Apteka fot. Fotolia

Pigułki antykoncepcyjne Seculact wycofane - numer serii i przyczyny decyzji GIF

Sprawdź, o którą serię leku chodzi!
Marta Wilczkowska / 02.11.2016 15:09
Apteka fot. Fotolia

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z dnia 31 października 2016, 1 z serii produktu leczniczego Seculact zostanie wycofana za sprzedaży na terenie całego kraju. Sprawdź, o którą serię pigułek chodzi i czym spowodowana była ta decyzja GIF.

Pigułki Seculact wycofane

Decyzja GIF dotyczy produktu leczniczego Seculact (Desogestrelum) 0,075 mg, tabletki powlekane, o numerze serii 5DX168DA i dacie ważności 31.11.2018.

5 pytań o antykoncepcję hormonalną, które zawsze chciałaś zadać

Jak czytamy w decyzji, 31 października br. do GIF wpłynęła decyzja własna przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego (Zentiva, k.s., Republika Czeska) o wycofaniu ww. serii produktu leczniczego. Powodem decyzji o wycofaniu było:

(...) otrzymanie wyników poza specyfikacją w badaniach stabilności w zakresie parametru suma wszystkich zanieczyszczeń.

GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z informacją na ulotce dołączonej do opakowania produktu:

Lek seculact stosowany jest w celu zapobiegania ciąży. Tabletki leku Seculact zawierają małą ilość żeńskiego hormonu płciowego, progestagenu o nazwie dezogestrel. Z tego powodu lek Seculact nazywany jest tabletką zawierającą tylko progestagen. W przeciwieństwie do złożonych tabletek antykoncepcyjnych, tabletki zawierające tylko progestagen nie zawierają estrogenu, drugiego żeńskiego hormonu płciowego.

Decyzja GIF o wycofaniu leku Seculact

Źródło: www.gif.gov.pl

7 najważniejszych faktów na temat pigułki "dzień po"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!