Kubeczek menstruacyjny - jak używać, opinie, cena

kubeczek menstruacyjny fot. Adobe Stock, nenetus
Kubeczek menstruacyjny to pojemniczek stosowany podczas miesiączki. Jest środkiem wielokrotnego użytku, dlatego uznawany jest za rozwiązanie ekologiczne i oszczędne. Odpowiednio dobrany rozmiar gwarantuje, że kubeczek menstruacyjny będzie wygodny i nie będzie przeciekał.
Marta Słupska / 07.07.2021 06:54
kubeczek menstruacyjny fot. Adobe Stock, nenetus

Spis treści:

  1. Kubek menstruacyjny – co to jest?
  2. Kubeczek menstruacyjny – jak używać?
  3. Kubek menstruacyjny – opinie
  4. Kubeczek menstruacyjny – jaki rozmiar wybrać?
  5. Kubeczek menstruacyjny – cena
  6. Zalety i wady kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny - co to jest?

Kubeczek menstruacyjny jest środkiem higienicznym używanym podczas miesiączki. Jest alternatywą dla tamponów i podpasek. Zazwyczaj ma kształt elastycznego dzwonka i pojemność od 15 do 30 ml. Kubeczki menstruacyjne są wykonane z medycznego silikonu, lateksu (uwaga na wrażliwość na silikon) lub tworzywa TPE – takiego, który wykorzystuje się do produkcji smoczków dla dzieci.

Działanie kubeczka menstruacyjnego polega na zbieraniu krwi miesięcznej po umieszczeniu urządzenia w pochwie. Krew spływa z szyjki macicy bezpośrednio do miseczki i jest utrzymywana w postaci płynnej. Raz zaaplikowany kubeczek może być wymieniany nawet co 12 godzin w zależności od jego rozmiaru i obfitości miesiączki. 

Kubeczek nie jest nowością. Komercyjna wersja miseczki powstała w latach 30. XX wieku. Początkowo kubeczek pojawił się na rynku amerykańskim, jednak prawdziwą rewolucją okrzyknięto go dopiero po kilkudziesięciu latach.

Kubeczek menstruacyjny - jak używać?

Aplikowanie kubeczka menstruacyjnego należy rozpocząć od jego wyparzenia – przed każdą miesiączką trzeba go zalać na 5 minut wrzątkiem. Następnie trzeba umyć ręce, ścisnąć kubeczek placami i wsunąć go do pochwy. Jest on na tyle elastyczny, że po umieszczeniu w środku ciała wróci do swojego pierwotnego kształtu i zassie się na tyle, że będzie przylegał do ścianek.

Aby wyjąć kubeczek menstruacyjny, należy pociągnąć za umieszczoną na końcu pętelkę lub wybrzuszenie. Samo pociągnięcie może jednak nie wystarczyć, gdyż kubeczek jest mocno zassany w środku i trzeba go lekko podważyć. Po opróżnieniu pojemniczek należy umyć pod bieżącą wodą, a jeśli nie masz takiej możliwości, przynajmniej przetrzyj go czystą chusteczką. W toalecie publicznej można przemyć go wodą z butelki, jeśli nie ma dyskretnego dostępu do umywalki.

Dobrze dobrany i założony kubeczek jest w pochwie niewyczuwalny, nie przesuwa się, nie uwiera i nie przecieka.

Zużytego kubeczka menstruacyjnego nie trzeba wyrzucać. Wystarczy go opłukać można wykorzystać ponownie. Jeden kubeczek może służyć nawet przez 10 lat. Jednak ze względów higienicznych zaleca się częstszą wymianę, np. co roku. Produkt należy wymienić również wtedy, gdy nosi śladu zużycia: jest pęknięty lub zmienił kolor.

Kubek menstruacyjny – opinie

Opinie użytkowniczek na temat kubeczków menstruacyjnych są podzielone. Niektóre kobiety skarżą się na dyskomfort podczas noszenia kubeczka lub jego przeciekanie. Jednak zazwyczaj, jeśli pojawią się takie odczucia, wynikają z nieprawidłowo dobranego rozmiaru. Kubeczki menstruacyjne są dopuszczone do sprzedaży i są uważane za podobnie bezpieczne jak tampony. Nie ma również szczególnych przeciwwskazań do ich stosowania. Należy jednak pamiętać, że używanie kubeczków w bardzo rzadkich przypadkach może zwiększać ryzyko rozwoju wstrząsu toksycznego. Z takim zagrożeniem wiąże się również stosowanie tamponów.

Kubeczek menstruacyjny – jaki rozmiar wybrać?

Kubeczek możemy kupić w różnych rozmiarach: S, M, L i XL. Niektórzy producenci oferują ponadto pojemniczki „mini” przeznaczone dla pań o bardzo nisko ułożonej szyjce macicy.

Wielkość kubeczka menstruacyjnego powinna być adekwatna do wieku kobiety (im starsza, tym większy rozmiar), jej aktywności seksualnej (dla dziewic przeznaczone są najmniejsze modele), aktywności fizycznej i ilości porodów.

W razie nieudanej próby zastosowania kubeczka i wyciekania zawartości, warto wypróbować inną wielkość. O pomoc w dobraniu odpowiedniego rozmiaru można również poprosić ginekologa. 

Rezultat ma wpływ na wygodę, bezpieczeństwo oraz ryzyko przeciekania. Jeśli środek jest prawidłowo umieszczony, można z nim wykonywać różne aktywności, w tym ćwiczyć oraz pływać. 

Kubeczek menstruacyjny - cena

Cena za kubeczek menstruacyjny waha się od 30 do 130 zł. Wydaje się to być sporą kwotą wydaną jednorazowo, ale w dłuższej perspektywie to oszczędne rozwiązanie. 

Zalety i wady kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny jest produktem wielokrotnego użytku – to jedna z jego największych zalet. Jest to więc rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też oszczędne. Ponadto wygodne i niewyczuwalne (o ile jest prawidłowo założone i ma odpowiedni rozmiar).

Zaletą jest również to, że podczas okresu unikasz ryzyka pojawienia się nieprzyjemnego zapachu, do czego dochodzi częściej w przypadku stosowania podpasek. 

Najbardziej problematyczna w przypadku stosowania kubeczka menstruacyjnego jest jego aplikacja. Może być kłopotliwa szczególnie dla tych kobiet, którym trudność sprawia już samo użycie tamponu. Poza tym poprawne stosowanie pojemnika wiąże się z koniecznością dobrania odpowiedniego rozmiaru, co może nastręczać trudności.

Kolejną wadą może być oczyszczanie kubeczka w toalecie poza domem, gdzie nie zawsze w kabinie jest dostęp do umywalki. Nawet jeśli przetrzesz go wówczas chusteczką, musisz mieć na uwadze, że aplikujesz kubeczek menstruacyjny nie do końca czystymi rękami

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 04.05.2017.

Czytaj także:
Wizyta u ginekologa a okres. Czy trzeba odwołać wizytę?
Okres co 2 tygodnie? Co jest przyczyną zaburzeń rytmu miesiączkowego
Okres – gadżety i triki przydatne w czasie miesiączki
Okres po porodzie: często pojawia się szybko bez względu na laktację
Jak skrócić okres - czy można skrócić miesiączkę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% przy zakupach za min. 499 zł
-20% przy zakupach za min. 499 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 499 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 499 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.falconeri.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Skorzystaj z rabatu i kup wyją... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu i kup wyjątkową biżuterię w doskonałej cenie. Z hasłem “SZALENSTWO” -20% na autorskie wyroby ze srebra i srebra złoconego oraz apaszki. Promocja obowiązuje na www.umiar.pl (wpisz kod podczas finalizacji zakupów), a także w butiku stacjonarnym marki na warszawskiej Saskiej Kępie. Szczegóły w butiku i na stronie.  

Najniższa cena apaszki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 455 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 364 zł 

Najniższa cena kolczyków ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 885 zł 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 708 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na produkty do pielę... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty do pielęgnacji twarzy skłonnej do niedoskonałości. Oferta obejmuje wybrane produkty z linii Calendula, Clearly Corrective oraz Anti-Blemish. Rabat dostępny w sklepach stacjonarnych i na kiehls.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
REKLAMA