Homeopatia – jak to działa?

Czy pro-ana nawołuje do anoreksji?/fot. Fotolia
Zasada „podobne leczy podobne” wykorzystywana była już przez Hipokratesa, który z powodzeniem leczył biegunkę za pomocą niewielkiej ilości środków wywołujących rozwolnienie. Na czym polega homeopatia? Czy homeopatia jest skuteczna?
/ 04.10.2016 11:54
Czy pro-ana nawołuje do anoreksji?/fot. Fotolia

Pomimo tego, że niektórzy podchodzą do homeopatii sceptycznie nie sposób odmówić jej skuteczności w leczeniu zarówno chorób wirusowych jak i bakteryjnych.

W Brazylii podczas epidemii zapalenia opon mózgowych, która wybuchła w latach siedemdziesiątych, lekarze podali profilaktycznie 18 tysiącom dzieci lek homeopatyczny. Wśród dzieci, które otrzymały lek zanotowano znacznie mniej zachorowań niż u pozostałych. W latach 1991 – 1992  z pozytywnym skutkiem zastosowano też leki homeopatyczne w walce z epidemią cholery

Przeczytaj też: Przyprawy kuchenne jako antybiotyki

Z czego złożone leki homeopatyczne?

 Substancje stosowane do leczenia homeopatycznego to związki chemiczne, hormony, naturalne wydzieliny pochodzenia zarówno roślinnego jak i zwierzęcego.

Rozcieńczanie – na czym to polega?

Pomimo, że są to często substancje toksyczne, nie powodują one żadnych skutków ubocznych, ponieważ,  w preparatach homeopatycznych występują w minimalnych stężeniach

 Leki homeopatyczne działają w myśl zasady „podobne leczymy podobnym”. Substancje, które u osób zdrowych wywołują objawy chorobowe, stosowane w dużych rozcieńczeniach u osób chorych – leczą.

Twórca tej metody Samuel Hahnemann zastosował rozcieńczenia aby zminimalizować skutki uboczne preparatów, które w większości były substancjami toksycznymi. Dziś przygotowując leki homeopatyczne stosuje się rozcieńczenia 1:10, 1:100, 1: 1000. 1:10000, 1:100000 itd.

Rozcieńczenie w tych preparatach są tak duże, że ilość cząsteczek substancji leczniczej w rozpuszczalniku jest mniejsza od 1 cząsteczki. Istotnym jest, że żaden etap rozcieńczania nie może być pominięty.

Na  każdym etapie rozcieńczania następuje też dynamizacja, czyli wstrząsanie. Swoistym fenomenem jest fakt, że im większe rozcieńczenie, tym większa jest potencja leku, a tym samym jego skuteczność.

Pamięć wody

 Zwolennicy tłumaczą ten fakt efektem pamięci wody, czyli gromadzenia i przechowywania informacji przez cząsteczki wody stykające się z cząsteczkami innych substancji. Według tej hipotezy cząsteczki wody przybierają  charakterystyczne ułożenie lub drganie, stan ten jest zachowywany i przenoszony na następne cząstki wody pomimo wielokrotnego i ogromnego rozcieńczania, a nawet wtedy, gdy cząsteczki rozpuszczanej substancji nie ma już w rozcieńczonym roztworze.

Zasady działania leków homeopatycznych wyjaśnia zespół fizyków w badaniu

Próba wyjaśnienia zasady działania leków homeopatycznych podjęta była w ostatnim czasie przez zespół  fizyków. U podstaw badań znalazło się założenie, że aktywność  rozcieńczonego roztworu  jest  skutkiem modyfikacji struktury molekularnej zachodzącej podczas jego rozcieńczania.

Naukowcy otrzymali potwierdzenie tej tezy na drodze eksperymentów. Wodne rozcieńczenia chlorku litu i chlorku sodu badano za pomocą metody termoluminescencji.  Wyniki zapisano za pomocą urządzeń pomiarowych. Otrzymano następujący wynik: im większe było rozcieńczenie roztworu tym wyższa była jego relaksacja protonowa, co tłumaczyło zmiany w jego  właściwościach chemicznych.

Są przeciwnicy leczenia tą metodą. Jednak jest ona uznana na całym świecie, w tym przez WHO (Międzynarodowa Organizacja Zdrowia) oraz Unię Europejską, stosuje ją wielu lekarzy homeopatów i pacjentów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA