Ibuprofen i kodeina. EMA ostrzega przed połączeniem popularnych leków

ibuprofen i kodeina fot. Adobe Stock, sitthiphong
Europejska Agencja Leków ostrzega przed długotrwałym stosowaniem razem ibuprofenu i kodeiny. Urzędnicy informują o kilku zgonach w Europie z tego powodu w ciągu ostatnich miesięcy. W Polsce dostępny jest lek zawierający kodeinę i ibuprofen bez recepty. Te dwa składniki są najczęściej stosowane przy infekcjach z kaszlem oraz w leczeniu bólu.
/ 01.11.2022 05:34
ibuprofen i kodeina fot. Adobe Stock, sitthiphong

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała ostrzeżenie przed długotrwałym stosowaniem leków zawierających ibuprofen i kodeinę. To wynik rosnącej w ciągu ostatnich miesięcy liczby zgonów w Europie spowodowanych stosowaniem tych dwóch składników. 

Według ekspertów Komitetu ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii EMA połączenie ibuprofenu i kodeiny może powodować poważne skutki uboczne: problemy gastrologiczne, metaboliczne, zaburzenie pracy nerek, a nawet śmierć, szczególnie w przypadku długotrwałego przyjmowania w dawkach wyższych niż zalecane. 

Ibuprofen i kodeina - kiedy są stosowane?

Ibuprofen to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który stosowany jest głównie w leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu, gorączki i stanów zapalnych m.in. przy powszechnych infekcjach dróg oddechowych. Kodeina jest pochodną morfiny, wykorzystywaną w leczeniu bólu o umiarkowanym lub silnym nasileniu. Jest też składnikiem leków przeciwkaszlowych.

Obydwa leki mogą być razem przyjmowane przy infekcjach dróg oddechowych przebiegających z suchym i uporczywym kaszlem. Łącznie te leki często stosuje się w leczeniu bólu. Dzięki temu, że mechanizmy obu składników są inne, stosowanie ich razem jest skuteczniejsze w radzeniu sobie z silnym bólem, bez potrzeby sięgania po silniejsze opioidy. W Polsce bez recepty dostępny jest jeden lek łączący ibuprofen i kodeinę, ale kodeina w preparatach złożonych występuje też z innymi substancjami, np. paracetamolem lub kwasem acetylosalicylowym.

Kodeina nie dla każdego

Kodeina jest lekiem zaliczanym do opioidów, do tej samej grupy należą też morfina, heroina czy tramadol. Jasne jest więc, że nie każdy może stosować ten środek. Przeciwwskazania dotyczą:

  • dzieci do 12 roku życia,
  • dzieci i młodzież po wycięciu migdałka,
  • osób uzależnionych od opioidów lub alkoholu,
  • kobiet w ciąży,
  • karmiących piersią,
  • osób z szybkim metabolizmem kodeiny,
  • chorych na mukowiscydozę, astmę, bezdech senny, z różnymi postaciami niewydolności oddechowej.

Kodeina może powodować szereg skutków ubocznych, w tym senność, zawroty głowy, spowolnienie oddechu oraz nadmierne uspokojenie. Lek przenika do mleka kobiecego, dlatego stosowanie tego środka przez kobietę karmiącą może powodować poważne problemy zdrowotne u dziecka. Podawanie kodeiny dzieciom niesie ryzyko rozwoju depresji oddechowej i poważniejszych następstw, dlatego nie wolno stosować kodeiny na kaszel oraz przeciwbólowo w tej grupie.

EMA ostrzegła również, że stosowanie połączenia kodeiny i ibuprofenu może prowadzić do uzależnienia, ponieważ kodeina jest środkiem uzależniającym psychicznie i fizycznie. Najprawdopodobniej producenci będą musieli dodać nowe ostrzeżenie do ulotek leków zawierających oba składniki. Proces ten potrwa kilka tygodni. 

Czytaj także:
Jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć, a jakie można
Leki a opalanie. Których substancji unikać, gdy świeci słońce?
Dawkowanie ibuprofenu dla dziecka. Kiedy można podawać ten lek?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA