Mikropigmentacja – czym jest? Kiedy stosuje się mikropigmentację medyczną

mikropigemntacja fot. Adobe Stock
Mikropigmentację często stosuje się w celach estetycznych do korekcji brwi, ust, wypełnienia ubytków czy uwydatnienia urody. Jednak technika makijażu permanentnego znajduje zastosowanie również jako procedura medyczna, służąca do kamuflowania rozmaitych defektów: blizn, przebarwień, odbarwień, ubytków np. po leczeniu onkologicznym lub wypadku.
/ 23.06.2020 10:08
mikropigemntacja fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Mikropigmentacja – czym jest?
  2. Mikropigmentacja medyczna – czym jest?
  3. Zastosowanie mikropigmentacji medycznej
  4. Kto może wykonywać mikropigmentację?

Mikropigmentacja – czym jest?

Mikropigmentacja to inaczej makijaż permanentny (makijaż stały). Polega na wprowadzeniu barwników (pigmentów) za pomocą igły do naskórka. Technika przypomina tatuowanie, jednak efekty mikropigmentacji utrzymują się krócej, bo 3-5 lat. Barwnik z czasem zanika, ponieważ skóra zaczyna się regenerować, a naskórek łuszczyć.

Stosowane w tego rodzaju zabiegach pigmenty muszą spełniać określone wymogi – powinny być metabolicznie obojętne, stabilne chemicznie, sterylne, a kolor nie powinien ulegać zmianom. W rzeczywistości obliczono, że ok. 20% pigmentu traci swoją intensywność każdego roku. Pigmenty zazwyczaj mają pochodzenie mineralne. Ich skład powinien być wolny od związków rakotwórczych, alergizujących czy podrażniających. A bezpieczeństwo potwierdzone testami dermatologicznymi oraz mikrobiologicznymi i toksykologicznymi. Normy określone są w przepisach unijnych, m.in. o zawartości metali ciężki, innych zanieczyszczeń czy związków rakotwórczych. 

Mikropigmentację często stosuje się w celach estetycznych – jako makijaż brwi, ust i oczu, znajduje zastosowanie również w medycynie.

Mikropigmentacja medyczna – czym jest?

Po medyczny makijaż permanentny sięgają pacjenci z problemami dermatologicznymi, po chorobach onkologicznych, po wypadkach lub po innych zdarzeniach powodujących rozmaite defekty, jak odbarwienia, przebarwienia, blizny czy ubytki. Technika zabiegu i wykorzystywane barwniki są takie same jak w przypadku zabiegów estetycznych.

Mikropigmentacja medyczna umożliwia zamaskowanie niedoskonałości i daje szanse na normalne funkcjonowanie. Może być elementem terapii i znacznie poprawić jakość życia pacjentów na długi czas.

Zastosowanie mikropigmentacji medycznej

Mikropigmentacja medyczna najczęściej zalecana jest w celu:

  • miejscowej rekonstrukcji ubytków włosów (po wypadkach, leczeniu onkologicznym czy w wyniku schorzeń przebiegających z łysieniem),
  • odtworzenia brwi i rzęs po chemioterapii lub wypadku,
  • przywrócenia czerwieni ust po operacji rozszczepienia wargi,
  • przywrócenia brodawki sutkowej po rekonstrukcji piersi,
  • kamuflowania blizn pooparzeniowych, powypadkowych, pochorobowych (barwę zbliża się do odcienia skóry, co zmniejsza widoczność zmiany),
  • maskowania odbarwień i przebarwień (użycie odpowiedniego pigmentu może przyciemnić skórę w danym miejscu lub ją rozjaśnić w zależności od potrzeb).

Kto może wykonywać mikropigmentację?

Mikropigmentację zawsze powinna wykonywać osoba wykwalifikowana (linergistka), a w przypadku procedur medycznych ważną rolę w całym zabiegu odgrywa dodatkowo lekarz i psycholog.

Prawidłowe wprowadzanie pigmentów pod skórę zależy od umiejętności i wiedzy specjalisty, który powinien wykonać zabieg w taki sposób, aby efekty wyglądały jak najbardziej naturalnie. Konieczna jest nie tylko sprawność manualna i duże pokłady cierpliwości, ale również wyczucie estetyki i proporcji, znajomość zasad światłocienia oraz umiejętność przewidywania „zachowania się” barwnika i dobrania kolorów do typu urody.

Źródło: R.Godlewska, Praktyczna kosmetologia krok po kroku, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.

Więcej na podobny temat:
Rozszczep wargi i/lub podniebienia - leczenie
Jak przebiega operacja w rozszeczepieniu wargi i podniebienia?
Łysienie u kobiet – przyczyny utraty włosów i sposoby leczenia
Mastektomia – gdy trzeba usunąć pierś
Makijaż permanentny - rodzaje, cena, przebieg zabiegu
Inwazyjna chirurgia estetyczna

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA