Nowy doustny lek na COVID-19. Co trzeba o nim wiedzieć?

lek na covid-19 fot. Adobe Stock, Studio Romantic
Najczęściej przywoływany dzisiaj lek na COVID-19 to Paxlovid firmy Pfizer. Został dopuszczony do stosowania w Europie, lecz tylko w określonych przypadkach. Sprawdź, jak działa nowy doustny lek na COVID-19, kto może go stosować, w jakich dawkach oraz jakie skutki uboczne powoduje.
/ 04.01.2022 12:29
lek na covid-19 fot. Adobe Stock, Studio Romantic

Europejska Agencja Leków (EMA) zezwoliła na stosowanie nowego obiecującego leku na koronawirusa u dorosłych osób narażonych na ciężki przebieg COVID-19.

Paxlovid (PF-07321332) jest lekiem przeciwwirusowym na koronawirusa i jego skuteczność jest tym większa, im szybciej od kontaktu z wirusem będzie podany. Niewątpliwą zaletą leku jest to, że można przyjmować go doustnie, więc łatwiej przeprowadzić kurację poza szpitalem.

Obiecujące są również badania dotyczące skuteczności preparatu. Jak informuje Pfizer, lek ma 90-procentową skuteczność w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19 oraz zgonom z powodu tej choroby. Ma być też skuteczny w leczeniu zakażenia wariantem Omikron. 

Jak działa doustny lek na COVID-19?

Paxlovid zmniejsza zdolność koronawirusa do namnażania się w organizmie. Lek składa się z dwóch substancji czynnych: nirmatrelviru (hamuje enzym wirusa o nazwie proteaza cysteinowa, przez co zapobiega jego namnażaniu) oraz ritonavir (hamuje enzymy wirusowe oraz spowalnia rozkład nirmatlerviru, dzięki czemu lek działa dłużej w organizmie). 

Lek na COVID-19 – dla kogo jest przeznaczony?

W połowie grudnia Europejska Agencja Leków (EMA) opublikowała zalecenia dotyczące stosowania leku na COVID-19. Paxlovid został na razie dopuszczony do stosowania w nagłych sytuacjach, co nie oznacza, że jest dopuszczony do pełnego obrotu. Nadal jest w trakcie badań.

Lek może być stosowany w leczeniu osób dorosłych chorujących na COVID-19, które nie wymagają podawania tlenu, lecz u których występuje ryzyko rozwinięcia się ciężkiej formy tej choroby
– wyjaśnia EMA.

Celem warunkowego dopuszczenia Paxlovidu do użytku było umożliwienie poszczególnym państwom zastosowania leku w wyjątkowych przypadkach. Zanim lek zostanie ostatecznie zatwierdzony. 

W USA preparat jest pierwszym doustnym lekiem na COVID-19 dopuszczonym przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do użytku dla osób dorosłych. 

Dawkowanie leku na COVID-19

Lek na koronawirusa firmy Pfizer powinien być podawany jak najszybciej po wykryciu zakażenia COVID-19 i w ciągu 5 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Zalecane dawkowanie to 3 tabletki dwa razy dziennie przez 5 dni.

Koszt leczenia szacowany w USA to ponad 500 dolarów za kurację. W krajach mniej rozwiniętych ma być niższy.

Lek na COVID-19 – skutki uboczne i przeciwwskazania

Paxlovid może wywoływać wymioty, biegunkę oraz zaburzenia smaku

Według dostępnych danych lek na koronawirusa nie powinien być podawany osobom z poważnym upośledzeniem pracy nerek lub wątroby. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie niektórych leków, np. amiodaronu (lek przeciwarytmiczny), astemizolu (lek przeciwhistaminowy), lowastatyny (lek na wysoki cholesterol) czy ziela dziurawca, a także wielu innych.

Paxlovid może zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, jednocześnie należy unikać zajścia w ciążę w trakcie kuracji. W czasie leczenia nie należy również karmić dziecka piersią. 

Inne leki na COVID-19

Jak poinformował w listopadzie dr Leszek Borkowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową, w kolejce do dopuszczenia na rynek w leczeniu COVID-19 są też inne obiecujące leki. Ekspert wymienia 10 leków z trzech grup: 

  • leki przeciwwirusowe doustne (oprócz Paxlovid wymienia się molnupirawir firmy Merck (nazwa komercyjna: Lagevrio) – jego skuteczność jest jednak mniejsza, oraz AT-527),
  • przeciwciała monoklonalne (w formie zastrzyków), 
  • immunomodulatory – np. tocilizumab, baricytynib.

Źródła:
Paxlovid, Charakterystyka Produktu Leczniczego, assets.publishing.service.gov.uk, www.gov.uk/government/publications/regulatory-approval-of-paxlovid,
Pfizer’s Novel COVID-19 Oral Antiviral Treatment Candidate Reduced Risk of Hospitalization or Death by 89% in Interim Analysis of Phase 2/3 EPIC-HR Study, www.pfizer.com.

Czytaj także:
Sterydy w leczeniu COVID-19. Bardzo skuteczne, ale nie każdemu zalecane
Ibuprofen a COVID-19. Które leki przyjmować w czasie zakażenia koronawirusem?
Obalamy mity: 11 fałszywych opinii o koronawirusie, w które wciąż wierzymy
Jak długo trwa COVID-19 i kiedy zarażamy?
Kaszel w przebiegu COVID-19. Kaszel suchy i mokry a koronawirus. Kiedy powinien zaniepokoić i jak go leczyć?
Kaszel po COVID-19 może utrzymywać się tygodniami. Kiedy świadczy o powikłaniach?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA