Spis treści:
- Mikropigmentacja – czym jest?
- Mikropigmentacja medyczna – czym jest?
- Zastosowanie mikropigmentacji medycznej
- Kto może wykonywać mikropigmentację?
Mikropigmentacja – czym jest?
Mikropigmentacja to inaczej makijaż permanentny (makijaż stały). Polega na wprowadzeniu barwników (pigmentów) za pomocą igły do naskórka. Technika przypomina tatuowanie, jednak efekty mikropigmentacji utrzymują się krócej, bo 3-5 lat. Barwnik z czasem zanika, ponieważ skóra zaczyna się regenerować, a naskórek łuszczyć.
Stosowane w tego rodzaju zabiegach pigmenty muszą spełniać określone wymogi – powinny być metabolicznie obojętne, stabilne chemicznie, sterylne, a kolor nie powinien ulegać zmianom. W rzeczywistości obliczono, że ok. 20% pigmentu traci swoją intensywność każdego roku. Pigmenty zazwyczaj mają pochodzenie mineralne. Ich skład powinien być wolny od związków rakotwórczych, alergizujących czy podrażniających. A bezpieczeństwo potwierdzone testami dermatologicznymi oraz mikrobiologicznymi i toksykologicznymi. Normy określone są w przepisach unijnych, m.in. o zawartości metali ciężki, innych zanieczyszczeń czy związków rakotwórczych.
Mikropigmentację często stosuje się w celach estetycznych – jako makijaż brwi, ust i oczu, znajduje zastosowanie również w medycynie.
Mikropigmentacja medyczna – czym jest?
Po medyczny makijaż permanentny sięgają pacjenci z problemami dermatologicznymi, po chorobach onkologicznych, po wypadkach lub po innych zdarzeniach powodujących rozmaite defekty, jak odbarwienia, przebarwienia, blizny czy ubytki. Technika zabiegu i wykorzystywane barwniki są takie same jak w przypadku zabiegów estetycznych.
Mikropigmentacja medyczna umożliwia zamaskowanie niedoskonałości i daje szanse na normalne funkcjonowanie. Może być elementem terapii i znacznie poprawić jakość życia pacjentów na długi czas.
Zastosowanie mikropigmentacji medycznej
Mikropigmentacja medyczna najczęściej zalecana jest w celu:
- miejscowej rekonstrukcji ubytków włosów (po wypadkach, leczeniu onkologicznym czy w wyniku schorzeń przebiegających z łysieniem),
- odtworzenia brwi i rzęs po chemioterapii lub wypadku,
- przywrócenia czerwieni ust po operacji rozszczepienia wargi,
- przywrócenia brodawki sutkowej po rekonstrukcji piersi,
- kamuflowania blizn pooparzeniowych, powypadkowych, pochorobowych (barwę zbliża się do odcienia skóry, co zmniejsza widoczność zmiany),
- maskowania odbarwień i przebarwień (użycie odpowiedniego pigmentu może przyciemnić skórę w danym miejscu lub ją rozjaśnić w zależności od potrzeb).
Kto może wykonywać mikropigmentację?
Mikropigmentację zawsze powinna wykonywać osoba wykwalifikowana (linergistka), a w przypadku procedur medycznych ważną rolę w całym zabiegu odgrywa dodatkowo lekarz i psycholog.
Prawidłowe wprowadzanie pigmentów pod skórę zależy od umiejętności i wiedzy specjalisty, który powinien wykonać zabieg w taki sposób, aby efekty wyglądały jak najbardziej naturalnie. Konieczna jest nie tylko sprawność manualna i duże pokłady cierpliwości, ale również wyczucie estetyki i proporcji, znajomość zasad światłocienia oraz umiejętność przewidywania „zachowania się” barwnika i dobrania kolorów do typu urody.
Źródło: R.Godlewska, Praktyczna kosmetologia krok po kroku, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
Więcej na podobny temat:
Rozszczep wargi i/lub podniebienia - leczenie
Jak przebiega operacja w rozszeczepieniu wargi i podniebienia?
Łysienie u kobiet – przyczyny utraty włosów i sposoby leczenia
Mastektomia – gdy trzeba usunąć pierś
Makijaż permanentny - rodzaje, cena, przebieg zabiegu
Inwazyjna chirurgia estetyczna
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!