Co znajduje się na liście produktów zagrożonych brakiem dostępności?
Lista leków
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę 183 produktów leczniczych, których brakuje w 5% aptek w danym województwie. Może się więc okazać, że będziemy mieć do nich utrudniony dostęp i trudniej będzie je kupić. Na liście są leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.
Resort ostrzega, że leków znajdujących się na liście nie można wywozić za granicę – ma to na celu m.in. umożliwienie skorzystania z nich najbardziej potrzebującym pacjentom z naszego kraju. Lista ma ograniczyć niekontrolowany wywóz leków z Polski.
Informacje na temat braków w lekach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a on informuje o tym ministra zdrowia.
A co znajduje się na liście? Są to:
- Pulmicort – zawiesina do nebulizacji,
- Berodual – aerozol inhalacyjny,
- Vimpat – lek przeciwpadaczkowy,
- Clexane, Fragmin i Xarelto – leki przeciwzakrzepowe,
- Actrapid Penfill, Mixtard, Insuman i Humalog – insuliny,
- Alkeran - lek przeciwnowotworowy stosowany w leczeniu szpiczaka mnogiego i gruczolakoraka jajnika,
- Combigan – krople do oczu,
- Infanrix hexa i Pentaxim – szczepionki chroniące m.in. przed błonicą, tężcem i krztuścem,
- Bebilon pepti 2 DHA, Infatrini Peptisorb, Neocate Advance, Nutramigen 1 LGG – środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej,
- Concerta – lek stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD)
- Zypadhera i Rispolept – leki stosowane przez pacjentów ze schizofrenią oraz lek Anafranil o działaniu przeciwdepresyjnym,
- Spiriva i Seretide – środki stosowane w leczeniu chorób dróg oddechowych,
- Megace, Megalia i Megastril – preparaty stosowane w leczeniu braku łaknienia, utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS),
- Neulasta – roztwór do wstrzykiwań stosowany u niektórych pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu choroby nowotworowej.
Polecamy:
Wycofano ze sprzedaży popularne leki na ból głowy. Większość Polaków ma je w domu!
Stosujesz antybiotyk bez kontroli lekarza? Przyczyniasz się do tego, że bakterie mogą nas wkrótce zabić…
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!