Jak leczyć zakażenia układu moczowego?

Jeśli leki przeciwzapalne nie dają poprawy, stosuje się leczenie skojarzone /fot. Fotolia
Ból przy oddawaniu moczu i pieczenie w cewce moczowej to objawy świadczące o zapaleniu pęcherza. Jeśli dokuczają Ci takie symptomy zgłoś się do lekarza. Nie leczona infekcja może być przyczynkiem ciężkich powikłań – czytamy w „Mediaplanet” w artykule „Sposób na zakażenia układu moczowego”.
/ 23.03.2011 11:58
Jeśli leki przeciwzapalne nie dają poprawy, stosuje się leczenie skojarzone /fot. Fotolia

U części pacjentów z ostrym zapaleniem pęcherza może dojść do ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Zaniedbanie tej choroby może przyczynić się do rozwinięcia się przewlekłej choroby, której następstwem może być niewydolność nerek lub urosepsa.

Zapalenie pęcherza najczęściej leczy się furaginem i fosfomycyną. Są to leki, które nie przenikają do innych tkanek i są skuteczne jedynie w stanach zapalnych pęcherza.

Zakażenia układu moczowego mogą być również leczone za pomocą fluorochinolonów. Jako lek pierwszego rzutu podaje się ciprofloksacynę. Jest to lek, który osiąga wysokie stężenie w wszystkich tkankach i bardzo nieliczne szczepy bakterii są na niego odporne. Wystarczy go stosować jedynie przez 3 dni. Polecany jest on także w profilaktyce, u kobiet, które cierpią na nawracające zakażenia układu moczowego.

Przeczytaj: Kiedy sprawdzamy stężenie mocznika we krwi?

Źródło: "Mediaplanet" niezależny dodatek do "Rzeczpospolitej", marzec 2011/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA