Roślinne leki uspokajające

Suplementy przeciwnowotworowe – PC-SPES, oliwka i żeń-szeń
Roślinne leki uspokajające i nasenne przychodzą nam z pomocą, gdy mamy problem z zasypianiem, w stanach niepokoju i lęku. Można je zastosować bez recepty lekarza. Leki roślinne uspokajające i nasenne działają łagodnie i są bardziej bezpieczne niż leki chemiczne.
/ 08.06.2011 12:11
Suplementy przeciwnowotworowe – PC-SPES, oliwka i żeń-szeń

Leki uspokajające i nasenne tłumią nadmierne pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego. Znoszą również towarzyszące temu pobudzeniu objawy, takie jak: lęk, niepokój, bezsenność. Działanie uspokajające nie jest działaniem wybiorczym wyłącznie na sferę emocjonalną; leki uspokajające hamują również czynności intelektualne.

Roślinne leki uspokajające działają na ogół słabo, ale nie są nietoksyczne.

Męczennica cielista (Passiflora incarnata)

Wyciąg z ziela męczennicy cielistej wykazuje działanie uspokajające. Stosowany w stanach niepokoju i lęku, bezsenności, bólach głowy pochodzenia nerwowego, zaburzeniach czynności serca na tle nerwowym. Passiflora jest również stosowana w okresie przekwitania, wyczerpania nerwowego oraz depresji psychicznej. Po spożyciu zbyt dużej dawki może wystąpić silny ból głowy i niekiedy zaburzenia widzenia.

Przeczytaj też: Leki uspokajające i przeciwdepresyjne nie dla kierowców

Kozłek (Valeriana)

Wyciąg z korzenia kozłka (waleriany) stosowany jest w łagodnych postaciach nerwicy, bezsenności, stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Zmniejsza uczucie napięcia, niepokoju i lęku. Może być stosowana w takich dolegliwościach, jak kołatanie serca na tle nerwowym, ból głowy, pulsowanie w skroniach i lekkie zawroty głowy.

Zaleca się przyjmować kozłek od pół godziny do godziny przed snem.

Dłuższe stosowanie może spowodować biegunki lub zaparcia na skutek podrażnienia przewodu pokarmowego. Osoby uczulone oraz dzieci do 6. r.ż. nie mogą stosować preparatu.

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Wyciąg z ziela melisy wykazuje działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie, dzięki hamującemu działaniu na ośrodkowy układ nerwowy. Melisę stosuje się w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego oraz w związanych z nim zaburzeniach rytmu serca i zaburzeniach przewodu pokarmowego. Wyciąg z ziela melisy jest pomocny w walce z bezsennością, uczuciem niepokoju i wyczerpaniem, które są spowodowane nadmierną pracą umysłową.

Przed zażyciem należy go rozpuścić w niewielkiej ilości płynu, najlepiej w soku owocowym.

Dowiedz się więcej: Ziołowe sposoby na piękne włosy

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)

W lecznictwie szyszki chmielu mają niewielkie znaczenie. Częściej jest stosowana lupulina – jest to związek z włosków wydzielniczych chmielu. Chmiel wykazuje działanie uspokajające i nasenne, obniża ciśnienie krwi, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i łaknienie, działa również silnie bakteriobójczo.

Lupulina jest stosowana jako środek uspokajający w nadmiernej pobudliwości płciowej oraz w okresie przekwitania.

Wyciągi z szyszek chmielu stosowane mogą być też zewnętrznie przy wypadaniu włosów.

Nie stosować u dzieci do 12. r.ż. oraz u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA