Ważność recepty to termin, w którym możesz ją zrealizować. Ten okres może różnić się się w zależności od tego, na co recepta jest wystawiona. Termin ważności recepty jest inny np. dla leków, antybiotyków, leków sprowadzanych z zagranicy czy specjalnie wytwarzanych dla pacjenta. Sprawdź, ile ważna jest twoja recepta!
Ważność recepty wystawionej przez lekarza
Termin ważności recepty nie może przekraczać 30 dni od daty jej wystawienia. Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, gdy lekarz na recepcie określi datę realizacji "od dania" - w tym przypadku ważność recepty to 30 dni od wskazanej przez lekarza daty.
Pozostałe wyjątki do tej reguły to:
- preparaty immunologiczne wytwarzane dla indywidualnego pacjenta - ważność 90 dni od daty wystawienia recepty,
- leki i/lub środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy indywidualnie dla pacjenta - ważność 120 od wystawienia recepty.
Kiedy należy zrealizować receptę, by nie stracić prawa do refundacji?
Ile ważna jest recepta na antybiotyk?
Recepty na antybiotyki przeznaczone do stosowania doustnie i pozajelitowo ważne są przez 7 dni od daty wystawienia.
Ile ważna jest recepta na okulary?
Termin realizacji recepty na okulary podlega tym samym zasadom, co "zwykłe" recepty i wynosi 30 dni od daty wystawienia.
Jak długo ważna jest recepta na tabletki antykoncepcyjne?
Przepisane tabletki antykoncepcyjne, podobnie jak wszystkie inne hormonalne środki antykoncepcyjne (np. plastry antykoncepcyjne), powinnaś wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia recepty. Po tym okresie termin ważności upłynie.
Warto pamiętać, że jeśli na 1 recepcie znajdzie się kilka leków, termin ważności jest liczony indywidualnie dla każdego z nich.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!