Jak stosować leki homeopatyczne?

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile kosztuje leczenie homeopatyczne, jak rozpoznać dobrego homeopatę i kiedy nie można stosować homeopatii? / fot. Fotolia
Lek homeopatyczny likwiduje przyczyny choroby oraz wpływa pozytywnie na mechanizmy obronne organizmu. Jak przebiega terapia lekami homeopatycznymi? Jakie preparaty homeopatyczne są dostępne?
/ 04.10.2016 12:05
Czy zastanawiałeś się kiedyś ile kosztuje leczenie homeopatyczne, jak rozpoznać dobrego homeopatę i kiedy nie można stosować homeopatii? / fot. Fotolia

Jak dobierane są leki homeopatyczne?

Lekarz homeopata aplikuje lek na podstawie szczegółowego wywiadu z chorym.

Pierwsza wizyta u lekarza homeopaty trwa około dwóch godzin. Tyle bowiem czasu wymaga wnikliwy wywiad dotyczący zarówno schorzeń pacjenta, jak i jego odczuć, przyzwyczajeń, upodobań, niechęci, lęków, rodzajów stresów, którym podlega.

Homeopaci uważają, że choroba jest znakiem wewnętrznej dysharmonii organizmu. Celem homeopatii jest wyleczenie człowieka (powrót do wewnętrznej harmonii), a nie zlikwidowanie objawów, które są ich zdaniem sygnałami organizmu. Sposób leczenia polega na daleko posuniętej indywidualizacji tego procesu. Lek zostaje dobrany w zależności od struktury psychosomatycznej pacjenta. Nawet przy takich samych schorzeniach nie stosuje się identycznych leków u różnych pacjentów.

Przeczytaj też: Homeopatia - jak to działa?

Na początku leczenia objawy mogą się nasilić

Podczas stosowania leków homeopatycznych na początku leczenia może wystąpić zjawisko nasilenia istniejących już objawów. Jest to sygnał wysyłany przez organizm pacjenta, że  rozpoczął on walkę z chorobą.

Zasady stosowania leków homeopatycznych

Najlepiej prowadzić leczenie pod nadzorem lekarza homeopaty.

Lecząc się samodzielnie, nie należy stosować leków o potencji 30CH lub większej. Bezpieczniej jest przyjmować leki złożone (kompleksowe) o niskich potencjach.

Częstość podawania leku uzależniamy od stopnia nasilenia się objawów (nie częściej jednak niż co 30 minut). W miarę ustępowania objawów częstotliwość podawania leku zmniejszamy.

Leki w postaci granulek przyjmujemy w ilości pięć granulek jednorazowo, do ssania (pod język, czekając aż całkowicie się rozpuszczą) 1- 3 razy dziennie. U małych dzieci – 3 granulki rozpuszczone w wodzie. Granulek nie należy dotykać palcami.

Leki w postaci kropli rozcieńczamy w niewielkiej ilości przegotowanej wody o temperaturze pokojowej, podając dorosłym i dzieciom powyżej10. roku życia 15–25 kropli, a dzieciom do 10.  roku życia tyle kropli, ile dziecko ma lat plus jedną lub dwie krople więcej.

Leki kompleksowe (złożone) w postaci kropli rozcieńczamy w niewielkiej ilości wody (15-20 kropli). U dzieci podajemy tyle kropli ile dziecko ma lat.

Leki homeopatyczne należy przyjmować na pół godziny przed i co najmniej 1 godzinę po posiłku.

Przeczytaj też: Czy można samodzielnie stosować homeopatię?

Przy stosowaniu leków homeopatycznych, należy unikać: mentolu (herbatka miętowa, pasta do zębów, guma do żucia, cukierki itp.), kamfory, intensywnych przypraw (np. cynamon), ziół, czosnku, kawy i innych produktów zawierających kofeinę oraz  mocnej herbaty. Substancje te utrudniają wchłanianie leku.

Podając leki homeopatyczne nie należy używać metalowych łyżeczek.

Leki przechowywać należy w chłodnym miejscu i chronić przed nasłonecznieniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA