Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy? Sprawdź, jak stosować go bezpiecznie

czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy fot. Adobe Stock, Olga
Chociaż istnieje niewiele danych dotyczących szkodliwości olejku z drzewa herbacianego, to wiadomo, że olejek ten jest toksyczny po spożyciu. Może powodować zaburzenia ruchu, świadomości i oddychania. Olejek z drzewa herbacianego stosuje się przede wszystkim miejscowo. Czasami powoduje podrażnienia, wysypkę alergiczną i przesuszenie skóry.
/ 28.02.2023 05:22
czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy fot. Adobe Stock, Olga

Spis treści:

  1. Właściwości olejku z drzewa herbacianego
  2. Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy? 
  3. Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?

Właściwości i zastosowanie olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego to naturalny olejek eteryczny pozyskiwany z liści australijskiej rośliny Melaleuca alternifolia poprzez metodę destylacji z parą wodną. Jest wykorzystywany samodzielnie oraz jako składnik aktywny wielu produktów do skóry. Związki zawarte w olejku sprawiają, że jest on skuteczny w leczeniu trądziku, zmian grzybiczych, łupieżu, stanów zapalnych skóry, bólu głowy oraz infekcji dróg oddechowych (działa też wykrztuśnie, może być dodany do inhalacji). 

Olejek z drzewa herbacianego wyróżnia się szerokim spektrum działania. Ma właściwości: 

  • przeciwzapalne,
  • antyseptyczne,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwnowotworowe.

W olejku rozpoznano ok. 60 terpenów, z których niektóre reagują z białkami błon biologicznych drobnoustrojów, powodując ich uszkodzenie  stąd jego działanie przeciwdrobnoustrojowe. Olejek z drzewa herbacianego jest olejkiem o silnych właściwościach i powinien być stosowany ostrożnie.

Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy? 

Olejek z drzewa herbacianego jest toksyczny po spożyciu i można go stosować wyłącznie miejscowo lub w niewielkiej ilości do inhalacji. Po spożyciu olejek z drzewa herbacianego powoduje poważne działania niepożądane, w tym:

  • zaburzenia ruchowe (ataksja),
  • dezorientacja,
  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia oddychania,
  • możliwe jest uszkodzenie płodu.

Dawka śmiertelna olejku z drzewa herbacianego dla połowy populacji w badaniach na szczurach wynosi od 1,9 do 2,6 ml/kg. Gryzonie, którym podawano ≤1,5 ​​g/kg olejku wydawały się ospałe i miały zaburzenia ruchowe. Opisano też przypadki poważnych zatruć u dzieci i dorosłych

Przy stosowaniu na skórę olejek z drzewa herbacianego jest zazwyczaj bezpieczny i dobrze tolerowany. U niektórych osób powoduje podrażnienia skóry, wysypkę alergiczną, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i suchość skóry. Może wywołać reakcje alergiczne wskutek działania światła słonecznego lub powietrza na skórę. Nie należy używać olejku na egzemę. 

Czasami wykorzystuje się go do inhalacji. Przy wdychaniu nadmiernej ilości olejku z drzewa herbacianego mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty. 

olejek z drzewa herbacianego szkodliwy
fot. Olejek z drzewa herbacianego po spożyciu jest toksyczny / Adobe Stock, ronstik

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego bezpiecznie?

Aby uniknąć skutków ubocznych stosowania olejku z drzewa herbacianego, należy używać go wyłącznie miejscowo (na skórę) po rozcieńczeniu (w wodzie lub neutralnym oleju). Dobra proporcja to 1 do 2 kropli olejku z drzewa herbacianego na około 12 kropli oleju bazowego. Taką mieszankę można nakładać na zmiany, np. trądzik albo zmiany grzybicze. 

Olejek powinien być też prawidłowo przechowywany: w butelce z ciemnego szkła w ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od dzieci. Należy zużyć go w ciągu 1 roku od pierwszego otwarcia. Nieprawidłowe przechowywanie wpływa niekorzystnie na działanie substancji. 

Olejku z drzewa herbacianego nie wolno spożywać. Z ostrożnością należy podejść do jego stosowania na błony śluzowe i skórę blisko ust i oczu, a także na skórę w okolicach piersi (ma działanie estrogenne i antyandrogenne). W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zastosowaniu tego olejku, należy przerwać jego używanie i zgłosić się do lekarza. 

Źródła:
Morris et al., Ingestion of tea tree oil (Melaleucaoil) by a 4-year-old boy. Pediatric Emergency Care 19(3):p 169-171, June 2003. | DOI: 10.1097/01.pec.0000081241.98249.7b,
Hammer KA, Carson CF, Riley TV, Nielsen JB. A review of the toxicity of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil. Food Chem Toxicol. 2006 May;44(5):616-25. doi: 10.1016/j.fct.2005.09.001. Epub 2005 Oct 21. PMID: 16243420,
Drugs and Lactation Database (LactMed®) [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Child Health and Human Development; 2006–. Tea Tree Oil. 2022 Jan 18. PMID: 30000944,
Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clin Microbiol Rev. 2006 Jan;19(1):50-62. doi: 10.1128/CMR.19.1.50-62.2006. PMID: 16418522; PMCID: PMC1360273.

Czytaj także:
Olejek z drzewa herbacianego działa jak botoks. Hit na zmarszczki i drobne linie
Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie - jak stosować i jakie daje efekty?
Olej neem na skórę i na włosy: jak działa i jak stosować?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA