Leki 75+ - nowa lista leków refundowanych i bezpłatnych dla seniorów

leki 75+
Wszedł w życie nowy projekt "Leki 75+". Które z nich znalazły się na liście i kto ma prawo do otrzymania bezpłatnego leku?
Marta Słupska / 05.09.2016 10:16
leki 75+

Projekt "Leki 75+" 

Projekt "Leki 75+" wszedł w życie 1 września 2016 roku i zapewnia bezpłatny dostęp do leków dla osób powyżej 75. roku życia. Aby je otrzymać, muszą zostać spełnione trzy warunki:

  • osoba, która ma otrzymać leki, musi mieć ukończony 75. rok życia;
  • lekarz/pielęgniarka na recepcie w polu "kod uprawnień dodatkowych" musi wpisać "S";
  • przepisany lek musi znaleźć się w wykazie bezpłatnych leków.

Wykaz bezpłatnych leków, a także wskazówki dla pacjentów, znajdziemy na stronie http://75plus.mz.gov.pl. Według Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła lista ma być z czasem wydłużana. Obecnie na wykazie bezpłatnych leków dla seniorów (załącznik D. do obwieszczenia refundacyjnego) znajduje się 1129 leków, które zawierają 68 substancji czynnych.

Receptę na bezpłatne leki może wystawić:

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,
  • pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej,
  • lekarz wystawiający receptę dla siebie i dla rodziny.

Środki na finansowanie projektu będą pochodziły z budżetu państwa. W pierwszym pełnym roku refundacji na finansowanie będzie przeznaczonych 564 mln zł. Szacuje się, że po wejściu w życie ustawy rachunki seniorów po 75. roku zmaleją o ponad 40% w 2016 r., a w kolejnych latach - o ponad 60%. 

Na liście bezpłatnych leków umieszczono po kilka różnych leków zawierających te same substancje.

Chcieliśmy wyjść naprzeciw przyzwyczajeniom pacjentów po to, żeby starsze osoby nie były postawione wobec konieczności zmiany dotychczasowego leczenia – wyjaśnił Minister Zdrowia.

Od czego zależy cena leku?

Refundacja leków onkologicznych i nie tylko 

Nowa lista refundacyjna ma przynieść także korzyści dla kobiet borykających się z zaawansowanym rakiem jajnika. Refundacją objęto m.in. lek Lynparza w leczeniu podtrzymującym olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej. Na liście znalazły się też substancje czynne stosowane w przypadku schizofrenii (arypiprazol w postaci zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu), pramipeksol używany w leczeniu choroby Parkinsona u dorosłych,  tapentadol stosowany przy przewlekłym bólu pacjentów onkologicznych i mometazon - lek w terapii alergicznych nieżytów nosa i chorobach zapalnych skóry.

Masz problem z połykaniem tabletek? Zobacz, jak zrobić to prawidłowo!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA