Skuteczność homeopatii

Homeopatia nie leczy choroby, lecz chorego pacjenta / fot. Fotolia
Homeopatia jest stosowana w różnych schorzeniach. Może być stosowana nawet u niemowląt, kobiet w ciąży i matek karmiących. Czy jest skuteczna?
/ 04.10.2016 12:16
Homeopatia nie leczy choroby, lecz chorego pacjenta / fot. Fotolia

Homeopatia ma wiele zastosowań, szczególne znaczenie ma w pediatrii. Jest stosowana u dzieci z często nawracającymi infekcjami układu oddechowego, w przeziębieniach, infekcjach wirusowych i bakteryjnych oraz w chorobach alergicznych.

Uważa się, że jeżeli leczenie homeopatyczne zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie, to można zapobiec rozwojowi patologii w późniejszym czasie.

Ze względu na brak działań toksycznych może być ona stosowana u pacjentów w każdym wieku.

Homeopatia za i przeciw

Zwolennicy homeopatii jako zalety leczenia homeopatycznego wymieniają: możliwość zastosowania wraz z lekami medycyny konwencjonalnej, brak działań niepożądanych, dostępność bez recepty oraz oszczędność (uważa się, że leczenie homeopatyczne jest dużo tańsze niż farmakologiczne).

Co do dostępności i możliwości zastosowania homeopatii wraz z lekami medycyny naturalnej wielu przeciwników homeopatii może się zgodzić z opinią lekarzy homeopatów. Natomiast w kwestii oszczędności i braku działań szkodliwych jest dużo kontrowersji.

Zdaniem przeciwników tej metody leczenia, homeopatia nie jest wcale tanim sposobem leczenia, ponieważ substancją sprzedawaną jest laktoza, która nie ma działania leczniczego. Koszt produkcji takich preparatów sięga kilku groszy.

Również  kwestia braku działań niepożądanych wzbudza dyskusje. Zdaniem niektórych przeciwników homeopatii największym działaniem szkodliwym wywieranym przez homeopatię jest brak działania leczniczego.

Skuteczność homeopatii nie została potwierdzona także w badaniach klinicznych.

Skuteczność homeopatii

Zwolennicy homeopatii mówią o skuteczności tej metody w leczeniu wielu chorób infekcyjnych, takich jak grypa, choroby wysypkowe, opryszczka, półpasiec, infekcje nosa, krtani, gardła oraz chorób przewlekłych i powtarzających się, np. zapalenie ucha, oskrzeli, pęcherza moczowego, alergie, dermatozy, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, schorzenia reumatyczne.

Skuteczność działania leków homeopatycznych jest potwierdzona przez lekarzy homeopatów w leczeniu nerwic, depresji, urazów.

Zdaniem homeopatów metoda ta daje możliwość ograniczenia stosowania leków medycyny klasycznej lub pozwala nawet całkowicie je wyeliminować.

Ze względu na wyżej wymienione zalety, homeopatia może być stosowana w chorobach, w których leczenie farmakologiczne zawiodło lub wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Zobacz też: Jak stosować leki homeopatyczne?

A może to tylko sugestia?

Jest wiele osób, którzy twierdzą, iż homeopatia pomogła im lub ich bliskim. Jednakże nauka zachowuje krytyczny pogląd wobec homeopatii. Wciąż nie są znane mechanizmy działania homeopatii.

Według prestiżowego naukowego czasopisma „The Lancet” homeopatia działa podobnie jak sugestia (efekt placebo). Dlatego lekarze odnoszą się do tej metody leczenia z dystansem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA