Badanie ginekologiczne w czasie okresu fot. Adobe Stock

Badanie ginekologiczne podczas okresu – czy jest możliwe?

Zaplanowałaś wizytę u ginekologa i akurat tego dnia zaczął ci się okres lub jeszcze nie zdążył skończyć? Nie martw się, lekarz i tak będzie mógł cię zbadać.
Marta Słupska / 09.08.2019 10:37
Badanie ginekologiczne w czasie okresu fot. Adobe Stock

To zdarza się wielu kobietom: umawiamy się na wizytę do specjalisty z dużym wyprzedzeniem i akurat tego dnia, gdy powinna się odbyć, dostajemy okres lub miesiączka nie zdąży się skończyć. W takim przypadku wiele pań decyduje się odwołać spotkanie w gabinecie. Powodów jest wiele: przekonanie, że badanie ginekologiczne w „te dni” nie jest możliwe lub nie będzie miarodajne, wstyd, poczucie, że lepiej nie zajmować tego dnia miejsca, skoro wizyta „i tak nie ma większego sensu”…

Tymczasem, jak przekonuje dr n. med. Tomasz Basta – ginekolog z krakowskiej Intima Clinic – badanie ginekologiczne w czasie miesiączki nie tylko może się odbyć, ale w niektórych przypadkach – wręcz powinno.

Kiedy i jak się do niego przygotować? O czym powinna pamiętać pacjentka przychodząca do ginekologa w trakcie okresu? Zapytałyśmy eksperta.

Panie doktorze, czy podczas okresu można mieć badanie ginekologiczne?

Dr n. med. Tomasz Basta: Tak, podczas miesiączki jak najbardziej pacjentka może mieć wykonane badanie ginekologiczne. Istnieją wręcz wskazania ku temu, aby je wykonać. Na przykład kiedy pacjentka cierpi na zaburzenia krwawienia – miesiączka jest nieregularna, obfita i przedłuża się. Wówczas należy takie badanie bezwzględnie wykonać.

Dlaczego niektóre kobiety boją się chodzić do ginekologa? 

Czy takie badanie wygląda wówczas inaczej? Czy jest tak samo miarodajne?

Badanie ginekologiczne wykonywane w trakcie miesiączki wygląda tak samo jak poza nią. USG dopochwowe wykonywane w tym czasie jest tak samo miarodajne. Trzeba jedynie wiedzieć, że krwawienie przeszkadza przy ocenie szyjki macicy i pobraniu materiału cytologicznego. W sytuacji, gdy lekarz musi ocenić stan śluzówki pochwy czy szyjki macicy, to krwawienie to utrudnia lub uniemożliwia.

O czym warto pamiętać, gdy idziemy do ginekologa w trakcie okresu?

Jedyną rzeczą, o której pacjentka powinna pamiętać, udając się na badanie ginekologiczne podczas miesiączki, to zadbanie o odpowiednią higienę. Czyli powinna podmyć się i przyjść w czystej bieliźnie oraz najlepiej świeżym tamponie oraz mieć na zapas nowy, który będzie mogła założyć po badaniu.

Zobacz też:
Zadałyśmy ginekologowi 10 wstydliwych pytań, których nie miałabyś odwagi zadać w gabinecie
Co to jest cytologia? 

dr BastaEkspert: dr n. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/01.03.2019 15:26
Dobry ginekolog. ten dr Tomasz Basta. jestem z Karkowa i tutaj wiele dziewczyn chodzi do niego. nie tylko leczy choroby, ale tez świetnie usuwa różne dolegliwości i poprawia komfort. Tak ginekolog, który opiekuje się całościowo kobiecymi intymnymi sferami.
/22.02.2019 12:04
Fajny tekst, szukałam właśnie takiej informacji, bo mam jutro wizyte u ginekologa a akurat dostalam okres. Czyli dobrze, ze nie musze odwoływać