Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci coraz bliżej

szczepionka przeciw covid dla dzieci fot. Adobe Stock
Szczepionki przeciwko COVID-19 dostępne w Polsce są przeznaczone dla osób od 16. lub 18. roku życia. Jednak wielu rodziców dzieci z grup wysokiego ryzyka z niecierpliwością oczekuje szczepionki na koronawirusa, którą można podać również najmłodszym.
/ 01.04.2021 12:04
szczepionka przeciw covid dla dzieci fot. Adobe Stock

Chociaż dzieci są w mniejszym stopniu zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19 niż starsi, to również dla nich mają być dostępne szczepionki. Jednocześnie w tej grupie także są dzieci obciążone chorobami lub posiadające w bliskim otoczeniu osoby, którym koronawirus zagraża najbardziej.

Spis treści:

  1. Kiedy szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci trafi na rynek?
  2. Prace nad szczepionką przeciw COVID-19 dla dzieci
  3. Czy dzieci potrzebują szczepionki przeciw COVID-19?

Kiedy szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci trafi na rynek?

Nie są znane oficjalne terminy wprowadzenia szczepionki przeciw koronawirusowi dla dzieci do obrotu, jednak media podają, że może to nastąpić na przełomie wiosny i lata lub późnym latem. Wielu ekspertów szacuje, że szczepionki przeciwko COVID-19 będą dostępne przed rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022. Podobnie uważają przedstawiciele firm farmaceutycznych.

Podzielamy pilną potrzebę rozszerzenia dopuszczenia naszej szczepionki do stosowania w młodszych populacjach i zachęcają nas dane z badań klinicznych nastolatków w wieku od 12 do 15 lat. Planujemy w nadchodzących tygodniach przekazać te dane FDA [U.S. Food and Drug Administration – przyp. red.] (…), mając nadzieję na rozpoczęcie szczepień w tej grupie wiekowej przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego
– powiedział Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer.

Przeczytaj też: Zakażenie koronawirusem po szczepieniu przeciw COVID-19 – co wiemy?

Prace nad szczepionką przeciw COVID-19 dla dzieci

Szczepionka przeciw COVID-19 jest aktualnie testowana z udziałem dzieci. Dostępne są początkowe wyniki badań, jednak nadal nie ma oficjalnych danych i prace na ten temat nie zostały opublikowane.

Firma Pfizer wykonała już testy szczepionek przeciw COVID-19 z udziałem 2260 nastolatków z USA w wieku 12-15 lat. Według producenta wyniki pokazują 100% skuteczność i silną odpowiedź immunologiczną w tej grupie pacjentów oraz dobrą tolerancję preparatu. Firma sprawdza jego działanie również u młodszych dzieci. Celem jest umożliwienie podania szczepionki nawet niemowlętom w wieku 6 miesięcy. Podobne badania prowadzi firma Astra Zeneca – badania objęły dzieci w wieku od 6 do 17 lat.

Choć wyniki testów wiele wnoszą, to eksperci zaznaczają, że wiemy jeszcze za mało. Aktualne doświadczenia nie pokazują, jak wiele najmłodszych osób po szczepieniu jest zakażonych i nie ma objawów. Jest to bardzo ważne, ponieważ bezobjawowi nosiciele nadal mogą przenosić wirusa.

Przeczytaj też: Co zrobić w przypadku pominięcia dawki szczepionki na COVID-19?

Czy dzieci potrzebują szczepionki przeciw COVID-19?

Nie brakuje argumentów, które używane są za wprowadzeniem szczepień dzieci i młodzieży przeciwko koronawirusowi. Wskazuje się na kilka celów:

  • zmniejszenie transmisji wirusa na inne osoby,
  • uzyskanie odporności zbiorowej,
  • ochrona przed zakażeniem, szczególnie dzieci z poważnymi chorobami (onkologicznymi, hematologicznymi),
  • ochrona dzieci przed ciężkim przebiegiem COVID-19 (zespół pocovidowy MIS-C)
  • utrzymanie otwartych szkół.

Brak szczepionek sprawia, że dzieci z grup ryzyka są obejmowane innymi formami profilaktyki. Jedną z nich jest strategia kokonowa, która polega na zaszczepieniu osób z najbliższego otoczenia.

Z epidemiologicznego punktu widzenia najbardziej racjonalnym na dzień dzisiejszy wydaje się objęcie strategią kokonową rodzin dzieci z grup wysokiego ryzyka, które są po leczeniu onkologicznym lub w jego trakcie, po przeszczepach oraz rodzin osób poddawanych transplantacjom (bliskich zamieszkujących wspólnie)
– oceniają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Źródła:
Pfizer-biontech announce positive topline results of pivotal COVID-19 vaccine study in adolescents, materiały prasowe Pfizer, www.pfizer.com
prof. J.D. Campbell, When can children get the COVID-19 vaccine?, strona American Academy of Pediatrics, healthychildren.org

Więcej na podobny temat:
COVID-19: czy ozdrowieńcy powinni się szczepić przeciwko koronawirusowi?
Kiedy nie można szczepić się przeciwko COVID-19?
Co alergicy powinni wiedzieć o szczepionce na COVID-19?
Nowe warianty koronawirusa mogą być odporne na szczepionkę
Skutki uboczne po szczepionce przeciw COVID-19

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA