fot. Fotolia
Co zyskujemy dzięki konchowaniu uszu?
W konchowaniu wykorzystuje się tzw. efekt kominowy. Gdy w kanale ucha spalana jest koncha, wytwarza się podciśnienie. Spalany wosk generuje ciepło, które stymuluje punkty akupunkturowe odpowiadające za stan narządów całego organizmu. Ponadto temperatura i substancje czynne z wosku pszczelego oraz zioła i olejki eteryczne oddziałują bezpośrednio na kanał słuchowy i głowę, a przez to – na cały organizm.
Konchowanie wzmacnia system immunologiczny chorego obszaru, udrażnia węzły chłonne, stymuluje krążenie limfatyczne, wyostrza zmysły (szczególnie słuch, węch i smak), wspiera procesy metaboliczne, poprawia odporność całego organizmu.
Jak często powtarzać konchowanie?
Każdy zabieg konchowania wykonuje się na obydwu uszach, najpierw na jednym, a zaraz potem na drugim. Do każdego z nich używa się jednej konchy. Konchowanie stosuje się w cyklach nieparzystych 3-, 5-, 7-, 9-, 11-krotnych. Pomiędzy zabiegami należy robić 1-2-dniowe przerwy.
Liczba zabiegów to sprawa indywidualna w zależności od osoby, którą poddajemy terapii. Wynika to zarówno z doraźnych potrzeb fizycznych danego człowieka, jak i z jego potrzeb oraz możliwości energetycznych. Im bliżej 11. zabiegu, tym silniejszy energetycznie musi być pacjent. Stopniowo bowiem oddziaływanie konchy sięga coraz wyżej i dalej w obrębie ciał subtelnych.
Aby nie powodować nazbyt intensywnego oczyszczania organizmu i nie pobudzać go nadmiernie, u osób słabszych energetycznie należy ograniczać liczbę zabiegów. Mimo zasady iż wykonuje się minimum 3 zabiegi, niektórym osobom może wystarczać – i skutecznie na nie działać – nawet 1 zabieg.
Wykonanie całościowego zabiegu konchowania trwa około 50 minut.
Zobacz też: Jak konchować uszy? Instruktaż
Co jest potrzebne do konchowania?
Przedmioty potrzebne do wykonania zabiegu konchowania:
- dwie konchy;
- ręcznik papierowy na głowę z otworem na ucho;
- patyczki do udrażniania konchy;
- zapałki lub paląca się zwykła świeca;
- talerz z wodą;
- patyczki kosmetyczne do oczyszczania ucha;
- krem (możliwie gęsty);
- mała poduszka pod głowę;
- nożyczki;
- waciki do zatkania uszu po zabiegu;
- pojemnik na odpady bioplazmatyczne.
Zobacz też: Czy można konchować uszy samodzielnie?
Fragment pochodzi z książki „Laryngologia alternatywna” autorstwa E. Kuc (Studio Astropsychologii, 2014). Publikacja za zgodą redakcji. Tytuły, śródtytuły i lead pochodzą od redakcji.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!