Homeopatyczne leczenie alergii

Leki homeopatyczne mogą być pomocne w leczeniu alergii i kataru siennego/ fot. Fotolia
Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu. W celu pozbycia się uporczywych dolegliwości sięgamy po różne leki, odczulamy się i staramy się unikać alergenów. Czy homeopatia może być skutecznym sposobem walki z alergią?
/ 04.10.2016 12:10
Leki homeopatyczne mogą być pomocne w leczeniu alergii i kataru siennego/ fot. Fotolia

Homeopatia może być skutecznym środkiem na nadwrażliwość i alergie pod warunkiem, że leczenie homeopatyczne alergii przeprowadza dobrze wyszkolony lekarz homeopata. Istnieje jednak kilka leków homeopatycznych, które można zastosować samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Powinny one przynieś ulgę nie narażając nas na działania uboczne, które mógłby mieć lek.

Należy pamiętać, że leki homeopatyczne są dobierane indywidualnie do pacjenta. Nie ma homeopatycznego leku przeciwalergicznego, który byłby rozwiązaniem na każda alergię i byłby skuteczny u każdego pacjenta.

Przeczytaj też: Jak stosować leki homeopatyczne?

ALLIUM CEPA – cebula pospolita. Znana z kuchni cebula przy krojeniu powoduje łzawienie, kichanie i wzmaga wodnistą wydzielinę z nosa. Zgodnie z zasadami homeopatii – „podobne lecz podobnym” – cebula jest doskonałym lekiem na katar sienny. Allium cepa – stosowana w przypadkach kataru z dominującymi objawami, takimi jak ataki kichania, wodnista wydzielina podrażniająca skórę górnej wargi, łzawienie oczu bez podrażnienia spojówek. Objawy ustępują na chłodnym powietrzu.

EUPHRASIA homeopatyczne krople do oczu – świetlik. Stosowany przy łagodnej wydzielinie z nosa z obfitym łzawieniem. Wskazany jest również w stanach zapalnych spojówek z nadwrażliwością na światło i zanieczyszczenia pyłkami.

AMBROSIA – objawy, w których jest wskazana Ambrozia przypominają te, jakie powoduje Euphrasia. Jeżeli powodem uczulenia jest Ambrosia, to będzie ona skuteczniejsza niż Euphrasia. Wskazana jest przy łzawieniu i swędzeniu oczy, podrażnieniu gardła, uczuciu zatkanego nosa i gardła oraz w towarzyszących objawach duszności astmatycznej.

ARSENICUM ALBUM – wskazany w kichaniu, w katarze z piekącą wydzieliną oraz w przewlekłych katarach ze skłonnością do krwawień i owrzodzeń. Pogorszenie objawów następuje w chłodnym pomieszczeniu oraz w nocy.

WYETHIA – trujące ziele, które jest wskazane w drażniącym świądzie z tyłu nosa i/lub podniebienia. Łaskotanie powoduje suchy urywający kaszel, gardło wydaje się być gorące. Osoba uczulona odczuwa potrzebę ciągłego odkrztuszania, nawet gdy gardło jest suche.

NUX VOMICA – zalecane przy wielokrotnym kichaniu (szczególnie rano) z obfitą wydzieliną z nosa oraz z niedrożnością nosa, gdy pogorszenie objawów następuje rano lub w zimnym otoczeniu, a poprawa wieczorem lub pod wpływem ciepła.

PULSATILLA – stosowany w przewlekłych nieżytach nosa z zieloną lub żółtą wydzieliną, która nie jest drażniąca. Stosowany jest również wtedy, gdy pogorszenie objawów następuje w ciepłym i zamkniętym pomieszczeniu, a poprawa na świeżym powietrzu lub w chłodzie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA