Na czym polega Technika Alexandra?

Odczuwasz bóle krzyża lub szyi? / fot. Fotolia.pl
Odczuwasz bóle krzyża lub szyi? A może masz skrzywienie kręgosłupa bądź skoliozę? Może Ci pomóc Technika Alexandra - metoda, która uczy rozpoznawać oraz korygować wady ruchu i postawy. Łagodzi tym samym napięcia nerwowe, które wywołują stres i zmęczenie.
Marta Słupska / 03.02.2011 11:32
Odczuwasz bóle krzyża lub szyi? / fot. Fotolia.pl

„Nie garb się!”, czyli konsekwencje złych nawyków

Takie korygowanie wad postawy, które wynikają ze złych nawyków (garbienie się, trzymanie głowy w dziwnej pozycji np. podczas rozmowy telefonicznej, noszenie nierównomiernie rozłożonych obciążeń, np. torby na jednym ramieniu), ma na celu złagodzenie napięć nerwowych, które wywołują stres i zmęczenie.

Kto z nas nie pamięta ostrzeżeń rodziców: „Stój prosto, nie garb się, bo będziesz miał krzywy kręgosłup!”? Na takieuwagi wiele dzieci reaguje usztywnieniem mięśni kręgosłupa i długotrwałym ich napięciem (zamiast postawy odprężonej i zachowującejrównowagę pomiędzy ustawieniem głowy, szyi i tułowia).

Co jeszcze przyczynia się do powstania wad postawy? Można wśród nich wymienić dwie:

  • za ciasne ubranie;
  • buty na wysokich obcasach.

Zobacz też: Jak wyglądają zajęcia z Techniki Alexandra?

Skąd ten pomysł?

Technika Alexandra rozwinęła się pod koniec XIX wieku.

Opracował ją australijski aktor E.M. Alexander, gdy zaczynał tracić głos. Obserwował swoje ruchy w trzyczęściowym lustrze i stwierdził, że pewne napięcia mięśni, sztuczne pozy, jakie przyjmował często w trakcie przedstawień, wywierały negatywny wpływ na jego struny głosowe. Ta obserwacja sprawiła, że pozbył się zgubnych nawyków i… uratował swój głos.

Sukces zachęcił go do tego, by opowiadać innym o swoich spostrzeżeniach. W 1908 roku opublikował pracę pod tytułem ”Reedukacja systemu ruchu (Ocena ruchu mięśni za pomocą zmysłów) jako metoda kształtowania zdrowego modelu fizycznego”.

Zobacz też: Co leczy Technika Alexandra?

Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA