wizyta u ginekologa a okres fot. Adobe Stock

Wizyta u ginekologa a okres. Czy trzeba odwołać wizytę?

Badanie ginekologiczne podczas okresu może się odbyć, jednak jego wyniki bywają mniej wiarygodne. To, czy kobieta powinna przełożyć wizytę, gdy ma miesiączkę, zależy w dużej mierze od celu kontroli ginekologicznej.
Marta Słupska / 01.12.2020 10:37
wizyta u ginekologa a okres fot. Adobe Stock

Zdarza się, że umawiasz się na wizytę do ginekologa z dużym wyprzedzeniem i akurat wtedy, gdy powinna się ona odbyć, dostajesz okresu, albo miesiączka nie zdąży się jeszcze skończyć. W takim przypadku wiele kobiet decyduje się odwołać spotkanie w gabinecie. Powodów jest wiele: przekonanie, że badanie ginekologiczne w trakcie miesiączki nie jest możliwe lub nie będzie miarodajne, albo z poczucia wstydu.

Jak przekonuje dr n. med. Tomasz Basta – ginekolog z krakowskiej Intima Clinic – wizyta u ginekologa w trakcie okresu nie tylko może się odbyć, ale w niektórych przypadkach, wręcz powinna.

Czy podczas okresu można mieć badanie ginekologiczne?

Zdaniem dr. Tomasza Basty, podczas miesiączki pacjentka może mieć wykonane badanie ginekologiczne. W niektórych przypadkach jest to nawet wskazane. Na przykład kiedy pacjentka cierpi na zaburzenia krwawienia – miesiączka jest nieregularna, obfita i przedłuża się. Wówczas należy takie badanie bezwzględnie wykonać.

Czy wizyta u ginekologa w trakcie okresu wygląda inaczej? 

Badanie ginekologiczne wykonywane w trakcie miesiączki, wygląda tak samo jak poza nią. USG dopochwowe wykonywane w tym czasie jest równie miarodajne. Trzeba jedynie wiedzieć, że krwawienie przeszkadza przy ocenie szyjki macicy i pobraniu materiału cytologicznego. W sytuacji, gdy lekarz musi ocenić stan śluzówki pochwy czy szyjki macicy, to krwawienie utrudnia to lub uniemożliwia.

O czym pamiętać, gdy idziemy do ginekologa w trakcie okresu?

Jak uważa ekspert, dr Tomasz Basta, jedyną rzeczą, o której pacjentka powinna pamiętać, udając się na badanie ginekologiczne podczas miesiączki, to zadbanie o odpowiednią higienę. Czyli powinna podmyć się i przyjść w czystej bieliźnie oraz najlepiej świeżym tamponie, a także mieć na zapas nowy, który będzie mogła założyć po badaniu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.02.2019.

Więcej na podobny temat:
Okres co 2 tygodnie? Co jest przyczyną zaburzeń rytmu miesiączkowego
Ile trwa miesiączka? (I 6 innych ważnych pytań i odpowiedzi o menstruację)
Co twoja miesiączka mówi o tobie?
Bolesny okres - 5 skutecznych sposobów na bolesną miesiączkę
Gdy znika okres - co robić
Okres się spóźnia - 5 mitów o opóźnionej miesiączce

Tomasz Basta
dr n. med.
Tomasz Basta
ginekolog

Absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic, zajmującej się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!