Co nam daje muzyka?

Jak muzyka wpływa na wyniki w nauce?/fot. Fotolia
Funkcje i zalety muzyki w naszym życiu są nieocenione: muzyka relaksuje, wyzwala emocje, uruchamia wyobraźnię, ułatwia koncentrację, izoluje od nieprzyjaznych bodźców (np. hałasu, niepożądanych myśli), ułatwia kształtowanie emocji i wspomaga aktywność motoryczną.
/ 24.05.2011 11:05
Jak muzyka wpływa na wyniki w nauce?/fot. Fotolia

Muzyka relaksuje, czyli zalety muzyki

Muzyka ułatwia osiągnięcie stanu relaksu niezbędnego dla prawidłowego przebiegu terapii, intensyfikuje proces wyobrażeniowy, wyzwala emocjonalne procesy, ułatwia koncentrację. Może inspirować do tworzenia obrazów często bogatszych niż te tworzone bez niej.

Może odizolowywać dziecko od niepotrzebnych w danym momencie bodźców zewnętrznych (hałas, odgłosy zza okna etc.) i wewnętrznych (wrażenia, myśli, uczucia), działających na jego świadomość, a także pomaga w utrzymaniu właściwego tempa oddychania podczas wizualizacji. Wspomaga proces rozwoju aktywności motorycznej, sprzyja socjalizacji, ułatwia kształtowanie emocjonalności dzieci.

Zobacz też: Jak muzykoterapia pomaga dzieciom?

Komunikacja z terapeutą

Muzyka jest także medium pośredniczącym, za pomocą którego dziecko porozumiewa się z terapeutą lub innym uczestnikiem zajęć, improwizując na instrumentach swe przeżycia doświadczane podczas wizualizacji. Towarzyszy ona także improwizacjom ruchowym, porządkując i harmonizując ruch, podnosząc jego estetykę, nadając tempo wykonywanym ćwiczeniom, pomagając wyobrazić sobie określone czynności i je wykonywać.

Może być zastosowana w tańcu i w dramie, przez co pomaga pacjentowi lepiej uzewnętrzniać myśli, emocje, pragnienia.

Zobacz też: Muzykoterapia - lekarstwo dla ciała i duszy

Fragment pochodzi z książki „Wspomaganie rozwoju dzieci nieśmiałych poprzez wizualizację i inne techniki arteterapii” autorstwa Joanny Gładyszewskiej-Cylulko (Wydawnictwo Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA