Bazylia – zdrowa i smaczna

Bazylia.
Bazylia to niezrównana przyprawa w kuchni. Podkreśla smak potraw i sprawia, że bez niej nie smakowałyby one tak wspaniale. Bazylia z korzyścią działa na nasze zdrowie, łagodzi wzdęcia i kolkę. Jakie są jeszcze zastosowania tego zioła? Do jakich potraw najlepiej się nadaje? W jakich dolegliwościach może pomóc?
/ 27.10.2011 12:20
Bazylia.

Bazylia w roli głównej

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum) jest rośliną jednoroczną. Jej uprawa zależy od temperatury danego środowiska, położenia geograficznego, gleby oraz ilości opadów atmosferycznych. Łodygi osiągają wysokość w granicach 30-60 cm. Bazylia w pochodzi z Azji Południowej, Środkowego Wschodu oraz Ameryki Południowej i występuje w rozmaitych gatunkach (cynamonowa, cytrynowa, tajlandzka purpura). Charakteryzuje się przyjemnym, korzennym, słodko-pikantnym smakiem oraz zapachem. Uwielbia miejsca pełne słońca, osłonięte od wiatru i chłodu.

Bazylia zawiera 1,5% olejku eterycznego, saponiny, flawonoidy oraz około 6% garbników.

Zobacz też: Magia bazylii i oregano

Bazylia w kuchni

Bazylia jest szeroko znana jako przyprawa do zup, potraw z ryb, sosów czy pizzy. Roślina ta jest podstawą wszelkich potraw z pomidorów. Znakomicie komponuje się też z czosnkiem. Zapach bazylii dłużej się utrzymuje i nie traci swych walorów smakowych, gdy roślinę będziemy rwać na kawałki, a nie kroić.

Świeżą bazylię dodajemy zawsze pod koniec gotowania. W przeciwnym razie utraci swoje wartościowe składniki, smak i zapach.

Bazylia – sposób na zdrowie

Bazylia ma lecznicze działanie na układ trawienny. Herbata z tej rośliny łagodzi wzdęcia, niestrawność i kolkę. Można jej używać także jako środek zapobiegawczy przy wymiotach i nudnościach. Jest stosowana w leczeniu bakterii, grzybic, wirusów i gorączki, działa moczopędnie, pobudza ośrodek oddechowy i krążenie, rozgrzewa, a nawet przyspiesza regenerację skóry.

Wpływa uspokajająco na układ nerwowy, można ją stosować przy nadpobudliwości, zmęczeniu, depresji lub bezsenności.

Bazylię poleca się w przypadku zapalenia nerek i pęcherza moczowego, stanu zapalnego zatok i gardła, zapalenia wątroby, krtani, oskrzeli. Stosowana jest też na kaszel, kolkę jelitową, choroby reumatyczne, przeziębienia, zapalenie uszu i oczu, a także wirusowe choroby skóry.

Zobacz też: Zioła i przyprawy dla zdrowia

Zastosowanie bazylii

Bazylia wykorzystywana jest w rozmaitych dolegliwościach. Znajduje zastosowanie na przykład w leczeniu:

  • ugryzień owadów – liście bazylii wmasowane w miejsce ukąszenia przynoszą ulgę swędzącej skórze i zmniejszają zapalenie, a zapach bazylii odstrasza owady;
  • kaszlu i zapaleń oskrzeli – w postaci naparu połączonego z bukwicą zwyczajną bądź miodem;
  • kataru – należy wrzącą wodą zalać liście bazylii i wdychać powstałą parę;
  • dreszczy – wywar przygotowany z połączenia bazylii, cynamonu oraz goździków.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA