Jemioła - właściwości lecznicze fot. Fotolia

Jemioła - właściwości lecznicze

Jemioła kojarzy ci się wyłącznie z całowaniem? To błąd! Sprawdź, jak możesz wykorzystać lecznicze właściwości jemioły!
Marta Wilczkowska / 07.12.2015 06:59
Jemioła - właściwości lecznicze fot. Fotolia

Przed nami bożonarodzeniowe przygotowania. Wśród świątecznych ozdób nie może zabraknąć jemioły, zgodnie z tradycyjnym znaczeniem gwarantującej domownikom szczęście i bogactwo. Niewiele osób wie, że oprócz właściwości magicznych, jemioła potrafi zdziałać cuda również w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Przeczytaj, jak wykorzystać jemiołę dla zdrowia!

Właściwości lecznicze jemioły

Jemioła zawiera m.in pożyteczne dla zdrowia lektyny i wiskotoksyny. Ich skład w jemiole, a co za tym idzie jej właściwości lecznicze, w dużej mierze zależą od rośliny, na której rośnie (jemioła jest pasożytem, który "żywi się" sokami rośliny na której bytuje, przejmując w tej sposób jej właściwości). Ze względu na najwyższą zawartość lektyn szczególnie cenione są jemioły zbierane z drzew dębu i jabłoni. Wyciąg z jemioły jest też składnikiem niektórych leków.

Jak wykorzystać zdrowotne właściwości jemioły?

Jemioła obniża ciśnienie krwi, działa moczopędnie, uspokajająco, cytotoksycznie, hamuje krwawienie. Jej właściwości wykorzystuje się leczeniu:

Jak stosować jemiołę?

Jemioła dostępna jest jako składnik aptecznych preparatów oraz suszonego ziela, przeznaczonego do przygotowywania herbat i naparów. Ponieważ wszystkie świeże części jemioły są toksyczne dla człowieka, najbezpieczniej skorzystać z gotowych preparatów dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich. Pamiętaj też, żeby bezwzględnie przestrzegać zaleceń i dawek podanych na ulotce dołączonej do produktu (przedawkowanie może być przyczyną rozwoju różnych dolegliwości, m.in majaczenia) a przed rozpoczęciem stosowania skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Więcej o leczniczych właściwościach roślin:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!