Jakie są metody rekonstrukcji piersi? [video]

Metody rekonstrukcji piersi dzielimy na rekonstrukcje natychmiastowe i wtórne. Na czym polegają i u których pacjentek się je przeprowadza? O tym w filmie opowiada dr Konrad Januszek, specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej.
Marta Słupska / 10.07.2014 11:29

Jakie znamy metody rekonstrukcji piersi?

Metody rekonstrukcji piersi możemy podzielić na:

  1. Metody rekonstrukcji natychmiastowej (dotyczą tylko wyselekcjonowanej grupy pacjentek, u których sytuacja onkologiczna na to zezwala – najczęściej są to kobiety o wczesnym zaawansowaniu procesu nowotworowego lub kobiety, u których zabieg wykonuje się z powodów profilaktycznych).
  2. Metody rekonstrukcji wtórnej (szeroka gama metod; możemy wyróżnić rekonstrukcje przy użyciu metod zewnętrznych, rekonstrukcje przy użyciu tkanek własnych pacjentki – płatem uszypułowanym lub wolnym – a także rekonstrukcje przeszczepem tkanki tłuszczowej).

– Proces rekonstrukcji jest niezwykle długotrwały, ponieważ u żadnej z pacjentek nie można jednorazowo przeprowadzić takiego zabiegu – najczęściej potrzebnych jest ich kilka, np. zabieg onkologiczny zmierzający do wyleczenia choroby, zabieg rekonstrukcyjny, który odtwarza pierś, zabieg symetryzacji piersi, aby wyglądały podobnie, a na końcu zabieg rekonstrukcji brodawki i jej otoczki – mówi dr Konrad Januszek, specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej.

Aby dowiedzieć się więcej o wspomnianych metodach, obejrzyj wywiad z doktorem Konradem Januszkiem, specjalistą chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej.

Obejrzyj też: Na czym polega wielospecjalistyczne leczenie raka piersi? [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA