Barwne tęczówki, nie przekrwione białkówki oczu i jasne spojrzenie zwykle świadczą o dobrym stanie naszego zdrowia. Każdego dnia nasze oczy spotykają się z wieloma zagrożeniami, które sprawiają, że nasze oczy są zmęczone, przekrwione a nawet zapadnięte. Najwięksi wrogowie naszych oczu to kurz, ostre światło, dym (szczególnie papierosowy) a także brak odpowiedniej ilości snu. Jeśli zaniedbasz walkę z brakiem snu musisz się liczyć z tym, że twoje oczy stracą blask i pojawią się pod nimi „worki”. Aby zapobiec tym problemom prowadź odpowiedni tryb życia. Gdy zauważysz, że twoje oczy niedomagają zastosuj nasze porady dotyczące pielęgnacji skóry okolic oczu i powiek.
Skóra pod oczami nie ma gruczołów nawilżających dlatego jest bardzo narażona na wysychanie. Dlatego warto stosować naturalny krem „pod oczy”. Przygotuj go samodzielnie!
Składniki:
- 1,5 łyżki olejku migdałowego
Olejek migdałowy zmiękcza naskórek i wzmacnia barierę ochronną skóry. Zawiera witaminę E, która ochrania komórki przed promieniami UV.
- 1 łyżeczka mleka w proszku,
- 1 łyżka lanoliny
Lanolina to tzw. tłuszczopot owczy. Lanolina to zwierzęcy wosk, który otrzymuje się podczas czyszczenia wełny owczej. Jest to środek oczyszczający, wygładzający i natłuszczający naskórek.
- 2 łyżki przegotowanej wody.
Etapy przygotowania:
- Przygotuj dwa rondelki- mniejszy i większy. Do większego nalej zimną wodę (wypełnij około ¼ jego objętości). Gotuj wodę na małym ogniu. W większym garnku ustaw mniejszy.
- Do mniejszego rondelka włóż lanolinę i pozwól by się roztopiła.
- Dodaj olejek migdałowy.
- Wyjmij mniejszy garnek i odstaw na bok.
- Dodaj mleko w proszku.
- Na koniec stopniowo, najlepiej po kropelce, dolewaj zimną wodę.
- Całość dokładnie wymieszaj.
- Krem przechowuj w sterylnym i szczelnym pojemniku.
Ulga dla zmęczonych oczu
Wieczorem w skórę wokół oczu wklep opuszkami palców wskazujących, odrobinę oleju rycynowego.
Saszetki z herbatą zalej wrzącą wodą. Ciepłe przykładaj do powiek. Możesz zastosować watę lub gazę, którą namoczysz w naparze z herbaty. Herbata zawiera teinę, która zmniejsza ból zmęczonych oczu i opuchliznę.
Zastosuj sok ze świeżego ogórka. Zetrzyj pół ogórka na tarce i odcedź sok. Wstaw go do lodówki. Gazik lub płatek kosmetyczny namocz w wodzie różanej a następnie w soku z ogórka. Tak przygotowany okład przyłóż do oczu na 10 minut. Okłady korzystnie wpływają na napięte mięśnie oczu.
W skórę wokół oczu wklepuj wodę mineralną (niegazowaną). Takie postępowanie poprawia krążenie i zmiękcza skórę.
Gimnastyka i masaż oczu
Zanim pogrążysz się w głębokim śnie mrugaj około 50 razy. Poruszaj gałkami oczu w prawo i w lewo.
Codziennie wykonaj masaż oczu- kciukami przyciskaj brwi. Zacznij od kącika nosa i przesuwaj kciuki w kierunku skroni. Czynność powtórz 5-7 razy.
Źródło: A.Szymański „Medycyna naturalna dla kobiet”, K. Błecha, J. Wawer „Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia”.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!