Wątroba/fot. Fotolia

Co zawierają leki wspomagające pracę wątroby?

Jak farmaceutycznie wspomóc funkcjonowanie wątroby? Specjaliści polecają preparaty zawierające: ostropest plamisty, fosfolipidy czy ornitynę. Jak działają te składniki i jak pomagają wątrobie? Kto nie może ich zażywać?
/ 19.12.2012 13:30
Wątroba/fot. Fotolia

Co zawierają leki regenerujące lub wspomagające pracę wątroby?

Suplementy diety i leki regenerujące lub wspomagające pracę wątroby znacząco równią się pomiędzy sobą składem. Każdy składnik ma inny mechanizm działania. Wspólną cechą wszystkich „pastylek na wątrobę” jest to, że po zażyciu jednej tabletki problem nie zniknie, trzeba je stosować przez kilka tygodni.

Najczęstszymi składnikami wschodzącymi w skład preparatów na wątrobę są: ostropest plamisty, fosfolipidy czy ornityna.

Czym jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty (łac. Sylibum marianum) – wyciąg z owocu tej rośliny zmniejsza przenikanie toksyn poprzez uszczelnienie komórek wątroby, a dzięki właściwościom przeciwutleniającym zapobiega stanom zapalnym i działa ochronnie na wątrobę.

Głównymi składnikami działającymi w wyciągu są flawonolignany. Preparaty z tą substancją najlepiej stosować po jedzeniu, a pierwsze efekty są zauważalne po kilku tygodniach stosowania.

Pastylek z ostropestem nie powinny zażywać osoby z żółtaczką.

Preparaty z ornityną

Ornityna, aminokwas wchodzący w skład popularnych preparatów „na wątrobę”, bierze udział w przemianach metabolicznych i powstawaniu mocznika w wątrobie. Zamieniając amoniak w wydalany mocznik, wpływa na metabolizm białek, cukrów i tłuszczy.

Preparatów z ornityną nie można stosować w przypadku ciąży, chorób metabolicznych i ciężkiej niewydolności nerek.

Zobacz też: Wątroba - skuteczny "wymiatacz" toksyn

Co jeszcze pomaga wątrobie?

Fosfolipidy, pochodzące z nasion soi, stanowią podstawowy budulec błon komórkowych, chronią i regenerują wątrobę.

Fosfolipidy, a zwłaszcza fosfatydylocholina, hamują procesy włóknienia w wątrobie, regulują poziom cholesterolu i trójglicerydów, korzystnie wpływają na krew.

Ze względu na szeroki zakres działania preparaty zawierające fosfolipidy mogą być stosowane w  różnych schorzeniach wątroby, w tym także uszkodzeń tego narządu spowodowanych nadużywaniem alkoholu, uszkodzeniami polekowymi lub toksycznymi.

Stosując preparaty regenerujące, odtruwające lub osłaniające wątrobę, należy stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub ulotce, przez odpowiedni okres, z reguły kilka tygodni.

Zobacz też: Co jeść, aby nie szkodzić wątrobie?

Autor: mgr farm. Kamil Szymczak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/24.04.2018 20:42
Może i ja się skuszę, przyda się dodatkowe ziołowe wsparcie. Czas o siebie zadbać,dobra dieta i zioła dobrej jakości powinny wystarczyć.
/20.04.2018 09:43
Na poprawę pracy wątroby biorę ostropest plamisty w postaci suplementu herbaya. Polecono mi go w aptece ze względu na technologię i jakość produkcji. Za krótko biorę, żeby były efekty, ale poczytałam w necie i opinie nt. tego supementu są bardzo dobre
/13.09.2017 09:57
Suplementy z ostropestem plamistym. Możecie sobie same poczytać jaki wspaniały wpływ ma na wątrobę. Wszystko jest przy tym udowodnione naukowo. Próbowalam już wielu suplementów tego typu. Odradzam w tabletakch poniewaz ich wchłanianie jest o wiele gorsze niż w przypadku natualnych form ( w suszu). Bardzo dobre jest Hepa Vitale. MOże nie jest takie tanie,ale przychodzi Wam naprawde spora paka suplementu.
POKAŻ KOMENTARZE (12)