Oczar fot. Adobe Stock

Oczar wirginijski - co to jest, właściwości, zastosowanie

Oczar wirginijski to mało znana roślina. Wykorzystuje się go w bardzo wielu preparatach leczniczych i kosmetycznych. Pomaga na trądzik, obrzęki oraz infekcje intymne.
/ 26.02.2020 12:09
Oczar fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Oczar wirginijski - co to jest?
 2. Oczar wirginijski - właściwości 
 3. Oczar wirginijski - zastosowanie

Oczar wirginijski - co to jest?

Hamamelis virginiana, bo tak tajemniczo brzmi łacińska nazwa oczaru, pochodzi z Ameryki Północnej. To rozłożysty krzew o wysokości 2,5–5 m. Z kolei jego liście mogą mieć nawet 15 cm. Wieki temu jego lecznicze właściwości odkryli i z powodzeniem wykorzystywali Indianie.

Służył im przede wszystkim do tamowania krwotoków i odkażania ran. Roślina ta ma jednak wiele innych właściwości zdrowotnych i kosmetycznych, które zawdzięcza kilku substancjom czynnym. 

Roślina naturalnie występuje przede wszystkim w Ameryce Północnej. Uprawiana jest jednak na terenie praktycznie całej Europy. Wyjątkowo nie lubi suszy. Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie jej korę i liście. 

Składnikiem leków i kosmetyków z oczarem jest wodny ekstrakt, zwany też wodą oczarową. Możesz go kupić w sklepach zielarskich (kosztuje około 15 zł za 150 ml) lub przygotować sama z naparu z rośliny.

Oczar wirginijski - właściwości 

Kora i liście oczaru zawierają garbniki (wśród których najważniejsza jest hamamelitanina). Są to związki o właściwościach ściągających i przeciwkrwotocznych. Oczar ma również bardzo dużo flawonoidów, które działają przeciwzapalnie i uszczelniają naczynia krwionośne. 

Właściwości oczaru:

 • antybakteryjne,
 • antyseptyczne,
 • oczyszczające, 
 • ściągające, 
 • przeciwłojotokowe, 
 • odkażające, 
 • przeciwzapalne. 

Oczar wirginijski - zastosowanie

Ekstrakt z oczaru wchodzi w skład wielu leków ziołowych i kosmetyków. Przede wszystkim ma działanie ściągające i bardzo szybko hamuje krwawienie, dlatego często stosuje się go jako składnik wód po goleniu (podczas tej czynności łatwo się zaciąć). Gdy się skaleczysz, nasącz wacik wodą oczarową i przyłóż do ranki – krew szybciej przestanie lecieć. 

Inne właściwości oczaru:

 • Uszczelnia naczynia krwionośne – wchodzi w skład maści na hemoroidy oraz preparatów przyspieszających wchłanianie się sińców. Okłady ze schłodzonej wody oczarowej przykładaj 2–3 razy dziennie w uderzone miejsce.
 • Pomaga leczyć trądzik – antybakteryjne właściwości oczaru wykorzystuje się w kosmetykach na trądzik, zwłaszcza tonikach. W ich roli może wystąpić wspomniana już woda oczarowa. Możesz też kupić gotowy destylat z oczaru, ale wybierz taki, który nie zawiera alkoholu. Przemywaj nim twarz kilka razy dziennie. Zmniejszy to wypryski i zwęzi pory.
 • Łagodzi podrażnienia – zwłaszcza uczucie pieczenia i pomaga na swędzenie skóry. Nadaje się do pielęgnacji skóry alergicznej oraz podrażnionej. Wyciąg z oczaru dodaje się do płynów do higieny intymnej.
 • Pomaga na poparzenia – dobrze sprawdzi się w przypadku oparzeń słonecznych. W tym wypadku wybierz produkt nie zawierający alkoholu.
 • Zmniejsza opuchliznę – poradzi sobie z opuchlizną spowodowaną ugryzieniami owadów, a także ze stłuczeniami i siniakami.
 • Pomaga leczyć infekcję dróg oddechowych – polecany jest do stosowania w przypadku kaszlu, bólu gardła i zapalenia błon śluzowych. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26.07.2011 na zlecenie Edipresse.

Więcej o naturalnych metodach leczenia: 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!