Reklama

Jak przebiega badanie kliniczne?

Każde badanie kliniczne jest inne, zależy to od fazy badania. W trakcie trwania badania klinicznego pacjentem opiekują się lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy opieki medycznej. Dbają oni o stan zdrowia pacjenta przed badaniem oraz w trakcie i informują o przebiegu leczenia. Niektóre badania zaplanowane są tak, że wymagają częstych wizyt u lekarza oraz badań.
Przeczytaj też: Czym są badania kliniczne?

Reklama

Jakie są korzyści z uczestnictwa w badaniu klinicznym?

Biorąc udział w badaniu klinicznym masz szansę zbadać swój stan zdrowia - nieodpłatnie. Przed rozpoczęciem badania każdy ochotnik przechodzi szczegółowe badania lekarskie i laboratoryjne badania krwi i moczu, także na obecność narkotyków.
Jedną z korzyści z uczestnictwa w badaniu klinicznym jest także rekompensata finansowa. Uczestnicy badania w trakcie jego trwania otrzymują bezpłatną opiekę i leki.
Masz szansę skorzystać z nowych leków, jeszcze niedostępnych na rynku zanim zostaną one szeroko rozpowszechnione.
Biorąc udział w badaniach klinicznych niesiesz pomoc innym. Badania przyczyniają się do rozwoju nauki, pogłębiają wiedzę naukowców, która może pomóc innym ludziom w przyszłości.
Przeczytaj też: Prawa i obowiązki uczestników badań klinicznych

Jakie jest ryzyko uczestnictwa w badaniu klinicznym?

W czasie trwania badania klinicznego mogą wystąpić nieprzyjemne, poważne, a nawet zagrażające życiu działania niepożądane.
Dla niektórych pacjentów leczenie badanym lekiem może okazać się nieskuteczne.
Uczestnictwo w badaniach klinicznych wymaga dużo czasu i przestrzegania pewnych reguł narzuconych przez plan badania. Niestety dla niektórych osób badania mogą być zbyt czasochłonne.

Reklama

Bezpieczeństwo uczestników badania

Każdy uczestnik badania jest ubezpieczony. W przypadku wywołania działań niepożądanych przez badany lek, pacjent może ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sponsora.
Poza tym nad bezpieczeństwem badania czuwają Minister Zdrowia oraz Komisja bioetyczna. Oceniają oni również celowość badania.
Dane osobowe każdego uczestnika nie są publikowane w żadnym raporcie. Są one zakodowane, czyli każdy uczestnik ma swój kod, którym posługują się badacze przy generowaniu raportów oraz przy analizie wyników.

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!