Jak wyglądają zajęcia z Techniki Alexandra?

Technika Alexandra pomoże Ci skorygować wady postawy / fot. Fotolia.pl
Podczas sesji Techniki Alexandra instruktor nie tylko pokazuje, które ruchy naszego ciała są nieprawidłowe, ale także doradza, jak je korygować. To wyrabia w uczącej się osobie dobre nawyki związane z postawą. Ponadto prowadzący bada, czy taka osoba nie wykazuje napięcia mięśniowego.
Marta Słupska / 08.02.2011 14:47
Technika Alexandra pomoże Ci skorygować wady postawy / fot. Fotolia.pl

Na jakim założeniu oparta jest Technika Alexandra?

Technika Alexandra zakłada, że gdy głowa, szyja i tułw są odpowiednio ustawione względem siebie, to ciało może poruszać się swobodnie i naturalnie. To wymaga nie tylko uświadomienia sobie wad postawy, ale także nauczenia się sposobów ich korygowania.

Zobacz też: Co leczy Technika Alexandra? 

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Technice Alexandra

Spotkania szkoleniowe trwają od pół godziny do 45 minut. To, jak długo trwa sesja, zależy od zaawansowania choroby i szybkości nabywania umiejętności przez osoby, które poddają się szkoleniu.

Program obejmuje na ogół 10 do 15 sesji.

Zobacz też: Na czym polega Technika Alexandra?

Sesje Techniki Alexandra krok po kroku

Podczas pierwszych sesji uczestnik uczy się, jak prawidłowo należy leżeć – robi to na odpowiednio przygotowanym stole. Instruktor omawia wówczas połączenia różnych części ciała.

Celem jego wykładu jest pokazanie, jak można osiągnąć pozycję, która umożliwia pełne odprężenie (można ją potem ćwiczyć w domu).

Później instruktor obserwuje ciało uczącej się osoby podczas wykonywania codziennych czynności: wstawania z krzesła, rozmawiania przez telefon, podnoszenia sterty książek, unoszenia ciężkiego kartonu z podłogi. Co ważne, przy każdym takim ćwiczeniu instruktor przykłada ręce do do ciała osoby, która je wykonuje – w ten sposób bada, czy jej szyja i ramiona nie wykazują oznak napięcia mięśniowego. Zwraca też uwagę na nieprawidłowo wykonywane ruchy i doradza, jak je korygować.

Ocena krytyczna postawy i ruchu ma często miejsce przed lustrem – dzięki temu osoba, która się uczy, widzi różnicę między złymi i dobrymi nawykami.

Przed podjęciem decyzji o uczestniczeniu w zajęciach upewnij się, że prowadzący ma odpowiednie uprawnienia!

Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA