Czy muzyka może działać jak terapia?

Muzykoterapia (terapia za pomocą muzyki) to forma psychoterapii, która stosuje metodycznie muzykę w celach diagnostycznych i terapeutycznych/fot. Fotolia
Muzykoterapia (terapia za pomocą muzyki) to forma psychoterapii, która stosuje metodycznie muzykę w celach diagnostycznych i terapeutycznych. Nie każdy bowiem wie, że muzyka dociera do podświadomości tego, kto jej słucha, a tym samym pomaga poznać rzeczywistość niedostępną poznaniu rozumowemu.
/ 24.05.2011 09:26
Muzykoterapia (terapia za pomocą muzyki) to forma psychoterapii, która stosuje metodycznie muzykę w celach diagnostycznych i terapeutycznych/fot. Fotolia

Zalety muzyki

Najogólniej można powiedzieć, że terapia za pomocą muzyki, czyli muzykoterapia, jest formą psychoterapii stosującą metodycznie muzykę w celach diagnostycznych i terapeutycznych.

U podstaw muzykoterapii stosowanej w większości ośrodków muzykoterapeutycznych na świecie leżą założenia psychoanalityczne, w myśl których muzyka z łatwością docierająca do podświadomości, pomaga pacjentowi poznać i przeżyć rzeczywistość niedostępną poznaniu rozumowemu.

Drugi nurt koncepcji muzykoterapeutycznych jest związany z psychologią behawioralną. Według niego, muzykoterapia jest środkiem służącym do wytworzenia więzi pomiędzy pacjentem a terapeutą. W myśl psychologii humanistycznej natomiast muzykoterapia pomaga doświadczyć człowiekowi nowych, pięknych przeżyć wzbogacających jego wnętrze oraz wyzwolić nowe zdolności.

Zobacz też: Muzykoterapia - lekarstwo dla ciała i duszy

Czym jest muzykoterapia?

Definicja muzykoterapii przyjęta przez Światową Federację Muzykoterapii brzmi następująco: „Muzykoterapia jest wykorzystaniem muzyki i/lub jej elementów (dźwięk, rytm, melodia i harmonia) przez muzykoterapeutę i pacjenta/klienta lub grupę w procesie zaprojektowanym dla i/lub ułatwiania komunikacji, uczenia się,
mobilizacji, ekspresji, koncentracji fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej i poznawczej w celu rozwoju wewnętrznego potencjału oraz rozwoju lub odbudowy
funkcji jednostki tak, aby mogła ona osiągać lepszą integrację intra- i interpersonalną, a w konsekwencji lepszą jakość życia”.

T. Natanson proponuje następującą definicję muzykoterapii: „Muzykoterapia jest jednym spośród działań zmierzających w kierunku dehumanizacji współczesnego życia przez wielostronne wykorzystywanie wielorakich walorów substancji muzycznej w celu ochrony i przywracania ludzkiego zdrowia oraz w celu korzystnego wpływania na współkształtowanie zarówno środowiska, w którym człowiek żyje i działa, jak i na panujące w nim stosunki międzyludzkie”.

Zobacz też: Jak muzykoterapia pomaga dzieciom?

Fragment pochodzi z książki „Wspomaganie rozwoju dzieci nieśmiałych poprzez wizualizację i inne techniki arteterapii” autorstwa Joanny Gładyszewskiej-Cylulko (Wydawnictwo Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA