować lekarza również o lekach, które przyjmowaliśmy w ostatnim czasie. Również w aptece podczas kupowania leków bez recepty powinnyśmy informować farmaceutę o zażywanych już preparatach. W tym celu zrób sobie listę przyjmowanych leków, którą zawsze możesz mieć przy sobie.
- Należy informować personel medyczny o wszystkich objawach. Żaden nie powinien być zatajony, ponieważ może być istotny nawet, jeśli wydaje nam się błahy. Ukrywanie czegoś może być przyczyną złej diagnozy i w konsekwencji złego leczenia.
- Należy informować personel medyczny o wszystkich alergiach.
- Jeśli mamy wątpliwości, czegoś nie zrozumiemy, powinniśmy pytać. To uchroni nas przed błędami w przyjmowaniu leków w domu.
- Należy upewnić się, że recepta została wypisana w sposób czytelny tak, aby farmaceuta podczas wydawania leków nie miał problemów z jej odczytaniem. Niewyraźnie napisana recepta może być przyczyną wydania zupełnie innego leku. Farmaceuta może odmówić wydania leku, gdy recepta jest nieczytelna lub zawiera błędy.
- Podczas wypisu ze szpitala powinnyśmy zapytać o dalsze leczenie w domu.
- Należy czytać ulotki dołączone do leków, które przyjmujemy, gdyż zawarte tam informacje są bardzo istotne.
- Podczas pobytu w szpitalu powinnyśmy zwracać uwagę na podawane nam leki. Jeśli wydają nam się inne niż te, które przyjmowaliśmy dotychczas musimy to zgłosić.
Dowiedz się też: Jak czytać receptę?
Powyższe działania mogą zapobiec bardzo poważnym konsekwencjom. W tak prosty sposób możemy się uchronić przed pomyłką.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!