kaszel przy covid-19 fot. Adobe Stock, Rido

Kaszel w przebiegu COVID-19. Kaszel suchy i mokry a koronawirus. Kiedy powinien zaniepokoić i jak go leczyć?

Kaszel jest jednym z głównych objawów COVID-19 oraz symptomem, który może utrzymywać się nawet kilka tygodni lub miesięcy po wyzdrowieniu. Kaszel przy COVID-19 może być suchy lub mokry. Część zakażonych określa go jako głęboki kaszel, pochodzący z dolnych partii płuc.
/ 29.11.2021 14:59
kaszel przy covid-19 fot. Adobe Stock, Rido

Kaszel jest prawidłowym odruchem organizmu, którego celem jest usunięcie drażniących związków z dróg oddechowych. Dzieli się ogólnie na suchy kaszel (nieproduktywny) i mokry kaszel (produktywny; gdy występuje odkrztuszanie wydzieliny). Przy infekcjach wirusowych dróg oddechowych występują często oba rodzaje kaszlu. Niekiedy trudno jest zidentyfikować, z jakim kaszlem mamy do czynienia, ponieważ napady suchego kaszlu przeplatają się z wykrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Zazwyczaj występujący na początku infekcji suchy kaszel, zmienia się po ok. 2-3 dniach w kaszel mokry.

Spis treści:

 1. Kaszel przy COVID-19
 2. Suchy kaszel przy COVID-19
 3. Mokry kaszel przy COVID-19
 4. Leczenie kaszlu przy COVID-19
 5. Kaszel przy COVID-19 a zapalenie płuc
 6. Kaszel po COVID-19

Kaszel przy COVID-19 – jak często występuje?

Kaszel obok gorączki jest jednym z głównych objawów COVID-19. Wirus SARS-CoV-2, inaczej wirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego, atakuje przede wszystkim drogi oddechowe i powoduje ostrą infekcję tego układu. Według dużej analizy naukowców z Wielkiej Brytanii i Belgii na objaw kaszlu skarży się 57% osób zakażonych koronawirusem. Chociaż niektóre źródła podają, że ma go nawet 70% chorych.

Kaszel przy COVID-19 może być zarówno suchy, jak i mokry, a jego charakter może się zmieniać w trakcie trwania choroby.

Suchy kaszel, którego często doświadczają ludzie z koronawirusem, to bardzo głęboki, niski kaszel pochodzący z dna płuc
– wyjaśnia prof. Aline M. Holmes z Rutgers University School of Nursing w rozmowie z portalem Prevention.com.

Kaszel przy COVID-19 powinien zaniepokoić, jeśli towarzyszą mu objawy takie jak: uczucie duszności, trudność w mówieniu, odkrztuszanie wydzieliny z krwią, ucisk i/lub ból w klatce piersiowej. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem lub, w razie nasilonych objawów, wezwać pogotowie ratunkowe.

Przeczytaj też: Objawy koronawirusa dzień po dniu

Suchy kaszel przy COVID-19

Podczas zakażenia koronawirusem pacjenci częściej skarżą się na suchy kaszel niż mokry, szczególnie na początku choroby. Suchy kaszel stanowi główny początkowy objawy COVID-19. Mogą mu towarzyszyć ból gardła i drapanie lub łaskotanie w gardle.

W chińskich badaniach wskazano, że suchy kaszel pojawia się średnio po 1 dniu od początku objawów COVID-19. Wcześniej zakażeni mogą skarżyć się na bóle mięśniowe, ból głowy, zmęczenie, gorączkę. 

Suchy kaszel ma tendencję do przekształcania się w kaszel produktywny po kilku dniach infekcji.

Mokry kaszel przy COVID-19

Mokry kaszel, podobnie jak suchy, może występować podczas zakażenia koronawirusem.

Mokry kaszel przy COVID-19 rzadziej występuje na początku choroby. Cechuje się odkrztuszaniem śluzowej, gęstej wydzieliny, która stanowi naturalną reakcję obronną przed infekcją. Poprzez produkowaną wydzielinę organizm stara się usunąć patogeny i oczyścić drogi oddechowe

Mokremu kaszlowi przy COVID-19 może towarzyszyć uczucie ciężkości w klatce piersiowej oraz pojawianie się dodatkowych dźwięków podczas oddychania. Jeśli chory odczuwa duszność, należy skontaktować się z lekarzem.

Leczenie kaszlu przy COVID-19

Kaszel związany z COVID-19 leczy się na ogół według znanych wcześniej wytycznych leczenia kaszlu infekcyjnego. Stosowane są:

 • leki wykrztuśne na kaszel mokry (stosować maksymalnie do godziny 16),
 • leki przeciwkaszlowe w przypadku suchego kaszlu,
 • glikokortykosteroidy, zwane też sterydami - stosowane w formie nebulizacji – hamują stan zapalny i ułatwiają oddychanie, 
 • inhalacje z roztworu soli fizjologicznej,
 • domowe sposoby na kaszel: miód, syrop z czosnku, syrop z cebuli, syrop z sosny,
 • przyjmowanie dużych ilości płynów – odpowiednie nawilżenie śluzówki dróg oddechowych jest niezbędne do prawidłowej pracy dróg oddechowych i ich oczyszczania,
 • nawilżanie powietrza.

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących leczenia wyłącznie kaszlu związanego z koronawirusem.

Kaszel przy COVID-19 a zapalenie płuc

Kaszel przy COVID-19 może być objawem zapalenia płuc (przeczytaj więcej: koronawirus a zapalenie płuc). W takich przypadkach objawy nasilają się najczęściej ok. 7 dnia choroby (stan może też pogorszyć się wcześniej). U chorego mogą pojawić się oprócz suchego kaszlu gorączka, przyspieszony oddech, szybsze bicie serca, ból w klatce piersiowej, intensywne pocenie się. Jednym z objawów alarmowych jest spadek saturacji krwi do 93%.

Łagodne zapalenie płuc w przypadku zakażenia koronawirusem leczy się objawowo. Podstawą jest odpoczynek i przyjmowanie dużej ilości płynów. Cięższe przypadki wymagają hospitalizacji, tlenoterapii, a czasami sztucznej wentylacji. Pacjentom w szpitalu podaje się antybiotyk, sterydy oraz lek przeciwwirusowy. 

Kaszel po COVID-19. Jak długo może trwać? 

W badaniu przeprowadzonym na początku pandemii w Chinach wykazano, że kaszel związany z COVID-19 utrzymuje się średnio 19 dni, a u 5% pacjentów trwa 4 tygodnie lub dłużej. Z kolei w czasopiśmie „The Lancet Respiratory Medicine” naukowcy przytaczają ankietę, z której wynika, że u 20-30% osób kaszel utrzymywał się nawet 2-3 miesiące po przechorowaniu COVID-19.

Kaszel to jeden z głównych objawów tzw. długiego COVID-19, czyli stanu, gdy u ozdrowieńca utrzymują się niektóre objawy infekcji. 

Długotrwały kaszel po COVID-19 jest według specjalistów konsekwencją zapalenia układu nerwowego wywołanego przez koronawirusa, co skutkuje nadwrażliwością krtani.

Kaszel długotrwały po COVID-19 jest oporny na leczenie, przewlekły, z czasem samoistnie powinien ustąpić.

Źródła:
M.C. Grant i inni, The prevalence of symptoms in 24,410 adults infected by the novel coronavirus (SARS-CoV-2; COVID-19): A systematic review and meta-analysis of 148 studies from 9 countries, doi: 10.1371/journal.pone.0234765,
Woo-Jung Song i inni, Confronting COVID-19-associated cough and the post-COVID syndrome: role of viral neurotropism, neuroinflammation, and neuroimmune responses, doi: 10.1016/S2213-2600(21)00125-9,
K. Miller, What Does a Dry Cough Feel Like? Here’s What Doctors Say Amid COVID-19, prevention.com.

Czytaj także:
COVID-19 bez gorączki. Co trzeba wiedzieć o gorączce i koronawirusie?
Ból głowy objawem zakażenia koronawirusem. Jak rozpoznać, że to COVID-19?
Objawy COVID-19 u zaszczepionych vs. niezaszczepionych. Jak przebiega infekcja u osób zaszczepionych?
Obalamy mity: 11 fałszywych opinii o koronawirusie, w które wciąż wierzymy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!