Dawkowanie ibuprofenu dla dziecka. Kiedy można podawać ten lek?

dawka ibuprofenu dla dzieci na kg fot. Adobe Stock, cherryandbees
Najdokładniejszym sposobem dawkowania leków na gorączkę dla dzieci jest obliczanie dawki na podstawie masy ciała, a nie wieku. Zalecana dawka ibuprofenu dla dzieci na kilogram masy ciała wynosi maksymalnie 30 mg na dobę. Sprawdź, ile ibuprofenu możesz podać dziecku jednorazowo i od jakiego wieku.
Edyta Liebert / 16.09.2022 12:51
dawka ibuprofenu dla dzieci na kg fot. Adobe Stock, cherryandbees

Ibuprofen to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Może być podawany dziecku doustnie, w formie czopków (miejscowo także na skórę, ale tej postaci leki nie stosuje się u małych dzieci). Działanie ibuprofenu rozpoczyna się w ciągu 30 minut od przyjęcia. Warto pamiętać, że aby dokładnie wyliczyć zalecaną dawkę, najlepiej sugerować się wagą dziecka, z prostej przyczyny - dzieci w tym samym wieku mogą mieć różną masę ciała. 

Kiedy podawać dziecku ibuprofen?

Ibuprofen można podać dziecku w przypadku:

 • gorączki,
 • bólu głowy,
 • bólu gardła,
 • bólu zębów, 
 • bólu mięśni lub stawów,
 • bólach po urazie,
 • bólu uszu przy stanach zapalnych ucha środkowego,
 • innych rodzajach bólu o słabym i umiarkowanym nasileniu,
 • stanach zapalnych. 

Ibuprofen należy podawać po posiłku, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka. Dziecku nie zawsze można podać ibuprofen. Przeciwwskazaniami są m.in. skazy krwotoczne, ciężka niewydolność serca, wątroby lub nerek. Należy uważać przy astmie oskrzelowej, szczególnie gdy w przeszłości występowały objawy alergii po leku z grupy NLPZ. Według badań ibuprofenu lepiej nie podawać przy ospie wietrznej (zwiększa ryzyko nadkażeń bakteryjnych).

Ibuprofen czy paracetamol - który lek podać dziecku na gorączkę?

U niemowląt do 3. miesiąca życia na gorączkę i dolegliwości bólowe polecany jest paracetamol. Od 3. miesiąca życia można stosować obydwa leki. Przewaga ibuprofenu nad paracetamolem polega na tym, że lek ma dodatkowo działanie przeciwzapalne. Z tego powodu niektórzy naukowcy rekomendują, żeby przy gorączkach wynikających z zapalenia podawać jako pierwszy właśnie ibuprofen. Z drugiej strony paracetamol jest łagodniejszy dla żołądka.

Ile wynosi dawka ibuprofenu dla dziecka na kilogram masy ciała?

Dawkę ibuprofenu wylicza się na podstawie masy ciała dziecka i w drugiej kolejności - wieku. Pojedyncza dawka ibuprofenu dla dziecka  wynosi od 5 do 10 mg na kg masy ciała (maksymalnie 30 mg na kg masy ciała na dobę). Minimalna przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami wynosi 6 godzin. Ibuprofen występuje w lekach o podobnych nazwach, więc nie wolno ich łączyć, np. Ibum, Ibuprom, Ibufen, Babyfen, Nurofen. 

Ibuprofen dla dzieci - dawkowanie

W przypadku zawiesiny doustnej (200 mg ibuprofenu/5 ml) dla dzieci dawkowanie ibuprofenu wynosi:

 • Dzieci w wieku 3-6 miesięcy (5-7,6 kg): dawka początkowa 1,25 ml (50 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 1,25 ml co 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3,75 ml (co odpowiada 150 mg ibuprofenu). 
 • Dzieci w wieku 6-12 miesięcy (7,7-9 kg): dawka początkowa 1,25 ml (co odpowiada 50 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 1,25 ml co 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi od 3,75 ml do 5 ml (co odpowiada 150-200 mg ibuprofenu).
 • Dzieci od 1 roku do 3 lat (10-15 kg): dawka początkowa 2,5 ml (co odpowiada 100 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 2,5 ml co 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 7,5 ml (300 mg ibuprofenu).  
 • Dzieci od 4 do 6 lat (16-20 kg): 3,75 ml (co odpowiada 150 mg ibuprofenu) maksymalnie 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 11,25 ml (450 mg ibuprofenu).  
 • Dzieci od 7 do 9 lat (21-29 kg): dawka początkowa 5 ml (co odpowiada 200 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 5 ml co 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 15 ml (600 mg ibuprofenu).  
 • Dzieci od 10 do 12 lat (30-40 kg): dawka początkowa 7,5 ml (co odpowiada 300 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 7,5 ml co 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 22,5 ml (900 mg ibuprofenu).  
 • Dzieci od 12. roku życia oraz dorośli (powyżej 40 kg): dawka początkowa 5 ml do 10 ml (co odpowiada 200 mg do 400 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 5 ml do 10 ml co 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 900-1200 mg ibuprofenu.

Bez konsultacji z lekarzem pacjent nie powinien stosować leku dłużej niż 3 dni. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 27.02.2020.

Czytaj także:
Jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć, a jakie można
Leki a opalanie. Których substancji unikać, gdy świeci słońce?
Czym nie popijać leków? Nie zawsze najlepsza jest woda

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA