Korzyści i ryzyka związane z udziałem w badaniu klinicznym

Proces zamykania się światła tętnic szyjnych jest długotrwały. Pierwsze objawy związane są ze zbyt słabym przepływem krwi przez mózg – zawroty i bóle głowy. W ostateczności zwężenie tętnic szyjnych może doprowadzić do udaru mózgu./ fot. Fotolia
Badania kliniczne prowadzone są w celu dostarczenia informacji o skuteczności i bezpieczeństwie leków. Są prowadzone z udziałem ludzi. Zgłaszając się do uczestnictwa w badaniu klinicznym warto wiedzieć, jak ono przebiega, a także jakie ryzyko i korzyści są z nim związane.
/ 02.07.2011 00:58
Proces zamykania się światła tętnic szyjnych jest długotrwały. Pierwsze objawy związane są ze zbyt słabym przepływem krwi przez mózg – zawroty i bóle głowy. W ostateczności zwężenie tętnic szyjnych może doprowadzić do udaru mózgu./ fot. Fotolia

Jak przebiega badanie kliniczne?

Każde badanie kliniczne jest inne, zależy to od fazy badania. W trakcie trwania badania klinicznego pacjentem opiekują się lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy opieki medycznej. Dbają oni o stan zdrowia pacjenta przed badaniem oraz w trakcie i informują o przebiegu leczenia. Niektóre badania zaplanowane są tak, że wymagają częstych wizyt u lekarza oraz badań.

Przeczytaj też: Czym są badania kliniczne?

Jakie są korzyści z uczestnictwa w badaniu klinicznym?

Biorąc udział w badaniu klinicznym masz szansę zbadać swój stan zdrowia - nieodpłatnie. Przed rozpoczęciem badania każdy ochotnik przechodzi szczegółowe badania lekarskie i laboratoryjne badania krwi i moczu, także na obecność narkotyków.

Jedną z korzyści z uczestnictwa w badaniu klinicznym jest także rekompensata finansowa. Uczestnicy badania  w trakcie jego trwania otrzymują bezpłatną opiekę i leki.

Masz szansę skorzystać z nowych leków, jeszcze niedostępnych na rynku zanim zostaną one szeroko rozpowszechnione.

Biorąc udział w badaniach klinicznych niesiesz pomoc innym. Badania przyczyniają się do rozwoju nauki, pogłębiają wiedzę naukowców, która może pomóc innym ludziom w przyszłości.

Przeczytaj też: Prawa i obowiązki uczestników badań klinicznych

Jakie jest ryzyko uczestnictwa w badaniu klinicznym?

W czasie trwania badania klinicznego mogą wystąpić nieprzyjemne, poważne, a nawet zagrażające życiu działania niepożądane.

Dla niektórych pacjentów leczenie badanym lekiem może okazać się nieskuteczne.

Uczestnictwo w badaniach klinicznych wymaga dużo czasu i przestrzegania pewnych reguł narzuconych przez plan badania. Niestety dla niektórych osób badania mogą być zbyt czasochłonne.

Bezpieczeństwo uczestników badania

Każdy uczestnik badania jest ubezpieczony. W przypadku wywołania działań niepożądanych przez badany lek, pacjent może ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sponsora.

Poza tym nad bezpieczeństwem badania czuwają Minister Zdrowia oraz Komisja bioetyczna. Oceniają oni również celowość badania.

Dane osobowe każdego uczestnika nie są publikowane w żadnym raporcie. Są one zakodowane, czyli każdy uczestnik ma swój kod, którym posługują się badacze przy generowaniu raportów oraz przy analizie wyników.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA