Leki homeopatyczne - czy są na receptę fot. Fotolia

Leki homeopatyczne – na receptę czy bez recepty

Dlaczego niektóre leki homeopatyczne można kupić bez recepty, a inne nie?
/ 04.03.2015 05:00
Leki homeopatyczne - czy są na receptę fot. Fotolia
Leki homeopatyczne są produkowane z surowców naturalnych (roślinnych, zwierzęcych, mineralnych) według ściśle określonych reguł. Odbywa się to zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP), które obowiązują w przemyśle farmaceutycznym.

Procesy wytwarzania leków homeopatycznych są znormalizowane i kontrolowane przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną. W Polsce homeopatyczne produkty lecznicze zostały wprowadzone do ustawy o prawie farmaceutycznym i według resortu zdrowia powinny być przepisywane pacjentom przez dyplomowanych lekarzy medycyny.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 listopada 2008r. około 60% leków homeopatycznych wydawanych jest na receptę lekarską.
Niektóre preparaty np. leki złożone w tabletkach, czopkach, maściach, syropy wykrztuśne czy przeciwkaszlowe oraz leki pojedyncze (poniżej rozcieńczenia 30 CH), sprzedawane są bez recepty.

Do leków pojedynczych nie jest dołączana ulotka ze wskazaniami dotyczącymi dawkowania, ponieważ lek powinien dobrać odpowiednio przygotowany do tego lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania pacjenta.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!