Spis treści:
- Plastry przeciwbólowe - rodzaje
- Plastry przeciwbólowe - jak stosować?
- Plastry przeciwbólowe - czy można stosować w ciąży?
- Plastry przeciwbólowe - cena
Plastry przeciwbólowe - rodzaje?
Na rynku znaleźć możemy wiele środków przeciwbólowych. Oferta firm farmaceutycznych od dawna nie ogranicza się wyłącznie do tabletek. Jedną z coraz popularniejszych metod radzenia sobie z bólem są plastry przeciwbólowe.
Dobrze działają w przypadku problemów z bolącym kręgosłupem, a także w przypadku stłuczeń, zwichnięć, nadwyrężeń czy skręceń. Niektóre ich rodzaje (np. te z mentolem) stosowane są na ból głowy. Z kolei plastry dostępne na receptę mogą polepszyć komfort życia pacjentów z chorobą nowotworową.
Plastry przeciwbólowe bez recepty
Te dostępne bez recepty zawierają zwykle diklofenak sodowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oznacza to, że plastry poza działaniem przeciwbólowym, wyróżniają się dodatkowo przeciwzapalnymi właściwościami. W ich składzie dodatkowo znaleźć można również lidokainę i prylokainę (hamują przekazywanie impulsów nerwowych) oraz alkaloidy i alkohole (np. mentol).
Kinesiotaping
Na rynku dostępne są również plastry przeciwbólowe dedykowane osobom narażonym na częste kontuzje, które mają dodatkowe działanie chłodzące. Ta metoda leczenia pochodzi z Japonii i nazywa się kinesiotaping, czyli leczenie taśmami.
Polega na przyklejaniu na kolorowych plastrów (np. czarnych, różowych czy niebieskich) o różnym kształcie. Działanie plastra zależy od sposobu naklejenia plastra (np. rozciągnięty plaster - wzmacnia mięśnie, mały i wąski plaster - poprawia ciśnienie, nierozciągnięty plaster - działa przeciwzapalenie)
Plastry przeciwbólowe na receptę
Plastry dostępne na receptę mają dużo silniejszy skład. Stosowane są zwykle u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową, konieczne pod kontrolą lekarza, ponieważ mają silnie uzależniające działanie.
Zawierają fentanyl, który uważany jest za substancję nawet 100 razy mocniejszą niż morfina. Bezpośrednio wpływa to na długość ich działania. Tego typu plastry mogą działać przeciwbólowo nawet przez 3 dni. To znacznie dłużej niż środki bez recepty, których działanie zwykle ustaje po kilku godzinach.
Plastry przeciwbólowe - jak stosować?
Plastry przeciwbólowe na receptę stosowane są pod kontrolą lekarza, który powinien ustalić ich dawkowanie. Nie można używać ich na tzw. własną rękę. W przypadku mniejszego bólu np. kręgosłupa lub po stłuczeniu z powodzeniem można jednak stosować środki dostępne bez recepty.
Należy przyklejać je na bolące miejsce maksymalnie dwa razy dziennie - najlepiej rano i wieczorem. Po 8 godzinach należy usunąć plaster i w razie potrzeby nakleić kolejny. Trzeba pamiętać jednak, aby nie przyklejać kolejnego dokładnie w to samo miejsce. Plastrów przeciwbólowych nie wolno również stosować na uszkodzoną i podrażnioną skórę, a także eksponować na promieniowanie słoneczne.
Nie można także jednocześnie stosować ich w kilku miejscach np. na nodze, kręgosłupie i ręce. Konieczne jest wybranie jednego obszaru bólu, który zamierzamy leczyć plastrem.
Plastry przeciwbólowe - czym można stosować w ciąży?
Pomimo tego, że plastry przeciwbólowe wydają się bardzo bezpiecznym lekiem, przed użyciem należy jednak swoją decyzję skonsultować z lekarzem. Trzeba pamiętać, że ciężarne powinny przyjmować jak najmniej leków, nawet tych dostępnych bez recepty.
Zwykle jednak lekarze dopuszczają stosowanie plastrów w pierwszych miesiącach ciąży. Później jednak konieczne jest stosowanie innych (naturalnych) metod radzenia sobie z bólem. Używanie plastrów przeciwbólowych w 3 trymestrze ciąży jest zakazane.
Plastrów nie zaleca się również u kobiet karmiących piersią, a także u pań, które starają się o dziecko. Według najnowszych badań leki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wywoływać krótkotrwałe problemy z zajściem w ciążę. Na szczęście mijają one wraz z odstawieniem plastrów.
Plastry przeciwbólowe - cena
Cena plastrów przeciwbólowych zależy od wielu czynników, m.in. od ich składu, producenta czy miejsca, w którym zamierzamy kupić leki. Najtańsze można kupić za około 5-6 zł. Za najdroższe trzeba zapłacić nawet powyżej 100 zł.
Więcej o lekach przeciwbólowych:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!