Co zawierają leki wspomagające pracę wątroby?

Wątroba/fot. Fotolia
Jak farmaceutycznie wspomóc funkcjonowanie wątroby? Specjaliści polecają preparaty zawierające: ostropest plamisty, fosfolipidy czy ornitynę. Jak działają te składniki i jak pomagają wątrobie? Kto nie może ich zażywać?
/ 19.12.2012 13:30
Wątroba/fot. Fotolia

Co zawierają leki regenerujące lub wspomagające pracę wątroby?

Suplementy diety i leki regenerujące lub wspomagające pracę wątroby znacząco równią się pomiędzy sobą składem. Każdy składnik ma inny mechanizm działania. Wspólną cechą wszystkich „pastylek na wątrobę” jest to, że po zażyciu jednej tabletki problem nie zniknie, trzeba je stosować przez kilka tygodni.

Najczęstszymi składnikami wschodzącymi w skład preparatów na wątrobę są: ostropest plamisty, fosfolipidy czy ornityna.

Czym jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty (łac. Sylibum marianum) – wyciąg z owocu tej rośliny zmniejsza przenikanie toksyn poprzez uszczelnienie komórek wątroby, a dzięki właściwościom przeciwutleniającym zapobiega stanom zapalnym i działa ochronnie na wątrobę.

Głównymi składnikami działającymi w wyciągu są flawonolignany. Preparaty z tą substancją najlepiej stosować po jedzeniu, a pierwsze efekty są zauważalne po kilku tygodniach stosowania.

Pastylek z ostropestem nie powinny zażywać osoby z żółtaczką.

Preparaty z ornityną

Ornityna, aminokwas wchodzący w skład popularnych preparatów „na wątrobę”, bierze udział w przemianach metabolicznych i powstawaniu mocznika w wątrobie. Zamieniając amoniak w wydalany mocznik, wpływa na metabolizm białek, cukrów i tłuszczy.

Preparatów z ornityną nie można stosować w przypadku ciąży, chorób metabolicznych i ciężkiej niewydolności nerek.

Zobacz też: Wątroba - skuteczny "wymiatacz" toksyn

Co jeszcze pomaga wątrobie?

Fosfolipidy, pochodzące z nasion soi, stanowią podstawowy budulec błon komórkowych, chronią i regenerują wątrobę.

Fosfolipidy, a zwłaszcza fosfatydylocholina, hamują procesy włóknienia w wątrobie, regulują poziom cholesterolu i trójglicerydów, korzystnie wpływają na krew.

Ze względu na szeroki zakres działania preparaty zawierające fosfolipidy mogą być stosowane w  różnych schorzeniach wątroby, w tym także uszkodzeń tego narządu spowodowanych nadużywaniem alkoholu, uszkodzeniami polekowymi lub toksycznymi.

Stosując preparaty regenerujące, odtruwające lub osłaniające wątrobę, należy stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub ulotce, przez odpowiedni okres, z reguły kilka tygodni.

Zobacz też: Co jeść, aby nie szkodzić wątrobie?

Autor: mgr farm. Kamil Szymczak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA