Czy wiesz jak poradzić sobie ze wzdęciami? fot. Czy.wieszjak.pl

Czy wiesz jak poradzić sobie ze wzdęciami?

Wzdęcia i gazy mogą się pojawić, gdy: jesz za szybko, nie przeżuwasz dokładnie kęsów, zjesz zbyt dużo jedzenia naraz, szczególnie potraw ciężkostrawnych (tłuste mięsa, sosy, majonezy, słodycze, niektóre jarzyny np. fasola). Ulgę przyniosą:
/ 20.12.2010 19:06
Czy wiesz jak poradzić sobie ze wzdęciami? fot. Czy.wieszjak.pl

Napar z selera: łyżkę zmieszanych w równych proporcjach suszonych zmielonych liści i nasion zalej wrzątkiem, odstaw na 15 minut, odcedź i pij po jedzeniu.

Nasiona pigwy: łyżkę nasion zalej szklanką wrzątku, przelej do słoiczka, szczelnie zamknij i odstaw na godzinę. Od czasu do czasu energicznie potrząśnij. Potem odcedź i wypij małymi łyczkami po posiłku.

Herbatka jeżynowa: łyżkę suszonych owoców parz w szklance wody przez 15 minut. Pij po zbyt obfitych posiłkach. Pomaga również przy biegunce.

Herbatka kminkowo-kolendrowa: wymieszaj po łyżeczce nasion kminku i kolendry, zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 20 minut. Odcedź i wypij.

Koper włoski z anyżkiem: wymieszaj po łyżeczce nasion kopru włoskiego i nasion anyżku, zalej je szklanką wrzątku i parz pod przykryciem przez 15 minut. Odcedź i wypij.

Maść majerankowa: łyżkę sproszkowanego suszonego majeranku wymieszaj z 2 łyżkami spirytusu. Odstaw na godzinę, dodaj 2 łyżki niesolonego masła i podgrzewaj na małym ogniu, mieszając, póki masło się nie rozpuści. Gorący płyn odcedź przez płótno i ostudź. Maścią natrzyj brzuch i ciepło go przykryj.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!