Zmiany łojotokowe
Trądzik jest chorobą skóry, która występuje w okresie pokwitania. W czasie dojrzewania organizm młodej osoby wytwarza duże ilości hormonów (szczególnie androgenowych), prowadzi to do nadmiernej produkcji łoju.
Przeczytaj też: Trądzik różowaty - wylecz go dietą
Dlaczego powstają krosty?
Objawem trądziku są zaskórniki i grudki, które popularnie nazywane są pryszczami. Powstają one dlatego, że zrogowaciałe komórki naskórka nakładając się na siebie wypełniają przewód wyprowadzający gruczołów łojowych. Nadmiar łoju zostaje zablokowany w kanale łojowym czopem łoju i komórek zrogowaciałego naskórka – powstają zaskórniki. Zaskórniki nie są postacią zapalną trądziku. Proces zapalny powstaje wtedy, gdy bakterie, obecne na naszej skórze, zaczynają się rozmnażać w zaskórniku. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolesne.
Leki homeopatyczne na trądzik
Trądzik na twarzy, szyi i dekolcie jest spowodowany zaburzeniem równowagi hormonalnej. Zgodnie z zasadami leczenia homeopatycznego lecząc określoną chorobę należy brać pod uwagę cały organizm.
Dowiedz się: Jak stosować leki homeopatyczne?
Proponuje się następujące sposoby leczenia homeopatycznego trądziku:
1. Apis D4 na zmianę z Belladona D4 co godzinę po 5 kropli na zmianę (trądzik ze świądem skóry, pęcherzyki, zmiany sączące, przypominające wyprysk).
2. Sulfur D6 – 2 razy dz. po 1 tabletce w trądziku przewlekłym.
3. Sulfur D4 – 2 razy dz. po 5 kropli, następnie Sulfur iodatum D4 – 2 razy dz. po 5 kropli, potem kalium bromatum D5 – 2 razy dz. po 5 kropli.
4. Belladona D12 – 5 kropli co 2 godziny na zmianę z Hepar sulfuris D12 – 5 kropli co 2 godziny – w trądziku z przewagą przetok ropnych i ropni.
5. Hepar sulfuris D4 1 tabletka co 2 godziny w trądziku z ropniami.
6. Rhus D12 – 5 kropli 5 razy dz.: trądzik z przewagą pęcherzyków, krostek i rumienia oraz ze świądem.
7. Mercurius D5 – 5 razy dz. po 1 tabletce: trądzik z ropniami, pęcherzykami i owrzodzeniami.
Higiena skóry
Pamiętaj, że sposobem na trądzik jest nie tylko leczenie, lecz także odpowiednia higiena.
- Używaj delikatnego mydła czy innego środka myjącego do mycia twarzy. Nie używaj peelingów. Do mycia twarzy możesz używać produktów z nadtlenkiem benzoilu.
- Nie trzyj twarzy, nie używaj gąbki, bo tylko dodatkowo podrażnisz cerę. Myj twarz dłońmi. Pielęgnuj całą twarz, nawet te miejsca, gdzie nie ma trądziku.
- Staraj się nie dotykać twarzy w ogóle i nie dotykaj krost.
- Nie opalaj się, unikaj słońca.
Leczenie tradycyjne
Leczenie konwencjonalne prowadzi się przy użyciu:
- antybiotyków (np. tetracyklina, klindamycyna)
- środków przeciwbakteryjnych działających miejscowo ( nadtlenek benzoilu)
- preparatów złuszczających naskórek (kw. Salicylowy – spirytus salicylowy, kw. Azelainowy, kw. Mlekowy)
- leczenie hormonalne
- Retinoidy (np. Retinol działający miejscowo)
Niektóre z tych preparatów są dostępne w aptece bez recepty. Możesz skonsultować z farmaceutą zastosowanie niektórych preparatów działających miejscowo.
Jeżeli leczenie nie pomaga, skontaktuj się z lekarzem, który przepisze Ci leki na receptę.
Pamiętaj! Trądzik może być tylko objawem poważnych zmian chorobowych zachodzących w Twoim organizmie, dlatego nie lekceważ go, bądź czujny i zrób badania laboratoryjne przed rozpoczęciem leczenia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!