Wizyta u ginekologa a okres. Co powinnaś wiedzieć?

wizyta u ginekologa a okres fot. Adobe Stock, Alexander
Badanie ginekologiczne podczas okresu może się odbyć, jednak jego wyniki bywają mniej wiarygodne. To, czy kobieta powinna przełożyć wizytę, gdy ma miesiączkę, zależy w dużej mierze od celu kontroli ginekologicznej.
Marta Słupska / 13.03.2023 11:37
wizyta u ginekologa a okres fot. Adobe Stock, Alexander

Zdarza się, że umawiasz się na badanie ginekologiczne z dużym wyprzedzeniem i akurat wtedy, gdy wizyta powinna się odbyć, pojawia się miesiączka albo okres nadal trwa. W takim przypadku wiele kobiet decyduje się odwołać spotkanie w gabinecie. Powodów jest wiele: przekonanie, że badanie ginekologiczne w trakcie miesiączki nie jest możliwe lub nie będzie miarodajne, albo z poczucia wstydu. Jak przekonuje dr n. med. Tomasz Basta – ginekolog z Intima Clinic w Krakowie – wizyta u ginekologa w trakcie okresu nie tylko może się odbyć, ale w niektórych przypadkach wręcz powinna.

Spis treści:

  1. Czy można iść do ginekologa w trakcie okresu?
  2. Jak wygląda wizyta u ginekologa w trakcie okresu?
  3. Wizyta u ginekologa a okres – jak się przygotować?
  4. Czy wykonuje się USG dopochwowe podczas okresu?
  5. Cytologia w trakcie okresu

Czy można iść do ginekologa w trakcie okresu?

Nie trzeba odwoływać wizyty u ginekologa w trakcie okresu. Podczas miesiączki pacjentka może mieć wykonane badanie ginekologiczne – podkreśla dr Tomasz Basta i dodaje, że w niektórych przypadkach jest to nawet wskazane. Taka wizyta powinna się odbyć, kiedy pacjentka cierpi na zaburzenia krwawienia – miesiączka jest nieregularna, obfita i przedłuża się. Wówczas należy takie badanie wykonać.

Jak wygląda wizyta u ginekologa w trakcie okresu? 

Badanie ginekologiczne wykonywane w trakcie miesiączki wygląda tak samo, jak poza nią. USG dopochwowe wykonywane w tym czasie jest równie miarodajne, choć pełna ocena może być utrudniona. Wynik czasami może być mniej miarodajny, ponieważ w sytuacji, gdy lekarz musi ocenić stan śluzówki pochwy czy szyjki macicy, to krwawienie utrudnia to lub uniemożliwia. Dzięki nowym technologiom, miesiączka mimo wszystko nie jest przeszkodą w wykonaniu badań w trakcie wizyty u ginekologa. 

Wizyta u ginekologa a okres. Jak się przygotować?

Jak uważa ekspert, dr Tomasz Basta, jedyną rzeczą, o której pacjentka powinna pamiętać, udając się na badanie ginekologiczne podczas miesiączki, to zadbanie o odpowiednią higienę. Czyli powinna podmyć się i przyjść w czystej bieliźnie oraz najlepiej nowym tamponie, a także mieć na zapas nowy, który będzie mogła założyć po badaniu, lub ze świeżo założoną podpaską.

Czy wykonuje się USG dopochwowe podczas okresu?

USG dopochwowe (transwaginalne) może być wykonane w trakcie miesiączki, a jest zalecane przy niektórych problemach ginekologicznych. Jeśli nie jest to koniecznie, ten rodzaj badania w czasie okresu można pominąć. Niektóre wyniki badania mogą nie być miarodajne. Badanie jest też mniej komfortowe dla pacjentki niż w innych fazach cyklu. Przed wizytą należy zadbać o higienę, założyć czystą podpaskę, a jeśli pacjentka ma tampon, musi go usunąć. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym terminem na wykonanie USG dopochwowego jest 5-10 dzień cyklu (zaraz po miesiączce). 

Cytologia w trakcie okresu

Krwawienie przeszkadza w pobraniu materiału do cytologii, dlatego raczej nie wykonuje się tego badania w trakcie miesiączki. Zalecanym terminem wykonywania cytologii jest czas pomiędzy 10. a  20. dniem cyklu. W takcie okresu nie wykonuje się też kolposkopii, czyli badania polegającego na ocenie części pochwowej szyjki macicy. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.02.2019.

Czytaj także:
Pierwsza wizyta u ginekologa. Kiedy jest najlepszy moment i jak się przygotować?
Badanie ginekologiczne: na czym polega, przygotowanie do badania
Wyniki cytologii – interpretacja i dalsze postępowanie. Co trzeba wiedzieć o systemie Bethesda?

Tomasz Basta
dr n. med.
Tomasz Basta
ginekolog

Absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic, zajmującej się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA