Spis treści:
Oczar wirginijski - co to jest?
Hamamelis virginiana, bo tak tajemniczo brzmi łacińska nazwa oczaru, pochodzi z Ameryki Północnej. To rozłożysty krzew o wysokości 2,5–5 m. Z kolei jego liście mogą mieć nawet 15 cm. Wieki temu jego lecznicze właściwości odkryli i z powodzeniem wykorzystywali Indianie.
Służył im przede wszystkim do tamowania krwotoków i odkażania ran. Roślina ta ma jednak wiele innych właściwości zdrowotnych i kosmetycznych, które zawdzięcza kilku substancjom czynnym.
Roślina naturalnie występuje przede wszystkim w Ameryce Północnej. Uprawiana jest jednak na terenie praktycznie całej Europy. Wyjątkowo nie lubi suszy. Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie jej korę i liście.
Składnikiem leków i kosmetyków z oczarem jest wodny ekstrakt, zwany też wodą oczarową. Możesz go kupić w sklepach zielarskich (kosztuje około 15 zł za 150 ml) lub przygotować sama z naparu z rośliny.
Oczar wirginijski - właściwości
Kora i liście oczaru zawierają garbniki (wśród których najważniejsza jest hamamelitanina). Są to związki o właściwościach ściągających i przeciwkrwotocznych. Oczar ma również bardzo dużo flawonoidów, które działają przeciwzapalnie i uszczelniają naczynia krwionośne.
Właściwości oczaru:
- antybakteryjne,
- antyseptyczne,
- oczyszczające,
- ściągające,
- przeciwłojotokowe,
- odkażające,
- przeciwzapalne.
Oczar wirginijski - zastosowanie
Ekstrakt z oczaru wchodzi w skład wielu leków ziołowych i kosmetyków. Przede wszystkim ma działanie ściągające i bardzo szybko hamuje krwawienie, dlatego często stosuje się go jako składnik wód po goleniu (podczas tej czynności łatwo się zaciąć). Gdy się skaleczysz, nasącz wacik wodą oczarową i przyłóż do ranki – krew szybciej przestanie lecieć.
Inne właściwości oczaru:
- Uszczelnia naczynia krwionośne – wchodzi w skład maści na hemoroidy oraz preparatów przyspieszających wchłanianie się sińców. Okłady ze schłodzonej wody oczarowej przykładaj 2–3 razy dziennie w uderzone miejsce.
- Pomaga leczyć trądzik – antybakteryjne właściwości oczaru wykorzystuje się w kosmetykach na trądzik, zwłaszcza tonikach. W ich roli może wystąpić wspomniana już woda oczarowa. Możesz też kupić gotowy destylat z oczaru, ale wybierz taki, który nie zawiera alkoholu. Przemywaj nim twarz kilka razy dziennie. Zmniejszy to wypryski i zwęzi pory.
- Łagodzi podrażnienia – zwłaszcza uczucie pieczenia i pomaga na swędzenie skóry. Nadaje się do pielęgnacji skóry alergicznej oraz podrażnionej. Wyciąg z oczaru dodaje się do płynów do higieny intymnej.
- Pomaga na poparzenia – dobrze sprawdzi się w przypadku oparzeń słonecznych. W tym wypadku wybierz produkt nie zawierający alkoholu.
- Zmniejsza opuchliznę – poradzi sobie z opuchlizną spowodowaną ugryzieniami owadów, a także ze stłuczeniami i siniakami.
- Pomaga leczyć infekcję dróg oddechowych – polecany jest do stosowania w przypadku kaszlu, bólu gardła i zapalenia błon śluzowych.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26.07.2011 na zlecenie Edipresse.
Więcej o naturalnych metodach leczenia:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!