Diosminex

biosminex fot. serwis prasowy
Przewlekła choroba żylna (PChŻ) może prowadzić do powikłań groźnych dla zdrowia i życia. Co robić, gdy diagnoza jest jednoznaczna?
/ 16.08.2012 13:35
biosminex fot. serwis prasowy
Bolą Cię nogi? A na Twoich nogach pojawiły się pajączki i żylaki? Warto przyjrzeć się tym dolegliwościom bliżej, gdyż są one pierwszymi objawami poważnej choroby, która wymaga prawidłowego i skutecznego leczenia. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzony lek – Diosminex, którego naukowo udowodniona skuteczność wynosi aż do 85%.

Ocenia się, że w Polsce na Przewlekłą Chorobę Zylną (PChŻ) cierpi około 47% kobiet i 37% mężczyzn. Podobnie duża część populacji Europy i USA zmaga się z tym problemem. PChŻ jest jedną z chorób społecznych, która powoduje istotny defekt kosmetyczny i jest przyczyną pogorszenia jakości życia. Ta jednostka chorobowa zwiększa zagrożenie chorobą zakrzepowo-zatorową (zatorowością płucną) stanowiącą poważne zagrożenie zdrowotne.

Przyczyny choroby

Przewlekła Choroba Żylna jest najczęściej spowodowana uszkodzeniem zastawek żylnych, co upośledza odpływ krwi z kończyn dolnych. Pierwsze objawy choroby są przez ludzi często bagatelizowane. Ból nóg pod koniec dnia, czy też pojawienie się pajączków i drobnych żylaków to pierwsze objawy Przewlekłej Choroby Żylnej. A trzeba podkreślić, że Takich objawów nie należy lekceważyć! Nieleczone mogą przejść w stan przewlekły, wymagający nawet zabiegów operacyjnych - mówi prof. dr hab.  Jerzy  Chudek, ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Czy kiedykolwiek zdarzyło się nam odwiedzić lekarza lub farmaceutę, bądź samemu rozpocząć leczenie tylko dlatego, że pod koniec dnia nasze nogi były obolałe i opuchnięte? Czy tzw. pajączki wzbudziły nasz niepokój? Z pewnością ogromna większość odpowie negatywnie na oba pytania.

Przyczyny PChŻ

Do rozwinięcia się zaawansowanego stadium choroby dochodzi w ciągu kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, a częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Niekorzystny wpływ na przebieg choroby ma ciąża, dlatego zaniedbania w tym okresie (niestosowanie pończoch przeciwżylakowych) powodują szybki postęp choroby.

Na liście czynników ryzyka znajdują się również:
  • predyspozycja rodzinna
  • siedząca bądź stojąca praca
  • leki antykoncepcyjne
  • nadwaga i otyłość

Profilaktyka – jaki sposób na PChŻ?

Profilaktyka choroby nastręcza trudności. Pracując trudno uniknąć długotrwałego stania i siedzenia (np. przed komputerem). Korzystny wpływ mogą mieć kilkuminutowe przerwy w staniu i siedzeniu, ruch, a zwłaszcza wspinanie się na palce, co pobudza odpływ krwi z żył kończyn dolnych. Korzystna jest aktywność fizyczna po godzinach pracy - uprawianie sportu bądź spacer. Przykładowymi dyscyplinami sportu, które wywierają korzystny wpływ na odpływ krwi z kończyn dolnych są: piesze wycieczki, bieganie, narciarstwo biegowe, kolarstwo, pływanie, nurkowanie, aerobik wodny, taniec towarzyski. Ruch może ograniczyć progresję PChŻ, a ponadto jest korzystny dla zdrowia ogólnie pojmowanego. Niektóre dyscypliny sportowe mają negatywny wpływu na stan zdrowia chorych na PChŻ. Należą do nich między innymi: kręgle, strzelectwo, żeglarstwo, podnoszenie ciężarów.

Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, dlatego u osób z objawami PChŻ długotrwałe przegrzewanie organizmu nie jest wskazane. Lepiej zatem zrezygnować z urlopu w krajach południowych. Nadmierna, długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne podczas „kąpieli” słonecznych powoduje niekorzystne rozszerzenie naczyń krwionośnych. W sytuacji przegrzania należy zastosować zimny prysznic lub zanurzenia w chłodnej kąpieli. Niska temperatura powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych. Należy dostosować ubiór do pory roku, unikając przegrzewania. Należy dbać o dietę, walcząc z nadwagą i otyłością.

Warto wcześnie reagować na niepokojące sygnały i podejmować odpowiednie leczenie, korzystając na przykład z preparatów dostępnych bez recepty. Zarówno kompresjoterapia (stosowanie pończoch/rajstop przeciwżylakowych) i leków flebotropowych (takich jak np. preparaty zmikronizowanej diosminy) nie wymagają recepty i są bezpieczne. Optymalne jest stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy dwa razy dziennie, ponieważ substancja ta przyjęta w jednej tabletce, niezależnie od dawki, działa tylko do 11 godzin. Leczenie, w tym samoleczenie Przewlekłej Choroby Żylnej, należy rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów – mówi prof. dr hab. Jerzy  Chudek. Wybierając preparat należy uwzględnić jego skuteczność oraz bezpieczeństwo, opierając się na przeprowadzonych dużych badaniach klinicznych na leku (Diosminex) a nie tylko na substancji czynnej.

Wśród objawów, które powinny wzbudzić czujność są:

  • uczucie ciężkości, zmęczenia kończyn dolnych
  • ból i rozpieranie w obrębie podudzi
  • wieczorne obrzęki kostek i podudzi
  • zespół niespokojnych nóg
  • świąd
  • kurcze mięśniowe występujące najczęściej nocą
  • poszerzenie żył skórnych, tzw. „pajączków”
  • żylaki kończyn dolnych
  • przebarwienia skórne podudzi

Diosminex – zadbaj o swoje nogi

Diosminex jako jedyny wśród preparatów ze zmikronizowaną diosminą  dostępnych na żylaki posiada własne badania kliniczne przeprowadzone na polskich pacjentach. Wyniki badania klinicznego wykazały że Diosminex jest skuteczny na każdym etapie PChŻ. Badania te potwierdzają również że stosowanie leku Diosminex przynosi istotne zmniejszenie dolegliwości związanych z objawami PChŻ. Niezależnie od stadium choroby lek ten poprawia przebieg PChŻ i jakość życia pacjentów.  

Działanie leku Diosminex polega na zwiększeniu elastyczności naczyń oraz napięcia ściany żylnej, a także na zwiększeniu drenażu limfatycznego i działaniu przeciwzapalnym. Jak dowodzą wspomniane badania stosowanie preparatu zmniejsza obrzęk, kurcze i bóle łydek oraz powoduje szybsze gojenie się owrzodzeń.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA