Bezsenność – jak sobie z nią radzić za pomocą ziół?

Becherovka - doskonały likier ziołowy, który rozgrzewa i pobudza trawienie.
Bezsenność dopada nas bez względu na płeć i wiek. Dotyka zarówno dzieci, jak i osoby po 70. roku życia. W świecie pełnym stresów sen jest najlepszym sposobem na regenerację sił, co jednak zrobić, gdy po ciężkim, pełnym emocji dniu nie nadchodzi?
/ 18.06.2011 14:57
Becherovka - doskonały likier ziołowy, który rozgrzewa i pobudza trawienie.

Bezsenność dotyka około 20% populacji. Trudności z zaśnięciem mogą występować sporadycznie, po emocjonujących przeżyciach, dużym wysiłku umysłowym, zmianie miejsca zamieszkania, kiedy jednak utrzymują się dłużej – mamy do czynienia z problemem bezsenności.

Przeczytaj też: Zdrowy sen - sposób na bezsenność

Przyczyny bezsenności

Przedłużającej się bezsenności nie należy lekceważyć, gdyż może ona być symptomem poważnej choroby. Trafna diagnoza pozwoli nam określić przyczynę kłopotów z zasypianiem i usunąć ją poprzez właściwe leczenie.

Problemy z zasypianiem występują m.in. przy nadczynności  tarczycy, depresji,  astmie, arytmii, artretyzmie, chorobie Parkinsona. Może ją spowodować także zbyt niski poziom melatoniny.

Najczęściej jednak bezsenność spowodowana jest zawrotnym tempem życia, nadmiarem bombardujących nas informacji, wszechobecnym stresem.

Dużą rolę odgrywa też odżywianie. Nie należy jeść obfitych i ciężkostrawnych posiłków, i pić mocnej herbaty i kawy na trzy godziny przed snem.

Warto natomiast wypić przed snem szklankę mleka z miodem. Cukier pozwoli komórkom mózgowym przyswoić duże ilości tryptofanu, znajdującego się w mleka, który przekształcany w mózgu na serotoninę działa uspokajająco.

Obecność w diecie dużej ilości produktów bogatych w skrobie ma podobne działanie, gdyż i w tym przypadku w mózgu powstaje serotonina.

Jeżeli powyższe metody nie pomogły, spróbuj jednak poradzić z bezsennością bez tabletek.

Dowiedz się: Jak wybrać lek na bezsenność?

Chmielowe mleko nasenne

2 łyżki szyszek chmielowych zagrzać z 200ml mleka, trzymać pod przykryciem 7minut, odcedzić, posłodzić 1 łyżką stołową miodu i wypić przed snem.

Kąpiel chmielowa

10 garści szyszek chmielowych zalać 2l wrzątku, zaparzać przez 15min. Pod przykryciem. Napar odcedzić i wlać do kąpieli. Po gorącej kąpieli należy natychmiast położyć się do ogrzanego łóżka.

Poduszka chmielowa

2 garście wysuszonych szyszek chmielu wsypać do powłoczki o wym. 20x20cm, zaszyć. Można też dodać do szyszek kwiatów lawendy wąskolistnej, bądź rumianku pospolitego.

Herbatka lawendowa

1-2 łyżek stołowych kwiatów lawendy wąskolistnej zalać szklanką gorącej wody, parzyć przez 5min. pod przykryciem. Odcedzić. Napój wypity wieczorem działa jak odprężająco i  nasennie.

Herbatka na rozstrój nerwowy z zaburzeniami snu

Zmieszać po 20g kozłka lekarskiego, szyszek chmielu zwyczajnego, liści melisy lekarskiej i kwiatów lawendy oraz po 10g kwiatu róży i pomarańczy, zalać wrzątkiem, zaparzać przez 10 minut, odcedzić. Pić 3 razy dziennie przez 6 tygodni.

Herbatka nasenna z melisą

40g melisy lekarskiej zmieszać z 20g szyszek chmielu zwyczajnego i kwiatów róży oraz po 10g kwiatów lawendy wąskolistnej oraz nostrzyku żółtego, zalać wrzątkiem, zaparzać 7minut i odcedzić. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przez 4-6tygodni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA