Na początek 2 fakty.
- Przeziębienia nie ma sensu leczyć antybiotykami – te na wirusy po prostu nie działają. Mogą się przydać dopiero, gdy z racji powikłań dojdzie do nadkażenia bakteryjnego. Czy tak się stało, potrafi ocenić lekarz i tylko on ma prawo ordynować antybiotykoterapię.
- Zazwyczaj nie powinniśmy także brać leków złożonych! Wiele środków przeciw grypie i przeziębieniu zawiera kilka substancji, np. przeciwbólowy i przeciwgorączkowy paracetamol lub ibuprofen, zmniejszającą obrzęk śluzówek pseudoefedrynę, a do tego jakiś składnik przeciwhistaminowy czy przeciwkaszlowy. Leki takie mają za zadanie łagodzić całe spektrum objawów, np. katar, kaszel, ból mięśni i gorączkę. Jeżeli jednak nie mamy kompletu wymienionych dolegliwości, oznacza to, że faszerujemy się którymś ze składników gratis, obciążając przy tym wątrobę. Co zatem robić? Skupić się na konkretnych symptomach. A także przetestować domowe sposoby na przeziębienie.
Tym razem zajmiemy się kaszlem. Na kolejnych stronach znajdziecie przepisy na domowe syropy. Można je stosować u wszystkich – także dzieci powyżej 1 roku życia (o ile nie są uczulone na któryś ze składników, np. miód). Przy każdym syropie podajemy jaki typ kaszlu łagodzi oraz jak prowadzić kurację. Na zdrowie!
Ziołowe inhalacje na kaszel i katar
Co warto wiedzieć o syropie z cebuli
1. Syrop z buraków
Na kaszel mokry – działa wykrztuśnie, a przy okazji łagodzi chrypkę i wzmacnia organizm (pomocny zwłaszcza przy anemii).
Przepis: Obierz i pokrój w drobną kostkę 2 średnie buraki ćwikłowe. Włóż je do emaliowanego lub szklanego naczynia i zasyp 4 łyżkami cukru. Wstaw na dobę do lodówki. Odcedź powstały syrop. Zażywaj 2 razy dziennie po łyżeczce – do ustąpienia objawów choroby i jeszcze przez kolejne 4–5 dni.
2. Syrop chrzanowy
Działa wykrztuśnie, przeciwbólowo i aseptycznie.
Przepis: 3 łyżki startego korzenia chrzanu włóż do słoika, zalej 150 ml letniej, przegotowanej wody, zakręć i wstrząśnij. Odstaw na godzinę. Przecedź i dodaj miód (tyle sami, ile jest płynu), wymieszaj. Stosuj 2 razy dziennie po stołowej łyżce.
3. Syrop z miodu lipowego i imbiru
Ma działanie przeciwzapalne i wykrztuśne.
Przepis: wymieszaj 5 łyżek miodu lipowego z 5 łyżkami soku z cytryny i czubatą łyżeczką startego imbiru. odstaw na dobę do lodówki. Pij 3 razy dziennie po łyżce, a pół godziny później poproś kogoś, by oklepał ci plecy. Taki syrop działa również napotnie (pomoże przy niewysokiej gorączce).
4. Syrop czosnkowo-cebulowy
Świetny na każdy rodzaj kaszlu.
Przepis: Pokrój w plastry 2 cebule i posiekaj 3 ząbki czosnku. Układaj cebulę warstwami w słoju. Każdą posypuj czosnkiem i sporą ilością cukru. Odstaw na kilka godzin. Zlej sok, dodaj łyżkę miodu i wymieszaj. Przechowuj w lodówce (do 2 dni). Podawaj 2 razy dziennie po łyżeczce.
czerwona kapusta
5. Syrop z czerwonej kapusty
Szczególnie na suchy, napadowy i męczący kaszel. Działa też oczyszczająco i przeciwzapalnie.
Przepis: Przepuść kapustę przez sokowirówkę – tyle, by uzyskać szklankę soku. Zagotuj go. Gdy przestygnie, dodaj 3 łyżki miodu. Wymieszaj. Pij po łyżeczce 3–4 razy dziennie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!