Zdarza się, że umawiasz się na badanie ginekologiczne z dużym wyprzedzeniem i akurat wtedy, gdy wizyta powinna się odbyć, pojawia się miesiączka albo okres nadal trwa. W takim przypadku wiele kobiet decyduje się odwołać spotkanie w gabinecie. Powodów jest wiele: przekonanie, że badanie ginekologiczne w trakcie miesiączki nie jest możliwe lub nie będzie miarodajne, albo z poczucia wstydu. Jak przekonuje dr n. med. Tomasz Basta – ginekolog z Intima Clinic w Krakowie – wizyta u ginekologa w trakcie okresu nie tylko może się odbyć, ale w niektórych przypadkach wręcz powinna.
Spis treści:
- Czy można iść do ginekologa w trakcie okresu?
- Jak wygląda wizyta u ginekologa w trakcie okresu?
- Wizyta u ginekologa a okres – jak się przygotować?
- Czy wykonuje się USG dopochwowe podczas okresu?
- Cytologia w trakcie okresu
Czy można iść do ginekologa w trakcie okresu?
Nie trzeba odwoływać wizyty u ginekologa w trakcie okresu. Podczas miesiączki pacjentka może mieć wykonane badanie ginekologiczne – podkreśla dr Tomasz Basta i dodaje, że w niektórych przypadkach jest to nawet wskazane. Taka wizyta powinna się odbyć, kiedy pacjentka cierpi na zaburzenia krwawienia – miesiączka jest nieregularna, obfita i przedłuża się. Wówczas należy takie badanie wykonać.
Jak wygląda wizyta u ginekologa w trakcie okresu?
Badanie ginekologiczne wykonywane w trakcie miesiączki wygląda tak samo, jak poza nią. USG dopochwowe wykonywane w tym czasie jest równie miarodajne, choć pełna ocena może być utrudniona. Wynik czasami może być mniej miarodajny, ponieważ w sytuacji, gdy lekarz musi ocenić stan śluzówki pochwy czy szyjki macicy, to krwawienie utrudnia to lub uniemożliwia. Dzięki nowym technologiom, miesiączka mimo wszystko nie jest przeszkodą w wykonaniu badań w trakcie wizyty u ginekologa.
Wizyta u ginekologa a okres. Jak się przygotować?
Jak uważa ekspert, dr Tomasz Basta, jedyną rzeczą, o której pacjentka powinna pamiętać, udając się na badanie ginekologiczne podczas miesiączki, to zadbanie o odpowiednią higienę. Czyli powinna podmyć się i przyjść w czystej bieliźnie oraz najlepiej nowym tamponie, a także mieć na zapas nowy, który będzie mogła założyć po badaniu, lub ze świeżo założoną podpaską.
Czy wykonuje się USG dopochwowe podczas okresu?
USG dopochwowe (transwaginalne) może być wykonane w trakcie miesiączki, a jest zalecane przy niektórych problemach ginekologicznych. Jeśli nie jest to koniecznie, ten rodzaj badania w czasie okresu można pominąć. Niektóre wyniki badania mogą nie być miarodajne. Badanie jest też mniej komfortowe dla pacjentki niż w innych fazach cyklu. Przed wizytą należy zadbać o higienę, założyć czystą podpaskę, a jeśli pacjentka ma tampon, musi go usunąć. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym terminem na wykonanie USG dopochwowego jest 5-10 dzień cyklu (zaraz po miesiączce).
Cytologia w trakcie okresu
Krwawienie przeszkadza w pobraniu materiału do cytologii, dlatego raczej nie wykonuje się tego badania w trakcie miesiączki. Zalecanym terminem wykonywania cytologii jest czas pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu. W takcie okresu nie wykonuje się też kolposkopii, czyli badania polegającego na ocenie części pochwowej szyjki macicy.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.02.2019.
Czytaj także:
Pierwsza wizyta u ginekologa. Kiedy jest najlepszy moment i jak się przygotować?
Badanie ginekologiczne: na czym polega, przygotowanie do badania
Wyniki cytologii – interpretacja i dalsze postępowanie. Co trzeba wiedzieć o systemie Bethesda?
Absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic, zajmującej się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!