Jak działa marihuana lecznicza?

Czy to prawda, że lecznicza marihuana pomaga zwalczyć ból towarzyszący wielu chorobom? Czy może pomóc w stwardnieniu rozsianym, nowotworach, epilepsji, astmie, jaskrze czy osteoporozie? Na te i inne pytania w programie „Świat się kręci” odpowiadał prof. Jerzy Vetulani, wybitny psychofarmakolog oraz neurobiolog!
/ 28.04.2015 11:09

marihuana lecznicza

fot. Fotolia

Czym jest marihuana lecznicza?

U małych pacjentów chorych na epilepsję zmniejszyła liczbę ataków o 90%. Udowodniono, że pomaga w czasie chemioterapii.  Są pierwsze badania potwierdzające, że leczy najcięższe nowotwory – medyczna marihuana.

Agata Młynarska, prowadząca program „Świat się kręci”, zaczęła rozmowę od pytania: „Marihuana medyczna to…?”.

Marihuana medyczna jest niby tym samym, co marihuana używana w celach rekreacyjnych, ale różnica jest zasadnicza: jeżeli bierzemy jakąś substancję – nawet narkotyczną – jako lek, nasz cały stosunek do tej substancji, a między innymi stosunek naszego mózgu, jest zupełnie inny – odpowiada prof. Jerzy Vetulani, wybitny psychofarmakolog i neurobiolog, który od lat zajmuje się wpływem substancji na ludzki mózg.

Czy marihuana lecznicza uzależnia?

Prof. Vertualani tłumaczył, że tak jak pacjenci nie uzależniają się od morfiny, jeżeli biorą ją jako środek przeciwbólowy, tak samo ci przyjmujący marihuanę jako lek nie uzależniają się od niej. I podkreślił:

Uzależniamy się, w przypadku, kiedy bierzemy ją dla przyjemności. To jest pewna tajemnica, która polega na tym, że w zależności od kontekstu, w jakim bierzemy substancję (psychotropową), która nam zmienia działanie, możemy się od niej uzależnić, ale nie musimy – tłumaczył prof. Jerzy Vetulani.

Na czym polega działanie marihuany leczniczej?

Gość dnia – Bożena Dykiel, zapytała o sposób działania marihuany leczniczej.    

Każda marihuana będzie działała w ten sposób – pobudza dwa typy receptorów (jedne w mózgu, drugie np. w kościach) i to powoduje ogólne zahamowanie większości reakcji w  organizmie. Marihuana działając, a właściwie jej substancja czynna tj. tetrahydrokannabinol, będzie np. hamowała osteoporozę (…). Marihuana hamuje nam nadmierne reakcje organizmu – tłumaczył prof. Jerzy Vetulani.

Marihuana uśmierza bóle u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Co ciekawe, obiektywne badania medyczne nie wykazywały tego działania. Natomiast pacjenci z tą chorobą twierdzą, że bardzo im pomaga. „Działanie leku tkwi w naszym mózgu” – komentuje prof. Jerzy Vetulani.

Zobacz też: Marihuana lekiem na problemy zdrowotne seniorów?

Dlaczego marihuana jest tak zwalczana?

Według prof. Jerzego Vetulaniego legalne stosowanie marihuany leczniczej nie jest w interesie przemysłu farmaceutycznego. Firmy farmaceutyczne mogą produkować drogie, nowoczesne leki przeciwepileptyczne – miesięczna kuracja takimi lekami kosztuje nawet 2000-2500 zł miesięcznie i nie ma dla niej alternatywy. W przypadku, gdyby takim pacjentom zaczęto podawać leczniczą marihuanę, która jest znacznie tańsza, straty finansowe byłyby znaczące.

Według profesora marihuana powinna być sprzedawana legalnie:

Gdy kupujemy u dealera, nigdy nie wiemy, co jest w środku. Tam się bardzo często dodaje różnego rodzaju substancje naprawdę uzależniające.

Czy leczenie marihuaną w Polsce jest możliwe?

– Jak najszybciej zmienić w Polsce w prawo. Jest wiele państw, które coraz częściej legalizują marihuanę do celów leczniczych. Ten brak empatii – nie dostrzegamy, że ludzie naprawdę cierpią, że można im pomóc, że ta pomoc jest w zasięgu ręki i że jakieś nasze ideologiczne historie nam w tym przeszkadzają. (…) Marihuaną możemy wyeliminować/zmniejszyć użycie różnych drogich leków – powiedział profesor Vetulani.

Zobacz też: Marihuana lecznicza ratuje życie dzieci z padaczką

Źródło: materiały prasowe/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA