Amigdalina – cudowny lek na raka?

Suplementy czy zdrowa dieta? //fotolia
„Witamina B17”, czyli substancja zwana amigdaliną, znalazła swoje zastosowanie w leczeniu nowotworów. Jednak cały czas toczą się spory, czy przynosi ona więcej szkód, czy pożytku. Jedni twierdzą, że może zniszczyć guzy nowotworowe już we wstępnej fazie leczenia, inni ostrzegają przed możliwością zatrucia się substancją, na którą się rozpada w organizmie – cyjanowodorem.
/ 18.06.2012 11:27
Suplementy czy zdrowa dieta? //fotolia

Czym tak naprawdę jest amigdalina?

Amigdalina to organiczny związek występujący w nasionach roślin, takich jak pigwa, czereśnia czy morela. Organizm człowieka nie produkuje tej substancji, dlatego należy ją dostarczać wraz z pożywieniem lub jako suplement.

Amigdalina w organizmie człowieka rozpada się na  glukozę, aldehyd benzoesowy i cyjanowodór. Cyjanowodór jest substancją trującą i nie pozostaje obojętny dla organizmu człowieka, co stanowi silny argument przeciwników amigdaliny. Zwolennicy jednak mówią o jego wpływie na guzy nowotworowe i niszczeniu ich już we wstępnej fazie leczenia.

Największą zawartość witaminy B17 można znaleźć w:

  • pestkach lub nasionach jabłek, moreli, wiśni, brzoskwini, gruszek i śliwek;
  •  bobie, soczewicy, nasionach fasoli mung i fasoli ozdobnej;
  • gorzkich migdałach, orzechach makadamia oraz nerkowcach;
  • nasionach oleistych, np. nasionach lnu;
  • dzikich jagodach, np. jeżynach, aronii, żurawinie błotnej.

Zobacz też: Suplementy w leczeniu nowotworów – wady i zalety

Jakie są pozytywne skutki przyjmowania amigdaliny?

Zwolennicy tej terapii zapewniają, że po regularnym stosowaniu środków z witaminą B17 przez osoby z chorobą nowotworową lub osoby biorące preparaty profilaktycznie ustępują dolegliwości bólowe związane z chorobą oraz poprawia się samopoczucie pacjenta. Ponadto zwiększa się apetyt, chęć do aktywności fizycznej, następuje przyrost masy ciała oraz zaczynają odrastać włosy utracone w wyniku chemioterapii. Następuje również poprawa wyników ogólnych krwi i moczu, odbudowują się tkanki, ale co najważniejsze – zmniejsza się masa guzów i zmian przerzutowych.

Spożywanie amigdaliny wiąże się z ryzykiem przedawkowania – źródła podają różne dawki, które zalecane są dla zdrowego człowieka – w jednych jest to odpowiednik 17 pestek moreli, w innych 50. Najlepszym wyborem jest znalezienie lekarza, który zdecydowałby się monitorować stan zdrowia podczas terapii, ponieważ znane są przypadki osób, u których wystąpiły objawy zatrucia cyjanowodorem.

Uważaj:

  • preparaty z amigdaliną obniżają ciśnienie, dlatego bądź ostrożny/a jeśli cierpisz na chorobę serca;
  • suplementów B17 nie popijaj sokami ani wodą mineralną;
  • preparaty takie możesz stosować na pusty żołądek, ale jeśli występują u ciebie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, lepiej przyjmuj je w trakcie posiłku.

Czy to działa?

W internecie można znaleźć wiele wypowiedzi osób, które potwierdzają wyleczenie za pomocą amigdaliny. Niestety, zazwyczaj są  to jedynie sprzedawcy preparatów z witaminą B17. Osoby zainteresowane stosowaniem amigdaliny powinny skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpią na choroby nowotworowe. Zaniechanie leczenia wedle wytycznych medycyny uniwersyteckiej na rzecz terapii alternatywnych może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Jeśli zdecydujesz się na terapię amigdaliną, uważaj na preparaty, które kupujesz. Unikaj zamawiania ich przez internet, aby nie paść ofiarą oszustwa.

Zobacz też: Szczepionka na raka odkryta?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA