Jak skrócić okres - czy można skrócić miesiączkę

Jak skrócić okres fot. Adobe Stock
Nie istnieje metoda na skrócenie miesiączki - nie pij naparów z malwy, nie forsuj się na siłowni ani nie zażywaj gorących kąpieli, by skrócić okres. Najskuteczniejszą metodą, by skrócić okres, jest zażywanie środków antykoncepcyjnych.
Edyta Liebert / 29.05.2020 13:58
Jak skrócić okres fot. Adobe Stock

Zastanawiasz się, jak skrócić okres, który jest długi lub koliduje z wakacyjnymi planami - nie mamy dobrych wiadomości, gdy zastanie cię taka sytuacja. Radzimy tylko, co robić na przyszłość, by „skrócić okres” w kontrolowany sposób. 

Jak skrócić okres - popularne metody

Nie rekomendujemy prób skracania krwawienia menstruacyjnego na własną rękę. W sieci znajdziesz ryzykowne porady dotyczące skrócenia okresu, do których należą:

  • podejmowanie wysiłku fizycznego i forsowanie się w celu zwiększenia krwawienia,
  • branie gorących i długich kąpieli,
  • zażywanie witaminy C na okres,
  • picie naparu z malwy,
  • zażywanie leków przeciwkrwotocznych,
  • spożywanie krwawnika pospolitego pod postacią np. suplementów diety.

Jak wpłynąć na okres

Co zrobić, żeby okres szybciej minął? Nie szukaj odpowiedzi na to pytanie, a zapoznaj się z wiedzą, dzięki której będziesz na przyszłość mądrzejsza i zaczniesz sterować swoim okresem wg swoich potrzeb (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku). Czyli jak przyspieszyć okres lub jak wywołać okres domowymi sposobami. Krwawienie to konsekwencja złuszczania się błony śluzowej macicy, która musi się oczyścić. Nie da się wpłynąć na ten czas.

Nie istnieją leki ani suplementy, które przyspieszą koniec okresu - jeśli twoje krwawienie menstruacyjne jest długie i obfite, może to być związane z zaburzeniami hormonalnymi lub tyłozgięciem macicy. Skonsultuj się z lekarzem, który ewentualnie doradzi leczenie, a miesiączkowanie będzie miało łagodniejszy przebieg.

Tabletki antykoncepcyjne na okres

Najskuteczniejszą metodą sterowania miesiączką jest stosowanie środków hormonalnych w postaci tabletek antykoncepcyjnych przepisywanych przez lekarza. Polega to na rezygnacji z 7-dniowej przerwy w braniu pigułek, i wraz z wystąpieniem krwawienia należy rozpocząć kolejny blister, aby antykoncepcja była wciąż skuteczna.

Menstruacja przesunie się i będzie występować w czasie, gdy pigułki przestaną być przyjmowane. Po tym czasie należy zacząć je znowu zażywać. Przesuwanie miesiączki jest bezpieczne przez kilka miesięcy, ale nie należy robić tego na własną rękę. 

Więcej o okresie: Kiedy pojawia się okres po porodzie?Objawy dni płodnych - jakie są najczęstsze?Kalendarz dni płodnych - wylicz, kiedy możesz zajść w ciążę

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA