Kiedy nie można szczepić się przeciwko COVID-19?

kiedy nie można się szczepić przeciwko covid-19 fot. Adobe Stock
Ciąża, choroby płuc, astma oskrzelowa, a może nadciśnienie – jakie są przeciwwskazania do szczepienia przeciwko koronawirusowi? Chociaż dostępne szczepionki na COVID-19 uznawane są za bezpieczne, nie każdy może je przyjmować.
/ 22.03.2021 10:32
kiedy nie można się szczepić przeciwko covid-19 fot. Adobe Stock

Chociaż dostępne na rynku szczepionki przeciwko koronawirusowi są uważane za bezpieczne, to jednak, jak w przypadku każdego leku i szczepionki, istnieją pewne ograniczenia do ich stosowania.

Przeciwwskazania do szczepienia przeciwko COVID-19

Dwa podstawowe przeciwwskazania do szczepienia przeciwko COVID-19 to:

  • wystąpienie poważnej reakcji alergicznej po otrzymaniu poprzedniej dawki tej szczepionki,
  • wystąpienie poważnej reakcji alergicznej na dowolny składnik tej szczepionki, np. glikol polietylenowy (PEG) .

Czym jest poważna reakcja alergiczna po szczepieniu? Chodzi o anafilaksję – uogólnioną reakcję immunologiczną organizmu obejmującą objawy jak np. trudności w oddychaniu, świsty oddechowe, pokrzywka, które zazwyczaj rozwijają się w bardzo krótkim czasie (w ciągu kilku-kilkunastu minut) od przyjęcia szczepionki lub innej substancji uczulającej.

Są to bardzo rzadkie sytuacje, lecz możliwe, dlatego każda osoba po przyjęciu preparatu zapobiegawczo powinna przez 15 minut pozostać w placówce zdrowia.  

Na tym nie koniec.

Podanie szczepionki należy odroczyć w przypadku wystąpienia ostrego przebiegu choroby zakaźnej z gorączką
– informuje rządowy portal Gov.pl.

Chodzi o wszelkie zakażenia dróg oddechowych, jak grypa, a także o chorobę COVID-19 – w takich przypadkach osoba nie powinna dostać szczepionki.

Lecz z małym zastrzeżeniem. Łagodna infekcja i/lub lekko podniesiona temperatura nie stanowią podstawy do rezygnacji ze szczepienia w danym terminie.

Przeciwwskazaniem medycznym do szczepienia nie jest również COVID-19 przebiegający bez objawów, co oznacza, że jeśli nieświadomy zakażony pacjent przyjął szczepionkę przeciw koronawirusowi, nie musi się obawiać dodatkowego zagrożenia.

Przeczytaj też: Czy szczepionka przeciw COVID-19 obniża płodność?

Czy wiek stanowi przeciwwskazanie do podania szczepionki?

Szczepionki dostępne na rynku nie są przeznaczone dla dzieci. Wiek, od którego zalecane jest podanie preparatu, to 16 lub 18 lat w  zależności od produktu (należy sprawdzić w ulotce). Osoby starsze, nawet powyżej 85. roku życia, nie tylko mogą dostać szczepionkę, ale, według wytycznych, powinny.

Przeczytaj też: Objawy koronawirusa u dzieci w wieku szkolnym i noworodków

Kto może być zaszczepiony przeciwko COVID-19?

Jest wiele stanów i schorzeń, które budzą wątpliwości, jeśli mowa o zaszczepieniu się przeciwko koronawirusowi. Okazuje się jednak, że właściwie każdy, kto nie jest uczulony na szczepionkę, może ją przyjąć.

Szczepionka przeciwko COVID-19 nie jest przeciwwskazana w przypadku:

Jednak uwaga. Zawsze w przypadku chorób czy stanów obniżonej odporności czas optymalny dla szczepienia należy skonsultować z lekarzem. W momencie zaostrzenia objawów choroby przewlekłej, również może być wskazane przełożenie szczepienia na inny termin.

Przeczytaj też: Brytyjski wariant koronawirusa – objawy, cechy mutacji

Więcej na podobny temat:
Skutki uboczne po szczepionce przeciw COVID-19
Co alergicy powinni wiedzieć o szczepionce na COVID-19?
Co trzeba wiedzieć przed szczepieniem na COVID-19? Lekarze rodzinni radzą, jak się przygotować
Nowe warianty koronawirusa mogą być odporne na szczepionkę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA