Nutraceutyki - czym są i jak działają

Nutraceutyki fot. Fotolia
Czym są nutraceutyki i dlaczego Amerykanie tak je pokochali? Przeczytaj!
Marta Wilczkowska / 01.04.2015 09:20
Nutraceutyki fot. Fotolia

Sprzedaż nutraceutyków w Stanach Zjednoczonych ocenia się na około 30 mld $ rocznie. W Japonii przemysł nutraceutyczny stanowi ¼ zysków rocznej sprzedaży żywności. Europa również wykorzystuje ten trend. Skąd bierze się popyt na tego rodzaju produkty? Jak działają nutraceutyki i czy owo działanie jest rzeczywiście skuteczne? Przeczytaj!

Czym są nutraceutyki?

Nutraceutyki to środki spożywcze, które oprócz wartości odżywczych posiadają także składnik lub składniki o cechach środków farmaceutycznych. Stosuje się je, aby uzupełnić dietę w składniki pochodzenia naturalnego, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka, ale w codziennej diecie występują w niewielkich ilościach. Nutraceutyki mogą zawierać np.:
  • glukozaminę i kwas hialuronowy (łagodzące bóle stawów, poprawiające ich kondycję),
  • polifenole (hamujące powstawanie wolnych rodników),
  • olej z nowozelandzkich małży zielonych (leczenie chorób reumatycznych),
  • ataksynę obecną np. w algach, grzybach czy bakteriach (redukcje ból w przebiegu artretyzmu i chorób stawów, wzmacniania układ odpornościowy, spowalniania proces starzenia się skóry, stymuluje układ krążenia, redukuje zmarszczki, reguluje poziom cholesterolu oraz obniża ciśnienie tętnicze).
Korzystne dla zdrowia właściwości nutaceutyków podawane są na opakowaniach lub w reklamie w postaci tzw, oświadczeń zdrowotnych, np. "wapń wzmacnia kości" czy "kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają ryzyko zawału serca".

Skąd bierze się rosnąca popularność nutraceutyków?

Nutraceutyki nie są postrzegane jako leki, a produkty żywieniowe ukierunkowane na konkretny problem zdrowotny. Zawarty w nich skoncentrowany bioaktywny składnik ma zapobiegać chorobom lub wspomagać proces leczenia. Choć samo pojęcie stało się popularne już w latach 90. XX wieku, obecne na Zachodzie przeżywa swój renesans. Biorąc pod uwagę tendencję powrotu do naturalnych, nie skażonych chemią produktów żywieniowych, która opanowała już zarówno kraje rozwinięte na zachodniej, jak i wschodniej półkuli, możemy oczekiwać, że również w Polsce fala popularności nutraceutyków będzie wzbierać w przeciągu najbliższych kilku lat.

Poznaj więcej naturalnych sposobów na zdrowie!


Materiały prasowe Biovico

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA