Jaki wpływ na nasze zdrowie ma pole magnetyczne?

Zdrowotne właściwości pola magnetycznego są doceniane już od wieków. Naukowcy nie ustają w badaniach nad fenomenem magnetyzmu. Dlaczego pole magnetyczne jest ważne dla naszego zdrowia? W jakich schorzeniach pomoże nam magnetoterapia? Czy jest ona bezpieczna?
/ 28.06.2013 10:16

Planeta, na której żyjemy, sama wytwarza pole magnetyczne. Ludzki organizm jest więc przyzwyczajony do jego wpływu. Co więcej, czerpie z niego korzyści.

Wpływ pola magnetycznego na organizm człowieka

Dobroczynny wpływ pola magnetycznego udowodniły pierwsze załogowe loty w kosmos. Kosmonauci pracujący poza zasięgiem ziemskiego pola magnetycznego skarżyli się m.in. na bóle głowy, bóle stawów, bóle pleców i depresje. Po dokładnych badaniach japońscy naukowcy odkryli Syndrom Braku Pola Magnetycznego, który objawia się dokładnie w ten sposób. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że pole magnetyczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Pole magnetyczne o odpowiednich parametrach pomaga łagodzić ból, zmniejszać obrzęki, działa przeciwzapalnie, pobudza krążenie krwi, poprawia dotlenienie komórek, obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi, wzmacnia ogólną odporność organizmu. Pole magnetyczne wspomaga regenerację tkanki kostnej oraz skóry, przez co wspomaga leczenie złamań i urazów.

Na czym polega magnetoterapia?

Nowoczesna magnetoterapia to przede wszystkim specjalistyczne zabiegi wykonywane przy użyciu urządzeń generujących pole magnetyczne. Dla każdego pacjenta parametry pola, takie jak częstotliwość, indukcja i przebieg pola, dobierane są indywidualnie. Kuracja powinna obejmować kilka lub kilkanaście zabiegów trwających 10-30 minut.

Na rynku dostępne są również środki służące do przeprowadzania magnetoterapii w domu. Bardzo modne stały się bransolety i inne rodzaje biżuterii emitujące pole magnetyczne.

Polecamy:  Na czym polega aurikuloterapia?

Coraz większą popularność zyskują magnetyczne materace i maty. Te ostatnie występują w dwóch wariantach. Bardziej skomplikowane produkty wyposażone są w cewki, które wytwarzają odpowiednie pole – jego parametry można ustawić przy pomocy urządzenia sterującego. Prostszym rozwiązaniem są maty, w których zastosowano większą ilość małych magnesów. Dzięki temu taki produkt jest tańszy, ale zachowuje podobne właściwości. Z mat magnetycznych można korzystać nie tylko w czasie snu, ale również w trakcie dnia, a nawet przy pracy.

Czy urządzenia magnetyczne mogą zaszkodzić?

Zbyt duże natężenie i częstotliwość pola magnetycznego mogą być szkodliwe dla zdrowia. Natężenie pola elektromagnetycznego powyżej 1kV/m i częstotliwości 50Hz może powodować zaburzenia w pracy układów wydzielniczego, krążenia i nerwowego. Skutków ubocznych nie powinno powodować spanie na materacu lub macie magnetycznej, gdyż mają one odpowiednio dobrany poziom wytwarzania pola magnetycznego.

Magnetoterapii nie powinny poddawać się osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca lub metalowe implanty, gdyż metalowe przedmioty zakłócają działanie pola. Pamiętajmy także, aby przed zabiegami zdjąć zegarek i biżuterię, a także odkładać na bok telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne.

Źródło: Materiały prasowe Il-tex

Polecamy: Na czym polega fototerapia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA