Goździki na ból zębów - jak działają i jak stosować?

goździki na ból zębów fot. Adobe Stock, maxandrew
Stosowanie goździków w bólu zębów pomaga uśmierzyć ból do czasu wizyty u dentysty. Goździki działają nie tylko przeciwbólowo, ale też antyseptycznie i przeciwzapalnie. Główny składnik goździków i olejku goździkowego, eugenol, jest stosowany w stomatologii, np. do odkażania kanałów zębowych. Jak wykorzystać goździki w przypadku bólu zębów?
/ 12.02.2023 05:53
goździki na ból zębów fot. Adobe Stock, maxandrew

Spis treści:

  1. Ból zęba - przyczyny 
  2. Goździki na ból zębów - działanie
  3. Goździki na ból zębów - jak stosować?
  4. Jak zatruć zęba goździkiem
  5. Goździki na ból zębów - bezpieczeństwo

Ból zęba - przyczyny 

Ból zębów może mieć różne przyczyny:

Prawie zawsze ból zęba wymaga wizyty u stomatologa. Lepiej z nią nie zwlekać, ponieważ nieleczone infekcje zębów mogą rozprzestrzenić się na inne miejsca organizmu i powodować groźne powikłania, np. zapalenie mięśnia sercowego. 

Aby poradzić sobie z bólem zęba i zahamować zakażenie, zanim trafimy na fotel dentystyczny, możemy sięgnąć po naturalne środki, które mamy w domu. Jednym z najbardziej polecanych są goździki. Nawet w przypadku zęba z dziurą. Goździki jednak nie są sposobem na wyleczenie próchnicy czy innych problemów z zębami.

Goździki na ból zębów - działanie

Goździki, czyli ususzone pąki goździkowca korzennego (łac. Syzygium aromaticum), to ceniona przyprawa, która jest też od stuleci używana w medycynie naturalnej. Goździki, a szczególnie olejek goździkowy, jest środkiem stosowanym w nagłych przypadkach bólu zębów. Właściwości lecznicze goździków to w dużej mierze zasługa głównego składnika aktywnego przyprawy – eugenolu – bezbarwnej, oleistej substancji nadającej roślinie charakterystyczny zapach. Eugenol jest głównym składnikiem olejku goździkowego.

Goździki są pomocne przy bólu zębów, ponieważ mają działanie:

  • przeciwbólowe, 
  • znieczulające,
  • przeciwbakteryjne,
  • antyseptyczne,
  • przeciwzapalne.

Eugenol jest stosowany powszechnie w stomatologii. Wykorzystuje się go do produkcji cementu dentystycznego oraz do odkażania kanałów zębowych. 

Aktywność przeciwutleniająca i przeciwdrobnoustrojowa goździka jest wyższa niż wielu owoców, warzyw i innych przypraw, i zasługuje na szczególną uwagę. (...) Zostało udowodnione przeciwdrobnoustrojowe działanie goździka przeciwko kilku bakteriom i szczepom grzybów. (...) Stosowanie goździka jako środka przeciwbólowego znane jest od XIII wieku: na ból zęba, ból stawów i bóle brzucha. Eugenol jest głównym związkiem odpowiedzialnym za to działanie.
- informują naukowcy w piśmie Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine w pracy poświęconej właściwościom przyprawy.

Goździki na ból zębów - jak stosować?

Na ból zęba można wykorzystać goździki w różnych postaciach i w połączeniu z innymi środkami, które również mają podobne właściwości.

Goździk na ból zęba - prosty sposób

Aby złagodzić ból zęba, umieść kilka całych goździków w ustach, poczekaj aż trochę zmiękną pod wpływem śliny i rozgryź je niebolącymi zębami. Przesuń goździki w miejsce bolącego zęba i trzymaj ok. 30 minut. Goździki w trakcie rozgryzania uwolnią olejki o działaniu przeciwbólowym i antyseptycznym. Zabieg możesz powtórzyć. 

Mielone goździki na ból zęba

Zmiel goździki na proszek, następnie wymieszaj z łyżeczką wody lub oleju. W miksturze zmocz wacik i przyłóż go do bolącego zęba na 30 minut. Po tym czasie usuń wacik i wypłucz usta ciepłą wodą. 

Olejek goździkowy na ból zęba 

Olejek goździkowy odgrywa ważną rolę w ziołolecznictwie jako środek przeciwbólowy. Stosowany w przypadku bólu zębów likwiduje bakterie odpowiedzialne za infekcje w jamie ustnej, zmniejsza stan zapalny, dezynfekuje i uśmierza ból. 

Zmieszaj kilka kropli olejku goździkowego z niewielką ilością oliwy, zanurz małą watkę w mieszance i umieść w bolącym zębie, unikając kontaktu z dziąsłami. Działanie przeciwbólowe pojawia się po kilku minutach.

olejek goździkowy na ból zębafot. Olejek goździkowy na ból zębów / Adobe Stock, Narsil

Olejek goździkowy jest bezpieczny, ale może podrażniać skórę i błony śluzowe, dlatego należy go stosować ostrożnie. 

Goździki i pieprz cayenne na ból zęba

Aby zwiększyć działanie goździków, dodaj do nich pieprz cayenne. Zawarta w nim kapsaicyna również ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wymieszaj ze sobą zmiażdżone goździki i zbliżoną ilość pieprzu, dodaj nieco wody, aby powstała pasta. Taką mieszankę należy nałożyć na wacik i położyć na bolący ząb, uważając, żeby środek nie dotykał dziąseł, ponieważ może je podrażniać. Mieszanka goździków i pieprzu cayenne może powodować początkowo pieczenie. Jest ono normalne i powinno szybko minąć. 

Goździki i cynamon na ból zęba

Cynamon także zawiera niewielkie ilości eugenolu, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Możesz wymieszać nieco tej aromatycznej przyprawy ze zmielonymi goździkami, dodać łyżeczkę oliwy i wymieszać, a następnie zamoczony w miksturze wacik przyłożyć na 30 minut do bolącego zęba. Po tym czasie wypłucz usta ciepłą wodą z solą. 

Goździki a ból zębafot. Goździki i cynamon na ból zęba / Adobe Stock, Brebca

Goździki i imbir na ból zęba

Aby uśmierzyć ból zęba, możesz też zrobić pastę ze zmiażdżonych goździków i startego imbiru (działa przeciwdrobnoustrojowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie). Wystarczy nanieść miksturę z tych wyjątkowych roślin na wacik i przyłożyć do bolącego zęba, omijając dziąsła. 

Jak zatruć zęba goździkiem

Faktyczne zatrucie zęba w domu nie jest możliwe, ponieważ taki zabieg jest wykonywany przez stomatologa z użyciem specjalnych środków chemicznych. Można jednak zabezpieczyć ząb do czasu wizyty u dentysty. Aby "zatruć" zęba w domu przy pomocy goździków, wpuść do bolącego zęba kroplę olejku goździkowego. Ten naturalny środek skutecznie łagodzi ból oraz zadziała antyseptycznie. Może być zastosowany do czasu wizyty u stomatologa i nie jest rozwiązaniem długoterminowym. Nie należy podawać olejku goździkowego dzieciom. 

Zatrucie zęba to procedura dentystyczna wykonywana w przypadku stanu zapalnego i silnego bólu, kiedy potrzebna jest szybka pomoc, a właściwe leczenie musi poczekać. Dzięki temu można ochronić ząb przed koniecznością jego usunięcia.

Goździki na ból zębów - bezpieczeństwo

Stosowanie goździków na ból zębów jest bezpieczne i nie powinno wywołać żadnych dolegliwości. Spożywanie goździków może powodować rozrzedzenie krwi i zwiększać ryzyko krwawień. Istnieje też zagrożenie uszkodzenia wątroby. Literatura medyczna opisuje przypadki poważnych zatruć olejkiem goździkowym (w ilościach 5-30 ml olejku przyjętego doustnie). Stosowane miejscowo goździki, a szczególnie ich olejek, mogą powodować podrażnienia.

Sprawdź też: Domowe sposoby na ból zębów

Źródła:
Cortés-Rojas DF, de Souza CR, Oliveira WP. Clove (Syzygium aromaticum): a precious spice. Asian Pac J Trop Biomed. 2014 Feb;4(2):90-6. doi: 10.1016/S2221-1691(14)60215-X,
LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012-. Eugenol (Clove Oil) [Updated 2019 Oct 28]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551727/,
Marya CM, Satija G, J A, Nagpal R, Kapoor R, Ahmad A. In vitro inhibitory effect of clove essential oil and its two active principles on tooth decalcification by apple juice. Int J Dent. 2012;2012:759618. doi: 10.1155/2012/759618.

Czytaj także:
Na czym polega leczenie kanałowe zęba? Cena, wskazania, powikłania
Ten tani środek jest polecany na ból zęba. Prawie każdy ma go w domu
Amol na ból zęba - jak go używać? Czy jest bezpieczny w ciąży?
Ból zębów po leczeniu kanałowym. Jakie są powikłania po plombowaniu i wyrwaniu zęba?
Ból zęba po znieczuleniu i inne powikłania
Czy wyrywanie zęba boli? Sprawdź, kiedy znieczulenie może nie zadziałać

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA