Ibuprofen - dawkowanie dziecku fot. Adobe Stock

Ile wynosi dawka ibuprofenu dla dziecka - przeliczenie na kg

Ibuprofen dla dzieci ma jasne wskazania co do dawkowania zawarte na opakowaniu. W rzeczywistości lek przeciwgorączkowy należy podawać w przeliczeniu na kg, a nie wiek dziecka.
Edyta Liebert / 27.02.2020 12:51
Ibuprofen - dawkowanie dziecku fot. Adobe Stock

Ibuprofen podaje się dziecku w przypadku, gdy paracetamol nie jest skuteczny w zbijaniu gorączki, a objawy są coraz bardziej dokuczliwe. Jak dawkować poprawnie ibuprofen dziecku?

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym i może być stosowany po 3 miesiącu życia dziecka. Jest przeciwwskazany w ospie wietrznej (zwiększa ryzyko nadkażeń bakteryjnych). Jeśli nie ma przeciwwskazań, można go podać jako lek przeciwgorączkowy w pierwszej kolejności, bo dodatkowo działa przeciwzapalnie. Bez konsultacji z lekarzem pacjent nie powinien stosować leku dłużej niż 3 dni.

Ibuprofen dla dzieci - dawkowanie

Dawkę ibuprofenu wylicza się na podstawie masy ciała dziecka i w drugiej kolejności - wieku. Minimalna przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami wynosi 6 godzin. Ibuprofen występuje w lekach o podobnych nazwach, więc nie powinnaś ich łączyć. Pojedyncza dawka ibuprofenu wynosi od 5 do 10 mg/kg mc (max. 30mb/kg mc na dobę).
 
  • Niemowlęta (5-7,6 kg): dawka początkowa 1,25 ml (50 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 1,25 ml co 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3,75 ml (co odpowiada 150 mg ibuprofenu). 
  • Niemowlęta (7,7-9 kg): dawka początkowa 1,25 ml (co odpowiada 50 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 1,25 ml co 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3,75 ml do 5 ml (co odpowiada 150-200 mg ibuprofenu).
  • Dzieci od 1 roku do 3 lat (10-15 kg): dawka początkowa 2,5 ml (co odpowiada 100 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 2,5 ml co 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 7,5 ml (300 mg ibuprofenu).  
  • Dzieci od 4 do 6 lat (16-20 kg): dawka początkowa 3,75 ml (co odpowiada 150 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 2,5 ml co 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 11,25 ml (450 mg ibuprofenu).  
  • Dzieci od 7 do 9 lat (21-29 kg): dawka początkowa 5 ml (co odpowiada 200 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 5 ml co 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 15 ml (600 mg ibuprofenu).  
  • Dzieci od 10 do 12 lat (30-40 kg): dawka początkowa 7,5 ml (co odpowiada 300 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 7,5 ml co 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 22,5 ml (900 mg ibuprofenu).  
  • Dzieci od 12 roku życia oraz dorośli: dawka początkowa 5 ml do 10 ml (co odpowiada 200 mg do 400 mg ibuprofenu). Potem, w razie potrzeby 5 ml do 10 ml co 6 do 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 30 ml (1200 mg ibuprofenu).

Powinnaś zapoznać się z:

 

 
Paracetamol - opis, działanie, bezpieczne dawkowanie paracetamolu
Paracetamol - opis, działanie, bezpieczne dawkowanie paracetamolu
Paracetamol jest lekiem powszechnie stosowanym na gorączkę i bóle różnego pochodzenia. Ważne jest dawkowanie paracetamolu - dorośli nie powinni przekraczać 4 g na dobę.
Paracetamol w ciąży - jaka jest bezpieczna dawka
Paracetamol w ciąży - jaka jest bezpieczna dawka
Paracetamol w ciąży stosuje się po konsultacji z lekarzem. Na dobę maksymalnie można przyjąć max. 8 tabletek przeciwbólowych o zawartości 500 mg substancji. Jednorazowo można przyjąć 1-2 tabletki. Stosuj APAP.
Twoje dziecko ma ospę? Tylko nie podawaj mu ibuprofenu!
Twoje dziecko ma ospę? Tylko nie podawaj mu ibuprofenu!
Zastosowanie tego popularnego leku może skończyć się tragicznie. Dlaczego?
Ibuprofen może zwiększać ryzyko zawału serca
Ibuprofen może zwiększać ryzyko zawału serca
Najnowsze badania wskazują, że ibuprofen może zwiększyć ryzyko zawału serca!
Który lek wybrać: ibuprofen czy paracetamol? [video]
Który lek wybrać: ibuprofen czy paracetamol? [video]
Który lek wybrać: ten, który zawiera paracetamol czy ibuprofen? Który z nich jest silniejszy? Która substancja czynna jest bezpieczniejsza? Zobacz wywiad z profesorem Piotrem Sochą!
Gorączka u dziecka - ibuprofen czy paracetamol? Co wybrać?
Gorączka u dziecka - ibuprofen czy paracetamol? Co wybrać?
Najpopularniejsze i najlepiej przebadane substancje przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci to ibuprofen lub paracetamol. Głównym powodem podawania ich dzieciom jest gorączka. Paracetamol zalecany jest już u dzieci od urodzenia, a ibuprofen od 3. miesiąca życia dziecka. Chociaż leki mają przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, to znacząco się od siebie różnią.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)