Granat – jak go ugryźć i czy w ogóle warto?

Granat – duże jabłko w twardej łupinie/fot. Fotolia
Granat – duże jabłko w twardej łupinie. Dziwne, bo z samymi pestkami. A jednak już Hipokrates zwrócił uwagę na ten szczególny owoc – owoc długowieczności i płodności. Czy rzeczywiście ma dobry wpływ na nasz organizm?
/ 26.09.2016 13:22
Granat – duże jabłko w twardej łupinie/fot. Fotolia

Granatowiec właściwy (Punica granatum) jest gatunkiem drzewa lub ciernistego krzewu. Osiąga 3-5 metrów wysokości. Należy do rodziny krwawnicowatych. Ojczyzną tego owocu są Himalaje, lecz obecnie największa liczba upraw występuje na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Wygląd

Owoce granatu przypominają kształtem i wielkością duże jabłka. Pokrywa je twarda skórzasta łupina o barwie purpury, fioletu lub brązu. We wnętrzu kryje się 400 – 700 nasion otoczonych osnówkami w kolorze czerwonym. Osnówki są soczyste i jadalne.

Już Hipokrates zalecał spożywanie soku z granatu przy bólach żołądka, a okrywę nasienną w postaci proszku przy dezynterii i w leczeniu ran.

Zaskakujące możliwości

Obecnie wiemy, że granat przydatny jest w terapii raka jelita grubego, piersi, płuc i skóry. Co więcej, posiada ogromne właściwości przeciwutleniające (czterokrotnie większe, niż zielona herbata). Podawany pacjentom mającym złogi miażdżycowe w naczyniach po roku stosowania powoduje zmniejszenie ich o 35%.

Pomaga również w zaburzeniach gospodarki lipidowej. Powoduje spadek poziomu cholesterolu.

Zdrowy sok

Sok z granatu okazał się cennym, naturalnym lekiem w przypadku niedokrwienia mięśnia sercowego. Według przeprowadzonych badań o połowę zmniejsza zaostrzenie choroby. Poprawia zatem dotlenienie mięśnia sercowego i zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych.

W przypadku cukrzycy okazało się, że spożywanie soku z granatu zwiększa czułość organizmu na działanie insuliny.

Ekstrakt alkoholowy z granatów okazał się zabójczy dla 16 szczepów Salmonelli – niezwykle groźnej bakterii. Co więcej, odwar z kory zawiera składniki działające paraliżująco na tasiemce.

Ponadto wpływa korzystnie na płodność zwiększając ruchliwość plemników, a dzięki zawartości polifenoli z dobroczynnych substancji granatu korzysta także kosmetyka. Polifenol chroni bowiem skórę przed niszczącym działaniem ultrafioletu.

Granat jest zatem doskonałą bronią w walce z wieloma dolegliwościami. Ochroną i życiem. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA