Jak wybrać lek na bezsenność?

Jakie leki pomogą Ci wygrać z bezsennością?/ fot. Fotolia
Problemy ze snem dotyczą wielu osób. Trudności w zasypianiu, budzenie się w nocy lub nad ranem i problem z ponownym zaśnięciem, koszmary nocne, uczucie zmęczenia po przebudzeniu – te problemy dotyczą połowy Polaków. Dowiedz się, jakie leki pomogą Ci wygrać z bezsennością.
/ 18.06.2011 12:28
Jakie leki pomogą Ci wygrać z bezsennością?/ fot. Fotolia

Waleriana , Chmiel i Goryczka

W okresach szczególnego napięcia i zdenerwowania możesz zastosować tabletki zawierające wyciąg z tych trzech roślin. Preparaty te zwiększa odporność na stres i zmniejszają napięcie psychiczne, dlatego ułatwiają zasypianie oraz dają sen zbliżony do naturalnego. Waleriana, chmiel i goryczka działają uspokajająco i nie wywołują uzależnienia.

Kozłek i głóg

Syrop zawierający wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego i owocu głogu jest łagodnym preparatem polecanym w trudnościach z zasypianiem i w zaburzeniach snu, które są związane z niepokojem i nadmierną nerwowością.

Przeczytaj też: Czy leki nasenne i uspokajające są bezpieczne?

Kozłek, zawarty w tym syropie, działa rozkurczająco na przewód pokarmowy. Natomiast kozłek i głóg wykazują działanie przeciwskurczowe na mięśnie naczyń krwionośnych. Tak więc syrop ten jest szczególnie polecany osobom, które na tle nerwowym cierpią na dolegliwości ze strony układu krążenia oraz na zaburzenia przewodu pokarmowego.

Lawenda, Arcydzięgiel, Melisa, Kozłek i Chmiel

Krople z tych surowców zalecane w okresowych trudnościach z zasypianiem, w stanach napięcia nerwowego i uczuciu niepokoju.

Melisa, Mięta i Kozłek

Działanie tabletek lub kapsułek zawierających wyciąg z tych ziół jest bardzo silne, ze względu na skojarzenie surowców o tym samym mechanizmie i rodzaju działania. Siła działania każdego ze składników sumuje się. W efekcie otrzymujemy preparat o bardzo silnym działaniu uspokajającym. Taki preparat jest skuteczny, ale niestety stosowanie go przez dłuższy czas wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Objawia się to m.in. nie możnością zasypiania bez użycia tego preparatu.

Przeczytaj też: Zioła wchodzą w interakcje z lekami

Ważne: Nie należy stosować tych preparatów w okresie ciąży i karmienia piersią oraz u dzieci. Niektóre syropy mogą zawierać alkohol. Z tego względu nie zaleca się stosowania takich preparatów u osób cierpiących na epilepsję, choroby wątroby lub alkoholizm.  Pamiętaj również, że alkohol zawarty w tych preparatach osłabia zdolność kierowania pojazdu i obsługę maszyn, gdyż hamuje szybkość reakcji na bodźce. Preparaty w postaci syropu zawierają również cukier, dlatego nie można ich stosować u osób chorych na cukrzycę.

Melatonina

Jest to hormon naturalnie występujący w naszym organizmie, wytwarzany przez szyszynkę. Koordynuje  nasz zegar biologiczny, odpowiada za regulację snu i czuwania. Największe stężenie tego hormonu występuje w nocy (między godziną 2. a 4. w nocy). Wytwarzanie melatoniny i jej stężenie we krwi maleje wraz z wiekiem. Największe jest u dzieci między 1. a 3. rokiem życia, a najmniejsze u osób w wieku podeszłym.

Melatonina jest stosowana u osób cierpiących na zaburzenia snu związane ze zmianą stref klimatycznych, u niewidomych lub u pracowników zmianowych. Może być również stosowana u osób starszych, które cierpią na bezsenność.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA