GIF wycofuje z obrotu szczepionkę na dur brzuszny – którą partię?

szczepienie fot. Adobe Stock
W szczepionce na dur brzuszny – zwany chorobą brudnych rąk – znaleziono widoczne zanieczyszczenia. O którą partię chodzi?
Marta Słupska / 03.08.2018 08:51
szczepienie fot. Adobe Stock

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o decyzji wycofania z obrotu jednej serii szczepionki stosowanej przeciwko durowi brzusznemu (Typhim Vi). Stosuje się ją u dzieci powyżej 2. roku życia i dorosłych wyjeżdżających w rejony endemiczne, a także u osób, które nie mogą przyjąć szczepionki pełnokomórkowej.

Którą partię szczepionek wycofano?

W ampułko-strzykawkach szczepionki przeciwko durowi brzusznemu wykryto cząstki zanieczyszczeń, które można było zobaczyć „nieuzbrojonym okiem”. Wycofanie dotyczy produktu leczniczego Typhim VI (Vaccinum febris typhoidis polysaccharidicum), który jest roztworem do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce. Jego numer serii to N1H782V, a data ważności – 08.2019 r. Producentem szczepionki jest Sanofi Pasteur S.A. Francja.

Szczepionka na dur brzuszy daje odporność na około 3 lata. Na polskim rynku są dostępne na tę chorobę dwie szczepionki: Ty i Typhim VI (szczepionka polisacharydowa).

Czym jest dur brzuszny?

Dur brzuszny jest powszechnie zwany chorobą brudnych rąk i określany mianem „tyfus”. Jest to choroba zakaźna, którą wywołują bakterie – pałeczki duru brzusznego (Salmonella typhi). Możemy się nią zarazić poprzez wypicie skażonej wody lub zjedzenie skażonego jedzenia, nieprzestrzeganie higieny i kontak z osobami, które są jej nosicielami.

Objawy duru brzusznego to:

  • osłabienie,
  • wysoka gorączka,
  • bóle głowy,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • bezsenność,
  • biegunka.

Chorobie może towarzyszyć kaszel, spowolnienie ruchowe i tętna, apatia i powiększenie wątroby i śledziony. Charakterystyczny dla duru brzusznego jest też wygląd języka chorego: mocno czerwony na krawędziach i pokryty suchym brunatnym nalotem wewnątrz.

Dur brzuszny leczy się w warunkach szpitalnych – konieczna jest antybiotykoterapia

Polecamy:
Jak przygotować się do wyjazdu do egzotycznych krajów?
Jakie choroby zakaźne grożą nam na wakacjach?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA