We współczesnym świecie pełnym stresu coraz więcej osób sięga po środki uspokajające, tabletki nasenne lub leki przeciwdepresyjne. Wiele z tych osób siada potem za kółkiem. Niestety często kończy się to tragicznie. Większość leków wpływających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy uniemożliwia bezpieczne prowadzenie pojazdu. Należy pamiętać, że zażycie niektórych leków nasennych wieczorem powoduje problemy z koncentracją jeszcze następnego dnia.
Leki przeciwdepresyjne
Należy ograniczyć prowadzenie pojazdów mechanicznych po zastosowaniu dużych dawek trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (amitryptylina, imipramina, dezipramina, klomipramina). Bezwzględnie zabronione jest siadanie za kierownicą po zastosowaniu leków neuroleptycznych, np. chlorprotiksenu, haloperidolu, risperidonu, olanzapiny, klozapiny i sertindolu. Leki te mogą powodować senność lub bezsenność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, a nawet omamy.
Polecamy: Czerwone światło dla leków przeciwbólowych
Leki nasenne
Przez co najmniej 24 godziny nie wolno prowadzić auta po zażyciu benzodiazepin – popularnych leków nasennych, do których należą: lorazepam, oksazepam, klonazepam, alprazolam. W przypadku wystąpienia interakcji, np. po wypiciu soku grejpfrutowego albo stosowaniu innych leków wpływających na metabolizm benzodiazepin, czas ten może nawet kilkakrotnie się wydłużyć.
Leki ziołowe
Wątpliwości budzą także leki ziołowe, np. z kozłkiem lekarskim, walerianą, męczennicą cielistą. Powszechnie uważa się, że ich działanie jest słabsze niż syntetycznych leków uspokajających. Jednakże stosowane w dużych dawkach lub stale, także mogą powodować senność. Jest to tym niebezpieczniejsze, że reakcje u różnych osób mogą być skrajnie inne.
Warto wiedzieć: Na czym polega choroba lokomocyjna?
Choroba lokomocyjna kierowców
Dość ciekawa jest kwestia choroby lokomocyjnej u kierowców. Niektórzy twierdzą, że choroba lokomocyjna omija kierowców, występując tylko u pasażerów. Nie jest to prawda. Natomiast prawdą jest to, że nie wolno prowadzić samochodu po zażyciu popularnych leków przeciw chorobie lokomocyjnej zawierających dimenhydrinat (Aviomarin) lub prometazynę (Diphergan).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!